Turcja zniesie wizy dla Polaków

Autor tekstu: , Data publikacji:

Od stycznia 2015 roku Polacy podróżujący do Turcji nie będą musieli kupować wiz do tego kraju. Taką obietnicę złożył turecki premier Ahmet Davutoglu na spotkaniu z odwiedzająca Ankarę polska premier Ewą Kopacz.

W tej chwili wizy turystyczne do Turcji Polacy mogą kupować na granicy – kosztują 20 dolarów lub 15 euro, można też zamówic wizę przez internet. Znacznie droższe i trudniejsze do uzyskania są wizy dla biznesu – załatwia się je w ambasadach tureckich i kosztują kilkaset złotych. Po wprowadzeniu nowcyh regulacji polscy turyści będą mogli – na podstawie zwykłej pieczątki w paszporcie – przebywać w Turcji do 30 dni.

Przypomnijmy, że ostatnio rygory przekraczania swojej granicy wprowadzili Rosjanie – by otrzymać wizę, będzie trzeba zostawić w ambasadzie odciski linii papilarnych (więcej na ten temat TUTAJ). Zmienione rosyjskie prawo będzie obowiązywało wszystkich, którzy będą się ubiegać o wydanie rosyjskiej wizy po dniu 10 grudnia br. Z kolei od 5 grudnia rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpoczęlo przekazywanie wszystkim państwom utrzymującym stosunki z Rosją szczegóły dotyczące procedur uzyskiwania odcisków linii papilarnych od wnioskodawców.