Wszystkie kolory i smaki Sri Lanki

Autor tekstu: , Data publikacji:

Herbaciane pola i zieleń, złociste plaże i szumiące morze, zgiełk kolonialnych miast i zagubione wśród gór wioski, buddyjskie świątynie, plantacje przypraw i luksusowe kurorty nad morzem. Które oblicze Sri Lanki jest tym właściwym? A może to tylko różne odcienie tej samej twarzy? Pachnący herbatą i egzotycznymi przyprawami Cejlon zaprasza Cię w podróż życia.

Zasmakuj w prawdziwej herbacie

Cejlon i herbata to nazwy, które są ze sobą nierozerwalnie związane. My oglądamy ją zwykle już zamkniętą w pudełka lub torebki, zmieloną, wysuszoną, ale wciąż aromatyczną i pachnącą. Na Sri Lance możesz skosztować jej tam, gdzie jest uprawiana. Na plantacjach herbaty w Nuwara Eliya zobaczysz herbaciane pola, których intensywna zieleń nie ma sobie równych. Założona przez angielskich osadników i nazywana Małą Anglią wioska położona jest wśród gór, z których opadają malownicze wodospady. Czy można sobie wyobrazić lepszą scenerię do wypicia filiżanki aromatycznej herbaty?

Poczuj aromaty egzotycznych przypraw

Herbata to nie jedyny skarb Cejlonu. Drugim są egzotyczne przyprawy. Otwierając opakowanie cynamonu, gałki muszkatołowej, kardamonu, pieprzu czy wanilii wyczuwasz ich zapach. Ale tam, w miejscu, gdzie są zbierane, jest on wielokrotnie silniejszy. Unoszący się powietrzu nad ogrodem Przypraw Matale aromat osiada na skórze. Powietrze przesycone jest zapachem, a Ty idziesz, wąchasz i relaksujesz się niezwykłą atmosferą tego miejsca. Na pewno przywieziesz z niej zapasy przypraw, które przypomną tę wspaniałą podróż.

Poznaj buddyjskie dziedzictwo Cejlonu

Podróż po Sri Lance (https://planetescape.pl/exclusive/) to także szansa na poznanie jej dziedzictwa kulturowego. Dlatego wizyta we wpisanych na listę UNESCO jaskiniach Dambulla to must see każdego, kto udaje się na egzotyczną wyspę. Jedno z najważniejszych buddyjskich miejsc kultu na Cejlonie to zespół świątyń ukrytych w skalnych grotach, które powstawały między I w. p.n.e., aż do XVIII w. Ich zwiedzanie jest niezwykłym przeżyciem duchowym, a także okazją do obserwowania życia mnichów. Wewnątrz jaskiń zgromadzono ponad 150 posągów Buddy o różnej wielkości, w tym słynny posąg Odpoczywającego Buddy.

Na buddyjskim szlaku Cejlonu nie może też zabraknąć miasta Anuradhapura, gdzie rośnie szczep drzewa Bodhi. Gałąź, z której wyrosło, pochodzi z drzewa, pod którym oświecenia doznać miał sam Budda, a trafiła na Sri Lankę w III w. p.n.e. Wśród ruin starożytnego miasta można się zagubić na kilka godzin, by odkrywać historię wyspy.

Odkryj kolonialną i lokalną mieszankę kulturową

Cejlon przez wieki był angielską kolonią. Cenną, zarówno ze względów strategicznych, jak i handlowych i kulturalnych. Miasta Sri Lanki to do dziś fascynująca mieszanka budownictwa i wypływów lokalnych i kolonialnych. Podróżując po wyspie, nie możesz pominąć takich miejsc jak kulturalna stolica kraju Kandy, czy kolonialne miasteczko Galle z wąskimi uliczkami i zabytkową zabudową w stylu holenderskim. Europejska architektura w egzotycznym otoczeniu i wśród typowego miejscowego rozgardiaszu ma niepowtarzalny wydźwięk.

Wypocznij na rajskich plażach

Wakacje na Sri Lance nie mogą być pełne bez odpoczynku na egzotycznych plażach. To kolejne z oblicz tego niezwykłego kraju. Jasny piasek, intensywna zieleń palm, ukryte wśród roślinności kurorty, hotele i bungalowy, a do tego ocean o jedynej na świecie, błękitnej barwie. Nawet jeśli leżenie na piasku nie jest Twoim żywiołem, to nie oprzesz się czarowi rajskiej plaży Tangalle, idyllicznym zakątkom plaż Marissa lub wprost stworzonym do uprawiania sportów wodnych plaż Negombo. Błękit oceanu to dopełnienie kolorów Sri Lanki. Odkryj wszystkie oblicza tej niezwykłej wyspy!