Wymiana zagraniczna studentów. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Życie studenckie to nie tylko czas imprez z rówieśnikami, ale i nauki, która owocuje w przyszłości, szczególnie biorąc pod uwagę kwestie zawodowe. Studenci mają okazję zdobywać wiedzę, a także korzystać ze wszelkiego rodzaju dodatkowych form działalności, poszerzenia swoich umiejętności oraz poznawania nowych osób. Jedną z tych propozycji, która interesuje co roku rzeszę studentów, jest wymiana zagraniczna. Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Nowe możliwości w trakcie zagranicznych studiów

Gdyby przyszły student chciał od razu zdecydować się na uczelnię zagraniczną, musiałby sporo za to zapłacić. Zakwaterowanie, jedzenie, transport, pomoce naukowe. Takich wydatków mnoży się całkiem sporo i potrafią być one na tyle wysokie, że niewiele osób może sobie pozwolić na ten krok rozpoczynający się poza granicami kraju. Nie oznacza to jednak, że nie ma takiej możliwości, nawet dysponując mniejszym budżetem, takim typowo na studencką kieszeń. Od tego są przecież wymiany zagraniczne!

Studiując w kraju przychodzi w pewnym momencie czas, by zadecydować o tym, jak będzie wyglądać przyszłość studenta. Rodzą się pytania, w którym kierunku iść, gdzie zdobywać doświadczenie, nowe możliwości i umiejętności. To wszystko umożliwia wymiana zagraniczna studentów. W Polsce decyduje się na nią coraz liczniejsza grupa studentów, którzy liczą na poznanie całkowicie nowych krajów, odmiennej kultury, sposobu życia i ludzi.

Wybór jest niemal nieskończony, bowiem na całym świecie są uczelnie oferujące innowacyjne kierunki. Studenci mają szansę wybrać ten, który jest pod względem programowym najbardziej zgodny z tym, który zaczęli studiować w Polsce. Warto zwracać na to uwagę, aby móc przepisać oceny z danych przedmiotów uzyskane na zagranicznej uczelni, a także skorzystać z przyznawanych punktów ECTS. To także mniej kłopotów z ewentualnymi dodatkowymi egzaminami, które trzeba zdawać po powrocie na macierzystą uczelnię.

Dlaczego warto wyjechać na wymianę studencką?

Studenci wyjeżdżając na zagraniczne uczelnie, uczą się w dużej mierze samodzielności. Poznają język obcy w naturalnym środowisku, dlatego łatwiej go przyswajają, więcej zapamiętują. Otwierają się na nowych ludzi i szybciej podejmują komunikację. Mają ponadto okazję, aby zaznajomić się z nową kulturą, zawrzeć ciekawe znajomości, przyjaźnie, a szczęśliwcy znajdują podczas wymian swoje drugie połówki.

Takie doświadczenie można wpisać do CV i jest ono bardzo dobrze widziane przez potencjalnych pracodawców. Decydując się na wymianę zagraniczną, studenci korzystają ze stypendium. Mogą liczyć na pomoc kolegów ze starszych roczników, którzy często wcielają się w rolę mentorów czy też przewodników. Do dyspozycji są miejscowe zgromadzenia uczelniane, koła czy organizacje dzięki którym zaaklimatyzowanie się i odnalezienie w nowej, dotąd obcej rzeczywistości, jest znacznie łatwiejsze. I ostatni atut to niższe koszty niż w przypadku samodzielnie organizowanego wyjazdu.

Prywatne akademiki – realizacja wszystkich niezbędnych potrzeb

Każdy student korzystając z wymiany zagranicznej, musi liczyć się z pewnym wydatkiem. Najwięcej funduszy pochłania zakwaterowanie. Zamiast jednak szukać prywatnych miejsc noclegowych, warto postawić na przykład na prywatne akademiki w Lipsku. Dlaczego taka opcja? To komfort, wyposażenie, przestrzeń i wszystko co niezbędne do życia młodym ludziom, ale w kosztach, jakie są w stanie udźwignąć ich studenckie kieszenie.

Akademiki w Lipsku, których szczegółową ofertę można znaleźć na stronie https://www.basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/_lipsk/, cechują się wyjątkowym położeniem. Ono zaś pozwala na poznawanie regionu od najciekawszych stron. Wewnątrz obiektu studenci mogą liczyć na prywatne pokoje lub apartamenty, w których ulokują się w parach bądź w większej grupie znajomych. W kosztach niższych lub porównywalnych do wynajmu od osób prywatnych, studenci zyskują na znacznie większym komforcie codziennego życia. Nie bez powodu akademiki Basecamp w Lipsku cieszą się tak dużym uznaniem i o rezerwację miejsca dla siebie, trzeba zadbać odpowiednio wcześniej.

Erasmus na pierwszy wyjazd

Wyjazd zagraniczny to zawsze koszty, stres, nerwy i wiele wątpliwości. Dla studentów w szczególności, jeśli dotąd nie mieli okazji poznać smaku całkowicie samodzielnego życia. Erasmus, czyli wymiana zagraniczna studentów, to najlepszy pomysł na siebie. Zdobycie nowych doświadczeń, znajomości, umiejętności. Poznanie własnych słabości, ale i możliwości, a następnie przekucie ich w atuty.

Uczestnicy wymiany zagranicznej mogą wybrać, na jak długo chcą wyjechać. Dzięki temu dostosowują swój harmonogram zajęć i egzaminów do potrzeb, a po powrocie mogą zaktualizować swoje CV, które staje się jeszcze bardziej wartościowe.