Chcesz jechać do Rosji? Zostaw odciski palców

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nowe ostrzejsze zasady wjazdu na terytorium Rosji. Zgodnie z nowymi przepisami każdy ubiegający się o rosyjską wizę będzie musiał załączyć do wniosku odciski linii papilarnych. Nowe prawo zacznie obowiązywać już od 10 grudnia br.

Prezydent Władimir Putin w wydanym przez siebie dekrecie do rosyjskiego prawa wizowego w znaczny sposób zaostrzył zasady ubiegania się o wizę pozwalającą na wjazd na terytorium Rosji. Podpisana przez prezydenta nowelizacja zakłada konieczność dołączenia do wniosku o wydanie wizy odcisków linii papilarnych wszystkich dziesięciu palców. Zmienione rosyjskie prawo będzie obowiązywało wszystkich, którzy będą się ubiegać o wydanie rosyjskiej wizy po dniu 10 grudnia br. Z kolei od 5 grudnia rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozpocznie przekazywanie wszystkim państwom utrzymującym stosunki z Rosją szczegóły dotyczące procedur uzyskiwania odcisków linii papilarnych od wnioskodawców.

Gazeta Prawna cytuje rosyjskie władze, których zdaniem regulacja pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa wewnętrznego kraju poprzez uniemożliwienie wjazdu do Rosji osobom poszukiwanym na podstawie międzynarodowych listów gończych, a także ułatwi ustalenie czy określone osoby poddawane kontroli ze strony uprawnionych władz przebywają na terytorium kraju legalnie.

Za wejście w życie nowych przepisów odpowiadają rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Federalna Służba Migracyjna. Odciski linii papilarnych osób ubiegających się o wizę będą umieszczane i przechowywane we wspólnej bazie danych rosyjskich służb.