Wybór kredytu hipotecznego

Autor tekstu: , Data publikacji:

Kredyt hipoteczny, popularnie określany mianem mieszkaniowego, jest dla wielu młodych ludzi jedyną szansą na zakupienie własnego M. Dzisiaj zdecydowana większość Polaków decyduje się na jego zaciągnięcie. Z racji tego, że kredyt zazwyczaj opiewa na bardzo duże kwoty, a jego spłata może zajmować kilkadziesiąt lat, wybór odpowiedniej oferty nie może być przypadkowy.

Wielu klientów zainteresowanych kredytowaniem zakupu mieszkania pierwsze kroki kieruje do banku, który prowadzi ich rachunki osobiste. Rzeczywiście, warto jest zapoznać się z jego ofertą, jednocześnie jednak pamiętając, że jeśli nie będzie ona satysfakcjonująca, w innych bankach również można liczyć na traktowanie nas w kategoriach stałego klienta. Należy poza tym dokładnie przemyśleć kwestię zaciągnięcia kredytu walutowego. Bardzo często takie oferty kuszą niższym oprocentowaniem, jednak wówczas trzeba liczyć się z tym, że wysokość raty jest elastyczna i zależy od kursu wybranej waluty. Najczęściej banki oferują dwie opcje: kredyty z ratami stałymi i ratami malejącymi. Druga opcja ma jedną zasadniczą zaletę – niższe koszty zaciągniętego kredytu. Niemniej jednak, ostateczny wybór zależy w dużej mierze od aktualnych możliwości finansowych kredytobiorcy.

<p>Naturalnie, dokładnie przeanalizować należy również optymalny czas spłacania kredytu. Wydłużenie okresu spłaty wiążę się ze znaczącym zminimalizowaniem uiszczanej raty, jednak w ostatecznym rozrachunku, koszty zobowiązania są wyższe, niż w przypadku kredytów spłacanych szybciej. Wybierając kredyt na mieszkanie koniecznie trzeba precyzyjnie porównać prowizję, jaką pobierają poszczególne banki oraz zapoznać się z warunkami wyceny kupowanej nieruchomości. Zdarza się bowiem, że kredytodawca proponuje jej wykonanie całkowicie za darmo, w ramach usług. W niektórych przypadkach jednak klient jest zobowiązany do zatrudnienia profesjonalnego rzeczoznawcy, co naraża go na dodatkowe koszty.

<p>Proces wybierania kredytu mieszkaniowego jest żmudny, dlatego warto jest się odpowiednio przygotować. Porównanie ofert banków, potencjalnych kosztów zobowiązania oraz wszystkich warunków dotyczących ubezpieczenia to konieczność. Opcjonalnie, jeśli nie ma się czasu na samodzielne pozyskiwanie informacji, można się udać do profesjonalnego doradcy. Należy jednak dopilnować, by była to osoba uczciwa i polecana przez innych klientów. Jeśli nie stać na doradcę, warto skorzystać chociażby z porównywarki finansowej. Kredyty mieszkaniowe możemy porównać np. na http://www.comperia.pl/kredyty_hipoteczne. Jest to jedna z wielu dostępnych na rynku porównywarek kredytów mieszkaniowych oraz innych usług finansowych.