Zaszczepieni podróżują bez zmian

Autor tekstu: , Data publikacji:

Dla osób w pełni zaszczepionych na covid-19, ozdrowieńców i dzieci do 12. roku życiapodróżujących z w pełni zaszczepionymi opiekunami nowe zasady podróżowania, które wchodzą w życie 1 grudnia tego roku, nic nie zmieniają w wyjazdowych planach. Co zatem oznacza nowe rozporządzenie? Postaraliśmy się je przełożyć na język turystyki.

Od 1 grudnia 2021 roku w życie wchodzą nowe zasady dla podróżnych przyjeżdżających do Polski. Na początek uspokajamy: dla klientów biur podróży właściwie nic się nie zmienia.

– Nowe zasady praktycznie nie dotykają osób w pełni zaszczepionych. Co prawda, w przypadku przyjazdów z kilku krajów afrykańskich podróżni będą musieli odbyć kwarantannę, ale pamiętajmy, że mówimy o kierunkach, do których Polacy nie wyjeżdżają na wycieczki zorganizowane lub robią to niezwykle rzadko. A zatem w dalszym ciągu możemy podróżować do naszych ulubionych krajów na jesienno-zimowy urlop jak dotychczas – mówi Marzena German z Wakacje.pl.

Jakie zmiany wprowadza rząd? Po pierwsze, utrzymany został podział na dwie kategorie krajów: pierwsza to państwa członkowskie Unii Europejskiej, strefy Schengen i Turcja, druga to kraje nienależące do wspólnoty i znajdujące się poza strefą Schengen. Dodatkowo pojawiły się oddzielne zasady dla przyjazdów z RPA, Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe.

Przy krajach unijnych, Schengen oraz Turcji zmian w zasadach nie ma – osoby w pełni zaszczepione*, ozdrowieńcy, którzy przeszli covid-19 nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wjazdem do Polski oraz osoby legitymujące się negatywnym wynikiem testu na covid-19 wykonanym najwcześniej na 48 godzin przed przekroczeniem granicy RP, a także dzieci do 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni na covid-19 lub posiadają negatywny wynik testu na covid-19 nie podlegają kwarantannie. Wspomniany test można wykonać też w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy RP.

Powracający spoza państw należących do Unii Europejskiej lub strefy Schengen oraz nie z Turcji, jeśli są w pełni zaszczepieni*, są ozdrowieńcami lub dziećmi do 12. roku życia podróżującymi pod opieką dorosłych zaszczepionych na covid-19, również nie podlegają kwarantannie. Dla pozostałych została ona nieco wydłużona – dotychczas trwała 10 dni, od 1 grudnia będzie to 14 dni. Dobra wiadomość jest taka, że ósmego dnia po przekroczeniu granicy (wcześniej siódmego) podróżni mogą wykonać test PCR w kierunku koronawirusa. Wynik negatywny zwalnia z dalszego odbywania kwarantanny.

Rząd wprowadził też zakaz lotów z siedmiu państw afrykańskich – chodzi o Botswanę, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibię, RPA i Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni. To największa zmiana, ale dla osób podróżujących w celach wypoczynkowych obecnie w znaczącej większości przypadków bez znaczenia.

– Większość osób wyjeżdżających za granicę jest zaszczepiona, dlatego zasady przekraczania granicy Polski obowiązujące od 1 grudnia ich nie dotykają. Biura podróży realizują wyloty zgodnie z programem, dlatego w dalszym ciągu możemy cieszyć się wypoczynkiem na słonecznych plażach – wyjaśnia Marzena German.

Oferty są dostępne, ale na najpopularniejsze terminy, szczególnie świąteczno-sylwestrowe i feryjne szybko się kończą. Jeśli  ktoś nie jest uzależniony od przerw w nauce w szkole, może wyjechać w początkach grudnia na urlop w bardzo atrakcyjnych cenach, które zaczynają się już od kilkuset złotych.

To normalna praktyka, że o tej porze roku, czyli po długim weekendzie listopadowym, ale jeszcze przed świętami i sylwestrem, ceny spadają. To wspaniały okres na wyjazdy, bo nie dość, że można sporo zaoszczędzić, to jeszcze wypocząć i pozwiedzać, unikając tłumów – zwraca uwagę ekspertka z Wakacje.pl.

* Od podania ostatniej dawki musi upłynąć co najmniej 14 dni, chodzi o szczepionkę dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej lub znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy.