Ubezpieczenia OC w Polsce i Unii Europejskiej. Drogo czy tanio?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla swojego pojazdu, właściciel niewątpliwie będzie szukał na rynku najtańszej oferty. W poszukiwaniach pomocny będzie kalkulator OC, który wyliczy, jaką składkę musiałby zapłacić kierowca za ubezpieczenie OC w danej firmie ubezpieczeniowej, przy założonych parametrach pojazdu i dostępnych zniżkach lub zwyżkach przysługujących kierowcy. Czy ubezpieczenia komunikacyjne OC w Polsce są drogie? Jak wypadają na tle innych krajów Unii Europejskiej?

W Polsce średnio za polisę OC, jak wynika z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, płaci się 450 zł. To najmniej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, dlatego też Towarzystwa Ubezpieczeniowe są zmuszone stopniowo podwyższać koszty wykupywanych przez kierowców ubezpieczeń. Jak wyliczył Eurostat, firmy ubezpieczeniowe dopłacają do polis OC w Polsce, przeciętnie po 7 zł do każdego 100 zł zapłaconego przez klienta.

Składki na ubezpieczenie OC w Europie

Średnia składka na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w Unii Europejskiej wynosi około 200 euro, czyli w praktyce prawie 2 razy więcej niż w Polsce. Najwyższe składki na ubezpieczenie OC komunikacyjne płacą obywatele Luksemburga, Belgii oraz Niemiec, gdzie średnie składki wynoszą odpowiednio: 400, 300 oraz 250 euro rocznie.. Mniej niż w Polsce za polisę OC dla samochodu płacą na Łotwie –około 70-80 euro rocznie.

Polisa OC w AXA DIRECT

Jedną z firm ubezpieczeniowych zapewniających klientom pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce, jest UNIQA Kalkulator OC umieszczony na stronach tej firmy pozwoli każdemu klientowi samodzielnie, w kilka minut, wyliczyć prawdopodobną składkę na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej swojego samochodu.