Do Austrii na narty w formacie 2G

Autor tekstu: , Data publikacji:

Rząd Austrii opublikował długo oczekiwane przez polskich narciarzy zasady korzystania z wyciągów narciarskich w rozpoczynającym się właśnie sezonie. Narciarzy będzie obowiązywać zasada 2G.

Austria to corocznie najpopularniejsza destynacja narciarska Polaków. Ze względu na pandemię wyciągi w tym alpejskim kraju zostały zamknięte na cztery spusty w marcu zeszłego roku – jesienią (tereny lodowcowe) i zimą (niżej położone ośrodki) zostały co prawda otwarte , ale de facto, ze względu na zakaz wjazdu dla cudzoziemców, tylko dla Austriaków i to w ograniczonej liczbie.
Co ciekawe – jak wynika w danych Narodowego Biuro Promocji Austrii – nawet w tym czasie do Austrii wjechało i skorzystało z infrastruktury turystyczno-narciarskiej blisko ...200 tysięcy naszych rodaków.

Pandemiczny rok okazał się trudny dla austriackiej branży związanej ze sportami i turystyką zimową, nie dziwi więc, że Austriacy chcą z nawiązką odrobić poprzedni sezon. Narodowe Biuro Promocji Austrii wystartowało z kampanią „Z miłości do zimy”, której celem jest promocja tegorocznego sezonu zimowego. Działania promocyjne pojawiają się w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych.
– „Z miłości do zimy” to więcej niż hasło promocyjne. Naszą kampanię chcemy skierować zarówno do entuzjastów sportów zimowych, jak i do tych urlopowiczów, którzy nastawiają się raczej na błogi wypoczynek. Chcemy, by nasi goście wspólnie doświadczali w Austrii dobrodziejstw kultury, sztuki i kuchni, a więc maksymalne korzystali z urlopu i cieszyli się życiem – mówiła Lisa Weddig, dyrektor zarządzająca austria.info.

Austria należy do ulubionych destynacji zimowych: na największych rynkach – tych, z których przyjeżdża do Austrii najwięcej gości – czyli w Niemczech i Holandii Austria znajduje się na pierwszym miejscu w rankingu, w Szwajcarii, Czechach i w Polsce – na drugim. Austria była jednym z pierwszych krajów w 2021 roku, które opracowały jasną i przejrzystą koncepcję bezpieczeństwa.

Jakie zasady będą obowiązywać na austriackich stokach?
Żeby wjechać do Austrii, musimy być albo zaszczepieni (europejski certyfikat covidowy jest ważny przez 360 dni w przypadku szczepionki dwudawkowej lub 270 w przypadku jednodawkowej), albo po przechorowaniu (ważność 180 dni od zerejestrowanego pozytywnego testu) albo wylegitymować się testem PCR (wykonanym maksymalnie 72 godziny przed wjazdem) lub antygenowym (24 godziny przed wjazdem).

Bardziej surowe reguły obowiązuje jednak tych, którzy będą chcieli zameldować się w hotelach lub korzystać z wyciągów. Od 8 listopada obowiązuje bowiem zasada 2G, która ogranicza te możliwości. Trzeba być albo zaszczepionym ostatnią dawką nie później niż 270 dni albo mieć pozytywny wynik testu w ciągu 180 dni. Powyższe dotyczy wszystkich powyżej 12 roku życia.
Z powyższych zasad wynika więc, że niezaszczepieni i ci, którzy nie przeszli infekcji nie będą kogli zameldować się w hotelu,, korzystać z restauracji, pubów i barów, korzystać z apres-ski.

Narciarze będą musieli pamiętać także, że w sklepach, na wyciągach i wtransporcie publicznym będą musili nosić maski FFP2.