Po zakończeniu lockdownu ponownie ma obowiązywać tzw. zasada 2-G („zaszczepiony, wyleczony”), jak również stosowanie masek FFP2 w wielu obszarach: w obiektach noclegowych, w obiektach gastronomicznych, w obiektach rekreacyjno-sportowych, w instytucjach kulturalnych, w kolejkach linowych, na jarmarkach, podczas korzystania z usług wymagających bliskiego kontaktu (np. fryzjer) oraz na imprezach dla 25 osób lub więcej. Wszelkiego rodzaju testy na koronawirusa (zarówno testy PCR, jak i testy antygenowe) nie są już honorowane jako dokument upoważniający do wstępu.
· W przypadku dokumentów potwierdzających spełnienie wymogów zasady 2-G obowiązuje 4-tygodniowy okres przejściowy. W tym okresie pierwsza dawka szczepionki w połączeniu z testem PCR będzie jeszcze służyć jako dowód wstępu – nie ma więc potrzeby pełnej immunizacji w okresie przejściowym.
· Noszenie maski FFP-2 jest obowiązkowe w sklepach, muzeach i bibliotekach.
· Ważność certyfikatów szczepień zostaje skrócona od 6 grudnia do dziewięciu miesięcy od momentu przyjęcia pełnego szczepienia (poprzednio 12 miesięcy). Następnie konieczne jest przyjęcie kolejnej dawki (zwykle trzeciej) dla utrzymania ważności certyfikatu. Uwaga! Jednorazowa szczepionka Johnson & Johnson będzie uznawana tylko do 3 stycznia 2022 r., po czym konieczna będzie szczepionka przypominająca.
· Dzieci do 12. roku życia są obecnie zwolnione z obowiązku przedstawienia jakiegokolwiek dowodu wstępu (wyjątek stanowi Wiedeń, gdzie testy są obowiązkowe od 6. roku życia).
· Dla dzieci w wieku 12-15 lat obowiązuje tzw. Ninja Pass z austriackich szkół. Opracowywany jest regulamin dla wszystkich tych, którzy nie posiadają Ninja Pass. (W Wiedniu jednak dzieci w wieku 12-15 lat muszą mieć wykonane badanie PCR nie wcześniej niż po 48 godzinach, chyba że były szczepione lub wyzdrowiały).
– Z punktu widzenia turystyki lockdown bardzo nam szkodzi. Niemniej jednak jest to konieczne ze względu na wzrastającą liczbę zakażeń. Zainteresowanie urlopem zimowym w Austrii utrzymuje się na wysokim poziomie. Jesteśmy przekonani, że sezon zimowy w Austrii będzie możliwy przy zastosowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, jak tylko sytuacja ulegnie poprawie. Gospodarze Austrii już latem prowadzili bezpieczną i odpowiedzialną turystykę i nadal będą postępować w taki sam sposób podczas zimy – komentuje Lisa Weddig, dyrektor generalna Österreich Werbung.