Sri Lanka to morze, ale także wysokie góry. Doskonałe miejsce na trekking, jak i wypoczynek w ośrodku oferującym ajurwedyjskie masaże. Słynie z cejlońskiej herbaty, ale również z cynamonu. Już 3 listopada Polskie Lonie Lotnicze LOT otwierają nowe, sezonowe połączenie z Warszawy do Kolombo na Sri Lance.
Wyspa Cejlon, ze względu na swój kształt i położenie geograficzne, nazywana jest Łzą Indii. Zajmujące ją państwo Sri Lanka, od wieków podlegające wpływom kontynentalnego sąsiada, zachowało jednak swoją odrębność i własne bogactwo kulturowe. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Imponujące zabytki, wspaniałe krajobrazy, plaże dla opalających się i dla serferów, romantyczne pociągi przemierzające herbaciane wzgórza i parki narodowe, w których żyją dzikie zwierzęta. A ponieważ od listopada do marca temperatura utrzymuje się tu na poziomie 30 stopni Celsjusza, jest idealnym miejscem na zimowe wakacje.
Kolombo
To największe miasto Sri Lanki i jej administracyjna stolica. Kiedyś niewielka osada rybacka i handlowa, została rozwinięta przez holenderskich kolonizatorów. Żyją tu przedstawiciele wielu kultur i religii, a miasto wciąż się rozwija. Obok buddyjskich i chrześcijańskich świątyń, wyrastają w niebo nowoczesne konstrukcje domów. Lądując w Kolombo warto zwiedzić lankijskie Muzeum Narodowe, wybrać się do kilku egzotycznych świątyń różnych wyznań i odwiedzić największy na wyspie bazar. Uwaga, Kolombo jest podzielone na 15 dzielnic, z których każda ma swoją numer i nazwę.
Park Narodowy Wilpattu
To największy park narodowy na wyspie. Słynie przede wszystkim z najliczniejszej na Sri Lance populacji lampartów. Jeśli dopisze nam szczęście, zobaczymy również wargacze, bawoły, jelenie i krokodyle. Rezerwat przyrody istniał tu już od 1905 roku, a park narodowy powstał w 1938 roku. Charakterystyczną cechą tego obszaru są liczne niewielkie jeziora, czasami bardziej przypominające duże kałuże (stąd nazwa parku – syngaleskie wil znaczy „kałuża”, „jeziorko”), w których zbiera się woda deszczowa.
Plaże
Piaszczyste, rozległe plaże, to jedna z największych atrakcji Sri Lanki. Amatorzy słońca będą zachwyceni jego obecnością tu w miesiącach zimowych.
Park Narodowy Bundala
Obszar objęty ochroną jako rezerwat biosfery UNESCO. Żyje tu blisko 200 gatunków ptaków. Przy odrobinie szczęścia wypatrzymy tu flamingi, kormorany indyjskie, warzęchy zwyczajne, marabuty jawajskie czy bociany czarne. Można tu również spotkać słonie indyjskie, lamparty, dzikie świnie, krokodyle i żółwie. W parku występuje prawie 400 gatunków roślin.
Dolina Ella
Ella to niewielki kurort, cieszący się popularnością wśród turystów ze względu na dostępność tras trekingowych np. na Mały Szczyt Adama, skąd roztacza się wspaniały widok na dolinę i wodospady Rawana.Miejscowość z małymi pensjonatami, barami i restauracjami ma swój niezwykły klimat, a ze względu na znaczną wysokość, przez cały rok temperatura powietrza oscyluje tu w okolicach 20 stopni Celsjusza.
Nuwara Elija
Moim zdaniem to najpiękniejszy krajobraz na wyspie. Wysokie góry porośnięte wiecznie zieloną roślinnością, plantacje słynnej cejlońskiej herbaty, wodospady i ogrody kwiatowe przypominające Anglię. Na dodatek przez Nuwara Eliję wiodą najpiękniejsze trasy kolejowe świata, są tu też nieograniczone możliwości trekingu, a aktywnemu wypoczynkowi sprzyja przyjemnie chłodnniejszy klimat. Można się tu zatrzymać w jednym z wielu bardzo dobrych hoteli, spróbować świetnej kuchni tego regionu i wyprawiać się codziennie na wycieczki.
Anuradhapura
W dawnej stolicy wyspy zachowały się bardzo ciekawe architektonicznie budowle sprzed stuleci: świątynie, dagoby i pałace. Rośnie tu również najstarsze historycznie udokumentowane drzewo świata – ustrny przekaz mówi, że wyrosło ze szczepki z drzewa, pod którym doznał oświecenia Budda. Przez wieki wspaniałe niegdyś miasto znikało, stopniowo pochłaniane przez dżunglę. Ponownie zostało odkryte w XIX w., a jego niezwykłe budowle znów można oglądać. W 1982 roku Anuradhapurę wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Złota Świątynia w Dambulli
Buddyjska Złota Świątynia pochodzi z I w. p.n.e. Składa się z pięciu sanktuariów i stanowi największy i najlepiej zachowany zespół świątyń skalnych na Sri Lance. Najcenniejsze w kompleksie są malowidła ścienne zajmujące powierzchnię 2100 m.kw. oraz liczne posągi.
Kandy
Miasto słynie przede wszystkim z jednej niesamowitej atrakcji, jaką jest Świątynia Zęba Buddy, odwiedzana przez turystów z całego świata. Żeby zobaczyć tę “relikwię”, trzeba ustawić się w długiej kolejce. Jest to również jedno z największych miast w kraju, co podkreśla jego syngaleska nazwa: Mahanuwara znaczy „wielkie miasto”. Ze względu na klasę zabytków, Kandy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Sierociniec słoni Pinnawala
Sierociniec powstał w latach 70. XX w. Jest schronieniem dla słoniątek, którymi z różnych przyczyn nie mogły zająć się ich matki. Obecnie żyje tu około 100 zwierząt, z czego połowa, to słonie urodzone już w niewoli. To niewątpliwie jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych wyspy. Można tu obserwować karmienie zwierząt mlekiem z butelki, a nawet samemu nakarmić malca.
Sigirija
Będąc na Sri Lance nie można ominąć tego miejsca. Na szczycie ogromnego monolitu skalnego w V stuleciu n.e. wzniesiono twierdzę, której ruiny do dziś budzą podziw. Architektura budowli, rozmach prac, zaawansowanie rozwiązań technicznych są oszałamiające. W dodatku część urządzeń hydraulicznych działa do dziś.
Warto wiedzieć
Kiedy jechać? Najlepiej w miesiącach od listopada do marca, kiedy temperatura jest stała i wynosi 30 stopni Celsjusza.
Jak dolecieć? Najlepiej bezpośrednio z Warszawy na pokładzie samolotów LOT. Rejsy będą obsługiwane sezonowo od 3 listopada 2019 do 28 marca 2020 roku trzy razy w tygodniu nowoczesnymi Boeingami 787 Dreamliner. LO 69 WAW-CMB 14:35-04:15+1 – środy, piątki, niedziele
LO 70 CMB-WAW 08:05-14:00 – poniedziałki, czwartki, soboty. Bilety można rezerwować na www.lot.com.
Wiza Można ją zdobyć bez problemu wypełniając nieskomplikowany wniosek online. Co istotne, władze Sri Lanki podjęły decyzję o zniesieniu opłat za wizy turystyczne od 1 sierpnia 2019 roku, które będzie obowiązywał przez 6 miesięcy.