Transport międzynarodowy. Czym jest i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Transport jest niezwykle ważną gałęzią przemysłu niemalże na całym świecie. Dzięki niemu, każdy towar trafia na swoje miejsce we wskazanym czasie, a my jako konsumenci możemy każdego dnia cieszyć się regałami wypełnionymi konkretnym asortymentem. Jednym z podstawowych rodzajów przewozu jest transport międzynarodowy. Polega on na przemieszczaniu określonych dóbr, osób czy energii z jednego kraju, do drugiego. Przemieszczanie się między państwami ma jednak swoje określone zasady i wymaga spełnienia konkretnych wymagań. Z poniższego wpisu dowiesz się, na jakie czynniki zwracać uwagę w przypadku organizowania przewozu międzynarodowego.

Czym jest transport międzynarodowy?

Jak na wstępie wspomnieliśmy, rolą transportu międzynarodowego jest przewiezienie określonego towaru bądź osób z jednego kraju do drugiego. Jak można się łatwo domyślić, nie dotyczy to wyłącznie państw ze sobą graniczących, ale praktycznie wszystkich. Podobnie można by powiedzieć, że wizualizacją transportu jest jadący samochód ciężarowy. W przypadku usług międzynarodowych korzysta się również z możliwości przewożenia towaru drogą morską czy też powietrzną. Dodatkowo doskonale w tej kwestii spisują się także koleje.

Istotą transportu międzynarodowego jest przeważnie pokonywanie setek kilometrów i przekraczanie wielu granic państw, przez które organizowany jest przejazd do celu. To wiąże się zazwyczaj z koniecznością ponoszenia opłat celnych i wieloma rutynowymi kontrolami.

Od czego zależy dobrana flota i koszty transportu międzynarodowego?

Chcąc dowiedzieć się szczegółów dotyczących przewozu konkretnego towaru, zawsze warto wybrać się do siedziby bądź odwiedzić stronę internetową wybranego przewoźnika. Nigdzie nie znajdziemy ogólnego cennika takiej usługi, jednak po wypełnieniu wszystkich luk w formularzu kontaktowym, najpóźniej po dniu zostanie zrealizowana pełna wycena transportu międzynarodowego – https://wycentransport.pl/.

Raczej logiczne jest, że to właśnie po uwzględnieniu odmiany towaru zostanie przypisany nam konkretny rodzaj pojazdu z floty. To wyłącznie przewoźnik ustala, która naczepa będzie odpowiednia i najpraktyczniejsza do odbycia trasy z danym asortymentem. Koszty transportu zależą w głównej mierze od gabarytu ładunku, długości trasy oraz wszystkich opłat związanych z przekraczaniem granicy i poruszania się po danym państwie.

Transport międzynarodowy, a wewnątrz-wspólnotowy

Transport międzynarodowy ma na celu zwalczanie monopolu w sektorze transportu i wspieranie konkurencyjności. Może być on przeprowadzany na terenie wszystkich krajów, w ramach prowadzenia współpracy globalnej i międzypaństwowej. Różni się od drugiego rodzaju tym, że w transporcie wewnątrz-wspólnotowym chodzi wyłącznie o przewożenie towarów czy osób na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. Kiedy więc odbywamy transport z kraju członkowskiego do państwa o takim samym statusie, nie jest on uznawany za międzynarodowy. Mówi o tym chociażby Artykuł 83 Ustawy o podatku od towarów i usług z 2004 roku.