Stelvio i Grossglockner, czyli Alpy dla zmotoryzowanych

Autor tekstu: , Data publikacji:

Zapierające dech w piersiach widoki, czyste powietrze i możliwość zobaczenia na własne oczy lodowca – to wszystko dostępne jest w Alpach. Jeśli więc preferujesz podróże własnym autem i zależy ci na niezapomnianych przeżyciach, musisz koniecznie przejechać Hochalpenstrasse oraz Passo dello Stelvio.

Hochalpenstrasse to droga wysokogórska, która została zbudowana w 1935 roku, ale na jej trasie wiódł szlak handlowy jeszcze w średniowieczu. Czeka nas tu różnica wysokości 1500 m na trasie 30 km, ale przede wszystkim – niezapomniane widoki. Droga wiedzie serpentynami przez kolejne strefy klimatyczne i geograficzne – początkowo są to zielone łąki poprzecinane spadającymi z gór wodospadami, a zwieńczenie wycieczki stanowi Grossglockner o wysokości 3798 m n. p. m.

Zanim jednak dotrzemy do tego największego w Austrii lodowca, możemy po drodze podziwiać piękne widoki, np. roztaczające się z Bikers Point’u, od którego prowadzi pieszy szlak turystyczny. Na trasie znajdują się liczne restauracje, a także muzea, np. Natur Schau, a nad samym jęzorem lodowca – najwyżej na świecie położone muzeum motoryzacji. W pobliże Grossglocknera wiedzie szlak pieszy, na którym spotkamy świstaki i kozice górskie, ale przede wszystkim możemy podziwiać tam niesamowite widoki. Trzeba jednak pamiętać, że Hochalpenstrasse otwarte jest tylko od początku maja do końca października.

Inną atrakcją dla zmotoryzowanych jest przejazd Passo dello Stelvio, czyli najwyżej położoną w Europie drogą, jaką można pokonać autem. Wiedzie ona na wysokość 2757 m. n. p. m., a po drodze możemy podziwiać widoki na skaliste szczyty i malownicze zielone doliny. Sama droga pełna jest ostrych zakrętów – łącznie jest ich 60 na 144 km – a jeśli przejedziemy całą trasę, pokonamy różnicę wysokości wynoszącą aż 2000 m. W jej najwyższym punkcie znajdują się liczne restauracje oraz punkty widokowe – w tym również na lodowiec.

Droga ta niezmiennie przyciąga turystów i fanów motoryzacji, którzy mogą na tej trudnej trasie sprawdzić swoje umiejętności. Kierując się ze Stelvio do Bormio warto również zatrzymać się w malowniczych włoskich miasteczkach pełnych urokliwych uliczek i sadów na zboczach wzgórz. Jeśli wybieramy się w podróż autem, warto wcześniej zarezerwować noclegi – można to zrobić online np. na http://www.only-apartments.com/pl.html.