Sylwester 2014 – przegląd imprez

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nadszedł Nowy Rok 2014. Specjalnie dla naszych czytelników sprawdziliśmy jak w Sylwestra bawili się obywatele poszczególnych krajów.

Nowy Jork

W Nowym Jorku powitanie nowego roku odbyło się na Times Square placu, na którym władze miasta organizują miejskie zabawy sylwestrowe nieprzerwanie od 1904 kiedy to na nowojorskim placu odbył się pierwszy miejski sylwester zorganizowany z okazji otwarcia nowej siedziby New York Timesa. Nowojorczycy bawili się przy przebojach gwiazd muzyki takich jak Christina Aguilera, Jennifer Lopez, Rihanna czy My Chemical Romance. Główną atrakcją wieczoru była podświetlana Noworoczna Kula, która wjeżdża po specjalnym maszcie wraz z zachodzącym słońcem, a opada punktualnie o północy. Jednocześnie wraz z wybiciem dwunastej na zgromadzonych opada z nieba 2 tony konfetti, a na niebie rozpoczyna się pokaz fajerwerków.

Londyn

W sylwestrową noc na Brytyjczyków  poza imprezą miejską nad Tamizą czeka szereg barów oferujących szampana w promocyjnej cenie. Jednak ci, którzy zdecydują się na zabawę w plenerze nie powinni być rozczarowani. Widowiskowy pokaz fajerwerków przyciąga co roku na główne londyńskie arterie setki mieszkańców Londynu. Ponadto w nowy rok od wielu lat odbywa się noworoczna parada otwarta dla wszystkich, którzy po nocnych szaleństwach czują się na siłach na spacer po Londynie.

Edynburg

Ostatni dzień roku w Szkocji nazywany przez obywateli tego kraju Hogmanay przyciągnął tysiące Szkotów, którzy hucznie celebrowali zakończenie starego i powitanie nowego roku. W ostatnim dniu roku na turystów i mieszkańców Edynburga czekały występy szkockich zespołów, a wraz z wybiciem północy pokaz tradycyjnego szkockiego tańca celidh – prezentowanego na Princes Street Gardens.

Sydney

Na Australijczyków w sylwestrową noc czeka efektowny pokaz fajerwerków odpalany z sześciu barek wraz z ponad 30tyś. dodatkowych efektów specjalnych. Ponadto co godzinę od rana 31 grudnia w Forcie Denison usłyszeć można wystrzał armatni, który odmierza czas do nowego roku. Ponadto w ciągu dnia organizowane są pokazy świetlne, a także przeloty lotnicze. Zwieńczeniem nocy po pokazie fajerwerków jest parada podświetlonych łodzi.

Paryż

W stolicy Francji świętowanie nowego roku rozpoczyna się już na początku grudnia kiedy to Francuzi wymieniają między sobą tzw. bises czyli buziaki oraz witają się sloganem Bonne Annee oznaczającym tyle co samo co Szczęśliwego Nowego Roku. W tym szczególnym dniu setki paryżan zbierają się na jednej z głównych arterii miasta Champs – Elysees skąd mogą podziwiać specjalnie podświetloną w tym dniu Wieżę Eiffla. Obywatele ceniący sobie kameralność mogą spędzić ten szczególny dzień rezerwując stolik w restauracji na ateau – mouche – pływającej po Sekwanie barce.

Rio de Janeiro

Na brazylijskiej Copacabanie jak co roku odbyła się huczna impreza znana jako Reveillon w trakcie, której na słynnej plaży pojawia się około dwóch milionów Brazylijczyków, a tańce i zabawa trwają do końca pierwszego dnia nowego roku. W trakcie imprezy mieszkańcy Rio czczą lemanję boginię morza wrzucając do oceanu kwiaty oraz pozostawiając prezenty na plaży. Brazylijski sylwester poza huczną zabawą niewątpliwie zachęca do odwiedzin Rio w tą szczególną noc. Poza tańcami do białego rana na gości czeka również piwo za 50 centów, liczne koncerty oraz widowiskowy pokaz fajerwerków.    

Polska

Na mieszkańców i gości odwiedzających stolicę czekała impreza zatytułowana „Wystrzałowy Narodowy” odbywająca się na Stadionie Narodowym w Warszawie gdzie na imprezowiczów czekało szereg atrakcji takie jak występy grup muzycznych czy widowiskowe pokazy fajerwerków. Imprezowicze, którzy zdecydowali się wybrać na Stadion Narodowy mogli bawić się przy dźwiękach grup takich jak T.Love, Afromental, Big Cyc czy Johna Newmana. Nowy rok obwieszczony został trwającą prawie 15 minut salwą fajerwerków podczas, której w powietrze wystrzelone zostało około 2,5 tyś. rakiet.

Podobnie w trakcie sylwestrowej nocy bawili się mieszkańcy Krakowa gdzie na imprezie zatytułowanej „Kraków – miasto żywiołów” wystąpiły grupy Lady Pank, Perfect, Wilki, Feel, a także wokaliści solowi tacy jak Agnieszka Chylińska, Natalia Kukulska, Czesław Śpiewa czy Monika Brodka. Jak informuje portal turystyka.wp.pl sylwester na rynku w Krakowie ma być spektakularną imprezą z dużym rozmachem, a wszystko to za sprawą patronatu, który nad całością zabawy objął TVN. O niewątpliwej innowacyjności przedsięwzięcia świadczył chociażby fakt, że kiedy wskazówki zegara wybiły północ w niebo zamiast tradycyjnych fajerwerków wystrzeliły promienie laseru.

Miejski sylwester we Wrocławiu został przygotowany i utrzymany w konwencji disco z lat 70. i 80. Na scenie wrocławskiego rynku wystąpili między innymi Edyta Górniak, Kora, Justyna Steczkowska, Zbigniew Wodecki czy Ray Wilson – znany publiczności z występów w zespole Genesis. Patronat nad wrocławskim sylwestrem objęli Program Drugi TVP oraz Urząd Miejski we Wrocławiu.

Ciekawą propozycję – imprezę pod hasłem silent disco przygotowało miasto Bydgoszcz gdzie na gości ceniących sobie własne gusta i indywidualizm czekały bezprzewodowe słuchawki z możliwością wyboru jednego z trzech rodzajów muzyki – pop, house albo r’n’b. Słuchawki nie były jednak jedyną atrakcją, która tej nocy czekała w Bydgoszczy. Poza słuchawkami na Starym Rynku w Bydgoszczy mieszkańcy bawili się przy przebojach Madonny, Michaela Jacksona czy brytyjskiego DJ’a Fatboy Slim. Jednocześnie w celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi kaprysami pogodowymi władze Bydgoszczy przygotowały namioty.