Air Berlin przestanie latać do Rosji

Autor tekstu: , Data publikacji:

Niemiecki linia lotnicza Air Berlin wycofuje się z rynku rosyjskiego. To efekt kryzysu gospodarczego, nękającego naszego wschodniego sąsiada. Ostatnie loty na trasie Berlin – Moskwa odbędą się pod koniec stycznia.

Według komunikatu niemieckiej linii, w 2016 roku nie będzie już żadnych połączeń między niemieckimi a rosyjskimi miastami. Do tej pory Air Berlin obsługiwała rejsy między Berlinem a Moskwą i Kalinigradem oraz między Dusseldorfem a Moskwą. Według niemieckiej firmy ostatni lot na trasie Berlin – Moskwa będzie miał miejsce 18 stycznia 2016 roku. Na razie nie wiadomo, kiedy zawieszone zostaną pozostałe połączenia.

Decyzja Air Berlin podyktowana jest troską o zapewnienie rentowności połączeniom, a ta – na rejsach rosyjskich – spada wszystkim przewoźnikom. To efekt kryzysu ukraińskiego, sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję oraz spadkiem cen ropy naftowej. Wszystkie te czynniki są odpowiedzialne za gwałtowny spadek wartości rosyjskiego rubla, a co za tym idzie – zdolności obywateli Rosji do zagranicznych wojaży.

Air Berlin to prężny przewoźnik na europejskim rynku lotniczym, którego hub przesiadkowy znajduje się na berlińskim lotnisku Tegel. W ciągu ostatniego roku linia mocno weszła na rynek polski, otwierając wiele nowych połączeń. Korzystając z przesiadki w Berlinie, można nią dolecieć do wielu miast w Europie i Ameryce. Air Berlin współpracuje na lotach długodystansowych (codeshare) z Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.