Zimowe Eldorado w Dolinie Gastein

Od zjazdów na nartach w Parku Narodowym, przez przejażdżki saniami, po kulinarne atrakcje pod niebem pełnym gwiazd. Bogactwo Gastein to przede wszystkim niezwykłe skarby natury – zapierające dech górskie krajobrazy Wysokich Taurów, słynne źródła termalne i różnorodne odnogi doliny, stanowiące interesujące cele odkrywczych wypraw.

Ośrodek sportów zimowych

Ponad 40-kilometrowa dolina położona na południu Ziemi Salzburskiej zamienia się zimą w lśniący bielą, rozległy ośrodek sportów zimowych. Gastein jest jednym z najwyżej położonych terenów narciarskich w Ski amadé i zaprasza na szerokie stoki, ambitne tereny freeride’owe i narciarskie trasy przyjazne dla rodzin. Wystarczy jedna przejażdżka gondolką, aby z każdej z trzech miejscowości doliny dotrzeć na stoki położone na wysokości ponad 1000 m n.p.m. W sumie dolina dysponuje czterema ośrodkami narciarskimi i aż dwustu kilometrami tras. Miłośnikom przyrody polecamy Sportgastein, gdzie podczas jazdy można się delektować spokojem parku narodowego, a i dla freeriderów ten teren to prawdziwe śnieżne eldorado.

Fot. Gasteinertal Tourismus GmbH, Christoph Oberschneider

Gwarancja długiego sezonu

Dno doliny w Sportgastein to także rewelacyjny teren dla fanów nart biegowych. Obszar rozciągnięty na wysokości ponad 1500 m n.p.m. zapewnia ambitnym biegaczom długi sezon sportowy. W sumie Bad Gastein, Bad Hofgastein i Dorfgastein oferują siedem różnych szlaków i 40 kilometrów doskonałych tras. Różnorodne szlaki biegowe prowadzą brzegiem Gasteiner Ache, przez środek Parku Zdrojowego lub daleko w głąb jednej z malowniczych odnóg doliny. Wspinaczka po zamarzniętych wodospadach, dwa tory saneczkowe, przejażdżki na saniach, wyprawy psimi zaprzęgami w Sportgastein i zimowe wędrówki szlakami o łącznej długości 100 kilometrów udowadniają, że zima w Gastein oferuje dużo więcej niż tylko szusowanie na stokach.

 

Zima pełna atrakcji

Gastein proponuje swym gościom nie tylko szeroką gamę sportów zimowych, ale również bogaty kalendarz wydarzeń. Także w sezonie zimowym 2022/23 wypełnią go liczne imprezy muzyczne i sportowe, między innymi wyścig narciarski Gastein Classics, styczniowy Puchar Świata w snowboardzie czy freeride’owy event Red Bull Playstreets.

W dolinie Gastein tradycje żyją i są kultywowane jak za dawnych dobrych czasów. Można się o tym przekonać zwłaszcza w grudniu, w czasie adwentu. Wystarczy wybrać się na przejażdżkę saniami lub na spacer po jednym z jarmarków adwentowych, lub obejrzeć pochód Krampusów odbywający się 5 i 6 grudnia. Współczesna sztuka również cieszy się w dolinie dużym powodzeniem – imponujące rzeźby ze śniegu i lodu można podziwiać podczas festiwalu „Art on Snow“ we wszystkich trzech miejscowościach i na terenie narciarskim.

Fot. Gasteinertal Tourismus GmbH,  Christoph Oberschneider

Wyzwanie, o którym można z czystym sumieniem powiedzieć, że jest „cool”, to zimowy triathlon „Ice4Life“, odbywający się w końcu stycznia. Przy ujemnych temperaturach zawodnicy najpierw poświęcają godzinę na zwykłe bieganie, potem biegają na nartach, aby na zakończenie wskoczyć do wody o temperaturze 2 stopni Celsjusza!

Niezwykłym sportowym doświadczeniem można też nazwać wyścig „die Nord“, w którym narciarze startują na Schlossalm, aby jak najszybciej pokonać trasę kończącą się 1440 metrów poniżej. Co ciekawe, w tej konkurencji może wziąć udział każdy, kto tylko czuje się na siłach.

Jarmarki, kolacje pod gwiazdami i golf

Już 25 listopada rozpoczyna się jarmark adwentowy w Bad Hofgastein, który potrwa do 18 grudnia. Dziesiątego grudnia dołącza jarmark w Dorfgastein i również w tej miejscowości 27 grudnia odbędzie się popularne w regionie Święto Pieca. W całej dolinie będzie też celebrowane Święto Przesilenia Zimowego, wyznaczone tu na 29 grudnia. Przez cały grudzień i styczeń możemy się spodziewać prawdziwie świątecznej atmosfery, obecności Mikołaja i wyjątkowego menu. Śniegu z pewnością nie zabraknie, a ozdoby i tradycje związane z obchodami Bożego Narodzenia są w Gastein szczególnie celebrowane.

Nowy Rok to zapowiedź kolejnych atrakcji, i to nie lada jakich. Dziesiątego i jedenastego stycznia 2023 roku odwiedzający Dolinę Gastein mają szansę być świadkami Pucharu Świata w snowboardzie. Pod koniec stycznia natomiast będzie można podziwiać wykonane przez wspaniałych artystów śnieżne rzeźby. Romantyczną kolację pod gwiazdami, w czasie pełni księżyca będzie można zjeść 5 lutego, 7 marca i 6 kwietnia. Fanów narciarstwa oraz gry w golfa z pewnością zainteresuje wydarzenie nazwane przez jego organizatorów „Palmy na alpejskich łąkach”. Odbędzie się ono w połowie kwietnia 2023 jako Ski&Golf Competition.

Fot. Bad Gastein Marktl-Photography

Wyjątkowe menu

Kulinarne atrakcje czekają na miłośników dobrej kuchni w górach i w dolinie, za dnia i pod niebem pełnym gwiazd. Sześć schronisk narciarskich regionu przez całą zimę proponuje w swych menu sześć różnych potraw wykreowanych przez utytułowanych kucharzy. Podczas imprezy kulinarnej Markt:Auflauf w chatkach w centrum Bad Hofgastein z produktów od miejscowych rolników przyrządzane są na miejscu przystawki, dania główne i desery. Goście „Kolacji w czasie pełni księżyca” w Sportgastein smakują 4-daniowe menu w otoczeniu lśniących bielą trzytysięczników Parku Narodowego.

Early Morning Skiing w Bad Hofgastein i Dorfgastein to nie tylko możliwość ekskluzywnego szusowania w jedynej w swoim rodzaju atmosferze poranka, ale również duże i smaczne śniadanie. Natomiast Sportgastein zaprasza na śniadanie na szczycie pod futurystyczną kopułą ze szkła i aluminium na wysokości blisko 2700 m n.p.m.

Ze stoku do gorącej wody

Przypływ sił witalnych i głębokie odprężenie po aktywnym dniu zapewnią kojące wody z gorących źródeł. Termy: Felsentherme w Bad Gastein i Alpentherme w Bad Hofgastein pomagają zmęczonym szusowaniem narciarzom od nowa naładować akumulatory. Gdy w ciepłych basenach kipią wody termalne, w saunie parują aromatyczne napary, a my patrzymy na góry – zbocza, które niedawno pokonaliśmy – ogarnia nas uczucie błogości.

Alpentherme to długi relaks dla każdego. Błogi spokój w samotności czy pełne akcji i emocji dni spędzone z rodziną? Tak różnorodna oferta Alpentherme w Bad Hofgastein zaspokaja wszelkie potrzeby i życzenia gości. Strefy Sauna, Family, Relax i Ladys World to miejsca, w których możemy się zregenerować po całym dniu w górach. W dwóch jeziorach termalnych i basenie sportowym można do woli oddawać się pasji pływania.

Fot. Felsentherme, Max Steinbauer

Na najwyższym poziomie

Felsentherme w Bad Gastein leży pośród malowniczych szczytów Wysokich Taurów. Na poziomie 1100 m n.p.m. czekają na nas nie tylko fantastyczne widoki, ale i czyste, alpejskie powietrze. Terma została wybudowana bezpośrednio na skałach, dlatego też wyróżnia się niepowtarzalną architekturą. Niezwykła jest też jej atmosfera, którą szczególnie doceniają pary.

17 gorących źródeł

Uzdrawiającą moc natury czujemy w Gastein przez cały rok. Aż 17 gorących źródeł zasila w wodę dwie termy w dolinie. Oprócz tego, wieloletnie doświadczenie i naukowe badania właściwych dla tego regionu substancji leczniczych sprawiły, że dolina stała się wiodącym regionem zdrowia w Alpach. Kąpiele lecznicze, kąpiele parowe i sztolnie lecznicze – te formy terapii łączą naturalnie występujący radon z wpływem ciepła i wysokiego położenia regionu.

Noclegi w Gastein

Wybór obiektów noclegowych jest równie różnorodny, jak i krajobrazy tego regionu. Obejmuje on między innymi stylowe i malowniczo położone rodzinne hotele, tradycyjne pensjonaty w nowoczesnej interpretacji i ekskluzywne designerskie obiekty, ale i charakterystyczne dla tego miejsca szacowne hotele w stylu „belle epoque” oraz hotele butikowe, emanujące światowością. Wyjątkowa serdeczność mieszkańców podbija serca gości w całej dolinie.