Trzytygodniowy lockdown w Austrii stał się faktem

Autor tekstu: , Data publikacji:

Złe informacje z Austrii - zimowy sezon turystyczny opóźni się conajmniej o trzy tygodnie. W związku z obecną sytuacją pandemiczną rząd federalny Austrii ogłosił tymczasowy lockdown dla całej Austrii, który zacznie obowiązywać od poniedziałku 22 listopada. Lockdown zostanie poddany ocenie po 10 dniach i ma się zakończyć najpóźniej 13 grudnia. Tranzyt przez Austrię bez zatrzymywania się jest dozwolony pod warunkiem, że zapewniony jest wyjazd. Dozwolone są "niezbędne przerwy", według Ministerstwa Zdrowia dotyczy to krótkich postojów na paliwo lub przerw na toaletę - dłuższe przerwy są natomiast zabronione. 

Po zakończeniu lockdownu ponownie ma obowiązywać tzw. zasada 2-G (“zaszczepiony, wyleczony”), jak również stosowanie masek FFP2 w wielu obszarach: w obiektach noclegowych, w obiektach gastronomicznych, w obiektach rekreacyjno-sportowych, w instytucjach kulturalnych, w kolejkach linowych, na jarmarkach,  podczas korzystania z usług wymagających bliskiego kontaktu (np. fryzjer) oraz na imprezach dla 25 osób lub więcej. Wszelkiego rodzaju testy na koronawirusa (zarówno testy PCR, jak i testy antygenowe) nie są już honorowane jako dokument upoważniający do wstępu.

· W przypadku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogów zasady 2-G obowiązuje 4-tygodniowy okres przejściowy. W tym okresie pierwsza dawka szczepionki w połączeniu z testem PCR będzie jeszcze służyć jako dowód wstępu – nie ma więc potrzeby pełnej immunizacji w okresie przejściowym.
· Noszenie maski FFP-2 jest obowiązkowe w sklepach, muzeach i bibliotekach.
· Ważność certyfikatów szczepień zostaje skrócona od 6 grudnia do dziewięciu miesięcy od momentu przyjęcia pełnego szczepienia (poprzednio 12 miesięcy). Następnie konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki (zwykle trzeciej) dla utrzymania ważności certyfikatu. Uwaga! Jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson będzie uznawana tylko do 3 stycznia 2022 r., po czym konieczna będzie szczepionka przypominająca.
· Dzieci do 12. roku życia są obecnie zwolnione z obowiązku przedstawienia jakiegokolwiek dowodu wstępu (wyjątek stanowi Wiedeń, gdzie testy są obowiązkowe od 6. roku życia).
· Dla dzieci w wieku 12-15 lat obowiązuje tzw. Ninja Pass z austriackich szkół. Opracowywany jest regulamin dla wszystkich tych, którzy nie posiadają Ninja Pass. (W Wiedniu jednak dzieci w wieku 12-15 lat muszą mieć wykonane badanie PCR nie wcześniej niż po 48 godzinach, chyba że były szczepione lub wyzdrowiały).

– Z punktu widzenia turystyki lockdown bardzo nam szkodzi. Niemniej jednak jest to konieczne ze względu na wzrastającą liczbę zakażeń. Zainteresowanie urlopem zimowym w Austrii utrzymuje się na wysokim poziomie. Jesteśmy przekonani, że sezon zimowy w Austrii będzie możliwy przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, jak tylko sytuacja ulegnie poprawie. Gospodarze Austrii już latem prowadzili bezpieczną i odpowiedzialną turystykę i nadal będą postępować w taki sam sposób podczas zimy – komentuje Lisa Weddig, dyrektor generalna Österreich Werbung.