4 godziny w… Manchesterze

, Data publikacji:

Nasz brytyjski korespondent Tom Otley odwiedził najciekawsze zakątki i muzea Manchesteru.

The Printworks

Spacer po mieście zaczniemy od ścisłego centrum, przy budynku Printworks, będącym pozostałością po czasach, gdy Manchester uważany był za przemysłową potęgę. Jak sugeruje nazwa, pierwotnie mieściła się tu drukarnia z 1873 roku, z której usług korzystały takie tytuły, jak „Evening Chronicle” czy „Daily Mirror”. Po jej zlikwidowaniu w 1985 roku budynek stał opustoszały, by w 2000 roku zyskać nowe życie, tym razem w formie kompleksu rozrywkowego, w którym mieści się ponad 20 barów i restauracji. Jeśli deszczowa pogoda utrudnia nam pieszą eksplorację miasta, warto zajrzeć tu na chwilę, by przy gorącej kawie i ciastku przemyśleć na nowo plan naszej wycieczki.

Exchange Square

W 1996 roku ataki bombowe przeprowadzone przez IRA w Manchesterze spowodowały ogromne zniszczenia i stały się zaczątkiem przebudowy miasta. Owocem tamtych zmian jest gruntownie przebudowany plac Exchange Square, mieszczący się w samym centrum dzielnicy handlowej, gdzie znajdują się butiki najbardziej znanych marek świata, takich jak Selfridges czy Harvey Nichols. Zobaczymy tu także niezwykłą instalację wodną w formie półksiężyca, będącą nawiązaniem do rowu (zwanego Hanging Ditch), który niegdyś wpadał do pobliskiej rzeki Irwell, nad której brzegiem zbudowano Manchester. Podczas przebudowy placu zdecydowano także o przeniesieniu na nowe miejsce budynków XVII-wiecznej karczmy Old Wellington Inn i baru Sinclair’s Oyster. Tuż za nimi mieści się wspaniała katedra z przepięknymi wnętrzami. Bezpłatne wycieczki odbywają się od poniedziałku do soboty w godzinach 10:30-15:30.
manchestercathedral.org

Northern Quarter

Mijając ogrody Piccadilly Gardens, dotrzemy do dzielnicy Northern Quarter, której granice wyznaczają ulice Victoria, Great Ancoats i High Street. Wstępując do
jednego z tutejszych pubów, sklepów z płytami, butików z odzieżą vintage czy też galerii, odkryjemy bardziej przyjazne oblicze Manchesteru. Dzielnica wyróżnia się ciekawą architekturą, w której dominują budynki z cegły, wzniesione w stylu industrialnym. Warto także wejść do pobliskiego ośrodka sztuki Manchester Craft and Design Centre, które mieści się w XIX-wiecznym budynku przy starym Targu Rybnym na Oak Street. Swoje pracownie ma tu 18 malarzy i rzeźbiarzy, których możemy podziwiać w trakcie tworzenia nowych dzieł.
craftanddesign.com
northernquartermanchester.com

zrzut-ekranu-2016-11-15-o-00-01-28

John Rylands Library

Bogactwo wygenerowane przez setki tysięcy robotników Manchesteru przyczyniło się do powstania w mieście wielu budynków użyteczności publicznej. Podążając z Northern Quarter w kierunku południowym, dotrzemy do biblioteki John Rylands Library. Wizyta w tym miejscu zapewni nam chwilę spokoju i wytchnienia po przeprawie przez tętniącą życiem dzielnicę handlową.
John Rylands był jednym z pierwszych mieszkańców Manchesteru, któremu udało się zdobyć status multimilionera. Po jego śmierci żona Enriqueta przekazała miastu datek – 500 tysięcy funtów na stworzenie biblioteki jego imienia. Ten robiący wrażenie budynek został zaprojektowany w neogotyckim stylu przez Basila Champneysa. Otwarcie miało miejsce w 1900 roku, a od 1972 roku biblioteka jest częścią Uniwersytetu w Manchesterze i przechowuje zbiory specjalne uczelni. Zmieniające się regularnie wystawy mieszczą się w przepięknych wnętrzach zdobionych dębowym drewnem, białym tynkiem i secesyjnymi rzeźbami z brązu. Centralnym miejscem biblioteki jest czytelnia Historic Reading Room, w której mieszczą się marmurowe posągi przedstawiające postaci Johna i Enriquety. Umieszczenie czytelni dziewięć metrów powyżej poziomu ulicy miało zagwarantować, że do uszu osób pogrążonych w lekturze nie będzie docierał stukot końskich kopyt. Czynne od wtorku do soboty w godzinach 10:00-17:00,
w niedziele i poniedziałki w godzinach 12:00-17:00
manchester.ac.uk/library/rylands

Manchester Museum

Po krótkiej przejażdżce autobusem lub 20-minutowym spacerze dotrzemy do dwóch ostatnich przystanków wycieczki. Na Oxford Road znajduje się Manchester Museum, w którym możemy obejrzeć stałe ekspozycje, prezentujące m.in. wypchane zwierzęta i egipskie mumie. W sierpniu tego roku całe górne piętro tego zabytkowego budynku przekształcono w sekcję zwaną The Study, gdzie zwiedzający mogą samodzielnie przeprowadzać różnorodne badania i eksperymenty. Znajdują się tu m.in. robione na zamówienie meble autorstwa Ben Kelly Design (BKD), a także supernowoczesny sprzęt, taki jak choćby wideomikroskop, który robi zdjęcia badanych próbek, abyśmy mogli od razu pokazać je znajomym na Twitterze. Wstęp wolny; czynne w godzinach 10:00-17:00
museum.manchester.ac.uk
thestudymcr.com

The Whitworth Art Gallery

zrzut-ekranu-2016-11-15-o-00-01-25

Nieco dalej na Oxford Road znajduje się galeria Whitworth Art Gallery, która powstała w 1889 roku na cześć przemysłowca sir Josepha Whitwortha. Pierwotnie znana jako Whitworth Institute and Park, była miejscem przeznaczonym dla osób pochodzących z wszystkich klas społecznych i swoistą przeciwwagą dla przygnębiającego miejskiego życia. Galerię wspierało ponad 60 prominentnych mieszkańców Manchesteru, w tym C.P. Scott, wydawca gazety „Manchester Guardian” (dzisiaj „The Guardian”). W tutejszych zbiorach znajdziemy kolekcję tekstyliów, a także liczne akwarele i rysunki autorstwa brytyjskich artystów.
Dzięki ubiegłorocznej rozbudowie kosztem 15 milionów funtów powierzchnia wystawowa galerii powiększyła się dwukrotnie. Nowe skrzydła budynku, wzniesione ze stali i szkła, rozciągają się aż do pobliskiego parku. Powstał tu również ogród i sad. Do 23 kwietnia przyszłego roku można obejrzeć wystawę przedstawiającą pionierskie prace europejskich rytowników, zatytułowaną „Marcantonio Raimondi and Raphael”.
whitworth.manchester.ac.uk