Zapytaj Piotra: Do Tunezji bez wizy?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Już niedługo całą rodziną wybieramy się na nasze długo planowane, wymarzone wakacje. Zamierzamy wypłynąć w rejs statkiem wycieczkowym. Oprócz portów w Hiszpanii i we Włoszech w programie jest również pobyt w Tunezji. Czy muszę wyrobić sobie wcześniej wizę do Tunezji? Słyszałam, że Polacy wiz do tego kraju nie potrzebują. A także, że takie sprawy załatwia się na statku. Czy to prawda? Z drugiej strony nie chciałabym przez jakieś zaniedbanie zepsuć sobie i rodzinie tak wspaniałych wakacji.

Pani Moniko,

Armatorzy zawsze zastrzegają, że pasażer jest odpowiedzialny za komplet dokumentów upoważniających do odbycia podróży i zejścia na ląd, w tym za posiadanie ważnego paszportu i kompletu wiz.

Obywatele polscy, rzeczywiście nie potrzebują wizy do Tunezji jeśli przyjeżdżają do tego kraju w celach turystycznych i długość pobytu nie przekracza 90 dni. Obowiązek posiadania wizy turystycznej został zniesiony niemal dokładnie trzy lata temu, a dokładnie 8 sierpnia 2009 roku. Podstawowym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest paszport, którego ważność musi wynosić minimum 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia Tunezji.

Inaczej przedstawia się sytuacja przy zejściu na ląd ze statku pasażerskiego, odbywającego rejs po Morzu Śródziemnym. Z reguły takie statki nie zatrzymują się na dłużej niż kilka godzin. Na podstawie odrębnych porozumień pasażerowie statku przechodzą uproszczoną kontrolę graniczną. Przez tunezyjskie służby imigracyjne honorowane są zazwyczaj karty identyfikacyjne ze statku, potwierdzające, że dana osoba jest pasażerem. Dodatkowo wypełnia się formularz imigracyjny.

Polecam jednak, by schodząc z pokładu miała Pani przy sobie również paszport, szczególnie, jeżeli wybiera się Pani do miejscowości odległych od portu.

Zdjęcie dostarczyła: