Tatry. Znów opady śniegu i IV stopień zagrożenia lawinowego

Autor tekstu: , Data publikacji:

W Tatrach warunki dla narciarzy są bardzo dobre. Spadło trochę śniegu i zapowiadane są kolejne, przelotne opady. Pojawiło się tez zagrożenie lawinowe.

W samym Zakopanem pokrywa śniegu wynosi 70 cm przy -7 C, a na samym Kasprowym Wierchu 156 cm z temperaturą -18 C na stacji górnej.

W Tatrach panuje najwyższy możliwy stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie powyżej górnej granicy lasu jest w zasadzie niemożliwe.  Schronisko w Pięciu Stawach Polskich obecnie jest nieosiągalne. Wszystkie szlaki prowadzące do niego są zagrożone zejściem lawin dużych rozmiarów. Podobnie jest ze schroniskiem w Morskim Oku. Do pozostałych schronisk możemy bezpiecznie dotrzeć.

Ruch narciarski może odbywać się wyłącznie na wyznaczonych i przygotowanych trasach. Jakakolwiek  jazda poza trasą przygotowaną może skończyć się wypadkiem lawinowym.

Wybierając się w Tatry trzeba pamiętać, że poruszanie się w tych warunkach powyżej górnej granicy lasu  wymaga dużej wiedzy lawinoznawczej oraz bezwzględnego posiadania sprzętu lawinowego tj. detektora,sondy, łopatki, oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.