Winiety i opłaty za autostrady w Czechach, Austrii i na Słowacji

Autor tekstu: , Data publikacji:

Sezon narciarski za pasem. Turystom, którzy zdecydują się na wyjazd na narty poza granice kraju Business Traveller Poland podpowiada, jak poruszać się po zagranicznych autostradach i ile będziemy musieli przeznaczyć na przejazd autostradami w krajach takich jak Czechy, Słowacja, Szwajcaria czy Austria.

Fani białego szaleństwa, jazdy na nartach, snowboardach czy sankach śledzą niektórzy polskie inni zagraniczne prognozy pogody z niecierpliwością wyczekując pierwszych opadów śniegu, które pozwolą im się udać na oczekiwany przez cały rok wyjazd na narty. Przygotowujący się do zagranicznej podróży poza kosztami wyposażenia narciarskiego, rezerwacji pokoju hotelowego czy domku w górach, kosztów paliwa czy pieniędzy na bieżące wydatki na miejscu muszą również pamiętać i wkalkulować w wyjazdowy budżet kwoty, które będą musieli zapłacić za winiety na przejazd autostradami w Czechach, Austrii i na Słowacji. Specjalnie dla czytelników portalu Business Traveller Poland już teraz publikujemy zestawienie obowiązujących za granicą opłat tak, aby podróżujący poza granice kraju mogli w dokładny sposób zsumować czekające ich w związku z takim wyjazdem wydatki.

Winiety i opłaty za autostrady w Czechach

Czechy to najczęściej „przjeżdżany” przez Polaków kraj w drodze do alpejskich kurotów, czy to w Austrii czy to we Włoszech. Trzeba pamiętać, że musimy się wyposażyć w winietę za korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych w Czechach. Wysokość opłaty, jaką będziemy musieli ponieść za przejazd czeskimi autostradami i drogami ekspresowymi jest uzależniona od tego jak długo zostaniemy w tym kraju. W przypadku pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony za opłata zaroczne korzystanie z czeskich dróg będziemy musieli zapłacić 1500 koron czeskich (około 220 złotych). Koszt winiety ważnej jeden miesiąc to 440 koron czeskich (około 66 złotych). Jeśli wybieramy się zwyczajny urlop, najodpowiedniejsza będzie dziesięciodniowa winieta na utostrady w Czechach, która kosztuje 310 koron (około 50 złotych).

Uiszczając opłaty w formie winietek należy także pamiętać o zasadach regulujących ich używanie. Na zakupionej na odpowiedni okres według potrzeb winietę należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu, którym się poruszamy oraz przykleić ją w widocznym miejscu wewnątrz przedniej szyby. Samo posiadanie dowodu opłaty nieumieszczonego na przedniej szybie samochodu jest traktowane, jako brak zapłaty za korzystanie z dróg i finalizowane mandatem. Podróżując po Czechach należy również pamiętać o tym, że czeskie prawo nakłada na kierujących pojazdami obowiązek usuwania naklejek, które już straciły ważność. W sytuacji, gdy zostaniemy złapani z nieważną naklejką, która wciąż jest przyklejona na naszej szybie zostaniemy ukarani mandatem.

Za brak ważnej winiety na czeskie autostrady grozi nam bardzo wyoski mandat, płatny gotówką w momencie ujawnienia wykroczenia – równowartość prawie 2,200 złotych. Gdzie kupić czeskie winiety? Na granicy, na czeskich stacjach benzynowych i wurzędach pocztowych.

Oto lista dróg w Czechach, na których obowiązują opłaty i winiety.

D1 Praha-Chodov – Říkovice
D1 Lipník nad Bečvou – Ostrava-Rudná
D2 Brno-Chrlice – granica ze Słowacją
D3 Mezno – Veselí nad Lužnicí-sever
D5 Praha-Třebonice – granica z Niemcami
D8 Praha-Zdiby – granica z Niemcami
D11 Praha-Horní Počernice – Sedlice
R1 Praha-Modletice – Praha-Řepy
R4 Jíloviště – Skalka
R6 Praha-Řepy – Nové Strašecí
R6 Karlovy Vary-Jenišov – Cheb-sever
R7 Praha-Ruzyně, letiště (lotnisko) – Knovíz
R10 Praha-Satalice – Ohrazenice
R35 Liberec-Hodkovická – Ohrazenice
R35 Sedlice – Opatovice
R35 Mohelnice-jih – Křelov
R35 Olomouc-Topolany – Lipník nad Bečvou
R46 Vyškov-východ – Olomouc-Slavonín
R48 Bělotín – Bělotín-východ
R48 Frýdek-Místek – Žukov
R52 Rajhrad – Pohořelice-jih
R55 Hulín – Otrokovice
R56 Ostrava-Hrabová – Frýdek-Místek
R63 Bystřany – Řehlovice

Winiety i opłaty za autostrady na Słowacji

UWAGA! od 1 stycznia 2016 NOWE ELEKTRONICZNE e-winiety na słowacji! SPRAWDŹ >>

Zbliżone do czeskich regulacje prawne dotyczące wnoszenia opłaty za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi obowiązują na Słowacji. Także w tym kraju koszt winietki uzależniony jest od tego, jak długo będziemy przebywać na terytorium kraju i korzystać ze słowackich dróg. Dla pojazdów o masie do 3,5 tony dziesięciodniowa winietka to koszt 10 euro (około 42 złote).

Nieznacznie droższa jest miesięczna opłata, która wynosi 14 euro (około 60 złotych). Roczna winieta na przejazdy po niektórych drogach krajowych i autostradach to wydatek 50 euro (około 210 złotych). Kara za nie wniesienie opłaty za poruszanie się po słowackich drogach to dziesięciokrotność wartości winiety. Na Słowacji opłaty są pobierane za przejazdy przez poszczególne odcinki autostrad i dróg ekspresowych oznaczonych D1, D2, D3, D4, R1, R2 i R6.

Winiety i opłaty za autostrady w Austrii

Podróżując samochodem przez Czechy na południe lub przez Słowację na południowy zachód docieramy do Austrii, która jest popularnym krajem wśród narciarzy z Europy krajem. Jednocześnie to właśnie w tym kraju obowiązują najbardziej rygorystyczne zasady uiszczania opłat. Największy jest również ich zakres. Wjeżdżając do Austrii musimy niezwłocznie zaopatrzyć się w winietkę – w tym kraju opłatom podlega, bowiem przejazd wszystkimi autostradami i drogami ekspresowymi, a także niektórymi tunelami i tzw. drogami alpejskimi (hochalpine strasse).

Podstawowa opłata wnoszona jest w formie winietek i podobnie jak Czechach, i  Słowacji jej wysokość jest uzależniona od tego, jak długo będziemy przebywać na terytorium Austrii. Roczna opłata dla pojazdów o masie do 3,5 tony wynosi 82,70 euro (około 350 złotych). Winieta dwumiesięczna to koszt 24,80 euro (około 100 złotych). Najkrótszy okres, na jaki można zakupić winietkę uprawniającą do poruszania się po austriackich drogach to dziesięć dni – wówczas jej koszt wynosi 8,50 euro (około 40 złotych).

Poza obowiązkiem wnoszenia opłat austriackie prawo reguluje również kwestię umieszczenia dowodu opłaty na szybie samochodu.

Podróżując po Austrii winietę mamy obowiązek umieścić po wewnętrznej stronie przedniej szyby w okolicach lusterka wstecznego lub w lewym górnym rogu szyby. Podobnie jak w dwóch poprzednich krajach nie należy lekceważyć przepisów regulujących wnoszenie opłat za przejazdy po terytorium Austrii. Brak ważnej winietki karany jest mandatem w wysokości 215 euro (około 900 złotych).

Kolejnym obowiązującym w Austrii rodzajem opłat są opłaty za przejazd przez przełęcze i tunele. Należności za przejazd przez przełęcze i tunele skalne są uiszczane za pośrednictwem elektronicznego systemu Videomaut. Elektroniczne wnoszenie opłat funkcjonuje poprzez karty, które kierowcy mogą nabywać na stacjach benzynowych, przejściach granicznych lub online za pośrednictwem serwisu internetowego pod adresem www.videomaut.at. Na karcie zapisany jest numer rejestracyjny samochodu, a przy wjeździe do tuneli i na przełęcze zainstalowane są bramki, które identyfikując pojazd po numerze rejestracyjnym otwierają się automatycznie umożliwiając wjazd samochodu bez konieczności postoju na płatny odcinek drogi.

Koszt karty do systemu Videomaut wynosi dla poszczególnych dróg odpowiednio:

A13 autostrada Brenner, cały odcinek: 8,oo Euro
A13 autostrada Brenner, zjazd w Stubai: 2,50 Euro
A10 autostrada Tauern, tunele: Tauern i Katschbergtunnel: 9,50 Euro
A9 autostrada Pyhrn, punkt opłat w Bosruck: 4,50 Euro
A9 autostrada Pyhrn, punkt opłat w Gleinalm: 7,50 Euro

Dodatkowo opłata w systemie Videomaut obowiązuje w przypadku przejazdów przez tunele i drogi:
Arlberg (na S16 – pomiędzy Tyrolem a Vorarlberg – z St.Anton do Langen)
Felbertauern na drodze B108 (łączącym region Kitzbuhel z Tyrolem Wschodnim)
Karawanken na A11, łączy Austrię (St.Jacob) ze Słowenią (Jesenice)
Tauern na odcinku Flachauwinkel – Zederhaus i Katschberg na odcinku St.Michael – Rennweg na autostradzie Tauernautobahn (A10)
Gleinalm: St.Michael – Ubelbach i Bosruck: Spital a.Pyhrn – Ardning na autostradzie Pyhrn (A9)
autostrada Brenner (A13 – pomiędzy Tyrolem i Włochami)
droga wysokoalpejska Gerlos (pomiędzy Salzburgiem i Tyrolem)
droga wysoko alpejska Grossglockner, czynna od maja do października
droga wysoko alpejska Silvretta (Vorarlberg) zamknięta w zimie na odcinku Galtür – Partenen; zakaz ruchu dla pojazdów z przyczepami
droga wysoko alpejska Timmelsjoch z Imst (A) do Merano (Włochy).

Winiety i opłaty autostradowe w Szwajcarii

Ostatnim państwem popularnym wśród amatorów białego szaleństwa jest Szwajcaria. Podobnie jak w Austrii opłaty są obowiązkowe za przejazdy wszystkimi autostradami i drogami krajowymi. W Szwajcarii w przeciwieństwie do Austrii, Czech i Słowacji nie obowiązuje podział czasowy. Każdy wjeżdżający na teren tego kraju musi zakupić za 40 franków szwajcarskich (około 140 złotych) winietę ważną przez okres czternastu miesięcy. Mandat karny za nie zakupienie winiety wynosi 100 franków plus koszt zakupu winiety. Dodatkowo poza autostradami i drogami krajowymi opłaty są pobierane za przejazd tunelami Munt la Schera łączącym Zernez z Livigno oraz Grand St. Bernard. Udogodnieniem niedostępnym w pozostałych krajach jest kursowanie pociągów przez niektóre tunele skalne.