Zdobądź patent żeglarski i pływaj po Mazurach, Adriatyku i nie tylko

Autor tekstu: , Data publikacji:

Żeglowanie to zajęcie dla osób z charakterem. Chociaż nie trzeba być prawdziwym wilkiem morskim, żyć na pokładzie żaglowca i pić rumu, to żeglowanie po polskich i zagranicznych wodach wymaga wiedzy, umiejętności, hartu ducha, pasji oraz patentu żeglarskiego, który jest tym, czym dla kierowcy samochodu prawo jazdy. Aby zdobyć patent, trzeba jednak przejść szkolenie żeglarskie pod okiem doświadczonych instruktorów żeglarstwa i zdać egzaminy, które są łatwe tylko dla tych osób, które uczyły się pilnie i pod kierunkiem świetnej kadry.

Znaczenie szkoleń żeglarskich i patentu

Posiadanie patentu żeglarskiego umożliwia swobodne uprawianie sportów wodnych oraz wynajmowanie jednostek pływających. Dokument potwierdzający wiedzę i doświadczenie pozwala na rejsy po Bałtyku i Mazurach, a nawet na wodach zagranicznych. Udokumentowane przygotowanie do żeglarstwa to nie tylko wewnętrzna potrzeba każdej osoby zafascynowanej sportami wodnymi, ale także dowód na to, że dba się o swoje zdrowie i życie, o zdrowie i życie osób, z którymi się żegluje, ale także, że zapewnia się bezpieczeństwo innym żeglarzom mijanym na wodach. To także pewność, że jednostka pływająca i sprzęt wrócą z rejsu w nienaruszonym stanie.

Szkolenie żeglarskie

Kurs żeglarza jachtowego obejmuje zarówno teorię, jak i praktykę żeglowania. Aby w ogóle uczestniczyć w szkoleniu żeglarskim, które prowadzi do zdobycia patentu trzeba mieć minimum 14 lat, w przypadku jachtowego sternika morskiego – 18. Kurs kończy się egzaminem. Samo szkolenie przeprowadzone przez kadrę ekspertów to wydatek kilkuset złotych do ponad tysiąca złotych, w zależności od tego, w jakim trybie jest przeprowadzany. Jednak żeglarstwo to tak fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu, kształtowania charakterów i unikalnych umiejętności przydatnych także na lądzie, że warto w nie zainwestować. Żeglowanie to obcowanie z przyrodą, kontakt z wodą, poznawanie nowych ludzi i przełamywanie własnych barier.

Kurs żeglarza jachtowego pozwala na pływanie zarówno na wodach śródlądowych, jak i na morskich, chociaż z pewnymi ograniczeniami –  nie dalej niż na dwie mile morskie od brzegu i tylko w dzień. Ale to świetny początek do tego, by zdobywać kolejne doświadczenia i otwierać sobie drogę do kolejnych kursów.

Dlaczego warto pójść na kurs żeglarski?

Samo żeglowanie to ogromna przyjemność, zwłaszcza gdy pozna się jego tajniki. To sport bezpieczny wtedy, kiedy na pokładzie jachtu są osoby z intuicją, otwartą głową, ale także wiedzą teoretyczną i wieloma godzinami spędzonymi na pokładzie różnych jednostek. Każdy żeglarz, który ma patent żeglarski może organizować własne rejsy i wycieczki turystyczne, a to daje olbrzymią swobodę i pozwala na swobodne i niezależne od nikogo spędzanie czasu na wodzie.

Co ważne, wcale nie trzeba mieszkać nad morzem czy nieopodal mazurskich jezior, by wziąć udział w szkoleniu i zdobyć patent.  Znakomite kursy żeglarskie organizowane są także w Warszawie!

Jak wygląda egzamin na patent żeglarski?

Egzamin na patent żeglarski zdawany jest przed Państwową Komisją Egzaminacyjną po ukończeniu kursu prowadzonego przez doświadczonych instruktorów żeglarstwa. Kurs taki może ukończyć każdy, kto chce zajmować się żeglarstwem na co dzień, jak i tylko od czasu do czasu, dla tych, którzy chcą pływać indywidualnie, jak i wiążą z żeglarstwem swoją przyszłość zawodową.

Ukończenie kursu i zdobycie patentu to otwarta droga do zostania jachtowym sternikiem morskim i swobodnego żeglowania po wodach Bałtyku czy organizowania rejsów po Chorwacji i w innych mekkach żeglarzy.