TOP3 kierunki na wakacje na Karaibach. Czas je poznać!

Autor tekstu: , Data publikacji:

Polska zima i wczesna wiosna to niezmiennie najlepszy okres na wypoczywanie na Karaibach! Tropikalny klimat karaibskich wysp od listopada do kwietnia kusi przyjemnymi temperaturami oscylujących w przedziale 26-30 stopni Celsjusza, gorącym słońcem i ciepłą wodą. Poza tym, w tym czasie nie ma ryzyka wystąpienia huraganów i cyklonów.

Karaiby to fantastyczny region na wakacje, zlokalizowany jest w obszarze Morza Karaibskiego, na południowy wschód od Zatoki Meksykańskiej i kontynentalnej Ameryki Północnej, na wschód od Ameryki Centralnej i na północ od Ameryki Południowej, więc w zależności od wybranej wyspy, można też zaliczyć stopover m.in. na Florydzie, w Meksyku czy Kolumbii. Na której z karaibskich wysp warto zorganizować zimowy urlop? Jakie atrakcje czekają na podróżujących?

Rajskie Bahamy

Bahamy to grupa ok. 700 wysp i wysepek rozciągających się na długości ponad 800 km pomiędzy południowym krańcem Florydy, Kubą a Haiti. Największymi wyspami są North Andros, Great Inagua, South Andros, Great Abaco, Grand Bahama. Co ciekawe, z geograficznego punktu widzenia archipelag Bahamy należy do Ameryki Północnej. Ukształtowanie terenu wysp jest w większości nizinne i nie ma tu imponujących wzniesień, za to można liczyć na gęste tropikalne lasy i szerokie plaże. Nie ma tu też jezior ani rzek, a mieszkańcy zadowalają się głównie odsalaną wodą. Na Bahamach flora i fauna jest stonowana – brakuje dużych zwierząt, za to pod dostatkiem jest różnych gatunków jaszczurek, gryzoni i skorupiaków. Podobnie, niestety, sprawa przedstawia się z podwodnym światem – mimo że część wysp obrastają rafy koralowe, to wiele z nich uległo dewastacji, Bahamy nie są więc kierunkiem typowym dla nurkowania i snorkelingu.

Chętnie przyjeżdżają tu za to miłośnicy plażowania, karaibskiej kultury i kuchni oraz rajskich widoków – czyli ciągnących się w nieskończoność zielonych wysp otoczonych lazurową wodą i posiadających złociste lub białe plaże. Stolicą i największym miastem Bahamów jest Nassau, które znane jest przede wszystkim z ogromnego portu, w którym cumują gigantyczne statki rejsowe. Ciekawym miejscem do zobaczenia jest też park Exuma Cays Land and Sea Park, w którym można zobaczyć pływające w Morzu Karaibskim… dzikie świnie. Będąc na Bahamach trzeba też koniecznie zajrzeć do Freeport, strefy wolnocłowej i najlepszego miejsca na zakupy, które znajduje się na wyspie Grand Bahama. Natomiast plaża Treasure Cay na wyspie Great Abaco uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż świata.

Zobacz więcej tutaj! https://planetescape.pl/kraj/bahamy/

Fascynująca Saint Lucia

Saint Lucia, wyspa nazwana na cześć kobiety, przyciąga turystów swoją olśniewającą urodą i licznymi atrakcjami. Geologicznie powstała na skutek aktywności wulkanów i może pochwalić się najbardziej górzystym interiorem spośród wszystkich karaibskich wysp! Tutejszy krajobraz zaskakuje, a majestatyczne góry porośnięte tropikalną dżunglą dumnie wieczorami otacza tajemnicza mgła. Na wyspie Sulphur Springs znajduje się jedyny na świecie wulkan, na którego można wjechać kolejką linową i podziwiać rajskie widoki. Saint Lucia leży w rejonie Małych Antyli, wchodzących w skład Wysp Zawietrznych i położona jest około 40 km na południe od Martyniki i około 35 km na północny wschód od Saint Vincent. Stolicą wyspy jest Castries, w której (podobnie jak w bahamskim Nassau) ważny punkt stanowi port, przy którym cumują statki wycieczkowe.

W wysokim sezonie stolica zapełnia się ciekawskimi życia na Karaibach turystami i nie usypia aż do białego rana. Tańce, muzyka i imprezy rozbrzmiewają niemal w każdym barze – pije się tu głównie karaibski rum i pyszne piwo Piton (którego nazwa pochodzi od najwyższego wzniesienia na wyspie). Mieszkańcy Saint Lucia to w większości potomkowie kolonizatorów i niewolników, a historia niewolnictwa zostawiła wiele śladów, w tym także w postaci fascynujących zabytków. Będąc na wakacjach na Saint Lucia warto zajrzeć do Morne Fortune i parku narodowego Pigeon Island, gdzie można prześledzić historię bitew między Francuzami a Anglikami. Urzędowym językiem jest m.in. język angielski, ale lokalni mówią chętniej we francuskich gwarach. Warto też wspomnieć, że Saint Lucia jest znakomitym kierunkiem dla osób, które kochają nurkować i zwiedzać podwodny świat.

Zobacz więcej tutaj! https://planetescape.pl/miejsce/saint-lucia/

Wyspa Pięknych Wód – Gwadelupa

Gwadelupa niegdyś nazywana była Karukerą, co oznaczało Wyspę Pięknych Wód, a potem Kolumb nadał jej nazwę Santa Maria de Guadelupe. Obecnie miejscowi często nazywają ją skrótowo Gwada. Skąd wzięła się nazwa „Wyspa Pięknych Wód”? Otóż Gwadelupa jest miejscem wyjątkowym na Karaibach, ponieważ znajduje się tu jeden z najwyższych wodospadów w regionie, Carbet Falls. Warto wiedzieć, że na karaibskich wyspach rzadko kiedy występują jeziora lub rzeki, więc wodospad to naprawdę znak rozpoznawczy!

Gwadelupa jest terytorium zamorskim Francji i znajduje się 30 km na północ od Dominiki i ok. 50 km na południowy wschód od Montserratu. Do archipelagu należy pięć wysp, ale większość życia skupia się na Basse-Terre i to tutaj najchętniej przybywają turyści. Będąc na wakacjach na Gwadelupie trzeba koniecznie zobaczyć Plage de Grande Anse – jedną z najpiękniejszych plaż!

Zobacz więcej tutaj! https://planetescape.pl/kraj/gwadelupa/