Języki obce? Same korzyści

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nauka nowego języka obcego wymaga czasu i poświęcenia. A kiedy go już opanujemy – biegłe porozumiewanie się nim przynosi szereg korzyści i nowych możliwości. Nauka języków może być procesem ekscytującym w każdym wieku, oferuje wiele, nie tylko praktycznych, ale i intelektualnych benefitów. We współczesnym świecie porozumiewamy się ponad 7000 językami a nauka tylko jednego z nich może znacznie pomóc w życiu i poprawić jakość zarówno podróży, znajomości, jak i pracy.

Kariera dzięki językom

Dzisiejszy rynek pracy i businessu zdominowany jest przez międzynarodowe korporacje i prężnie rozwijające się firmy, niejednokrotnie mające swoich kontrahentów rozsianych po całym globie. Także wiele małych i lokalnych firm planuje ekspansję na rynki zagraniczne. Tacy pracodawcy zazwyczaj poszukują osób dwu- a nawet kilkujęzycznych. W tej sytuacji znajomość obcego języka zdecydowanie ułatwia poszukiwanie pracy a także zwiększa możliwości awansu oraz kariery zawodowej. Pracownicy ze znajomością obcych języków są także zazwyczaj lepiej opłacani i mogą liczyć na lepsze warunki pracy oraz bardziej korzystne warunki socjalne. Są też bardziej cenieni i lepiej postrzegani przez pracowników i, co ważniejsze, przez szefostwo. Nauka języka obcego otwiera także drogę do kariery na zagranicznych rynkach pracy. Pracodawcy, nie tylko na terenie Unii Europejskiej, a le także na kontynentach azjatyckim oraz amerykańskim, niejednokrotnie poszukują fachowców spoza granic własnego kraju.

Świat stoi otworem

Oczywiście nauka języków obcych otwiera szereg nowych możliwości nie tylko w świecie biznesowym. Nauka popularnych języków, takich jak: hiszpański, niemiecki, francuski i przede wszystkim – angielski umożliwia swobodne podróżowanie i zwiedzanie bez przeszkód większości zakątków kuli ziemskiej bez konieczności posiadania tłumacza. Swobodne porozumiewanie się w języku tubylców pomaga w bardziej dogłębnym poznaniu kultury i zwyczajów panujących w danym kraju, zyskuje sympatię pośród mieszkańców i pozwala na zawarcie wielu cennych znajomości. Zwiedzanie krajów na własną rękę, bez pilotów wycieczek i tłumaczy odkrywa przed nami nowe, fascynujące rzeczy, pozwala zobaczyć Świat z innej, bogatszej perspektywy. Znajomość języków obcych przydaje się także podczas zwykłej wyprawy do kina lub wizyty w bibliotece. Czytanie klasyków w oryginalnym języku, oglądanie filmów angielskojęzycznych bez posiłkowanie się napisami i lektorem pozwala w pełni zrozumieć przesłanie dzieła – odkryć wszystkie jego smaczki, anegdoty i to wszystko, co zazwyczaj jest zabijane w procesie tłumaczenia.

Sprawniejszy mózg

Kolejną korzyść jaka płynie z nauki języków została nawet dowiedziona naukowo. Liczne badania medyczne dowodzą, że poznawanie nowych słówek wpływa bardzo korzystnie na ludzki umysł i cały układ nerwowy. Zgodnie z wiedzą pozyskaną przez naukowców, znajomość dwóch (lub więcej) języków obcych znacznie poprawia pamięć i łatwość zapamiętywania, ułatwia koncentrację a nawet zwiększa jakość dedukcyjnego myślenia i wyciągania wniosków. Co więcej, lekarze widzą związek między znajomością co najmniej jednego języka obcego o zachorowaniami na choroby wieku starczego jakimi są Alzheimer i starcza demencja. U osób porozumiewających się tylko w języku ojczystym odsetek zachorowań na te choroby jest znacznie wyższy.

Najlepiej na kursach

Oczywiście najłatwiej uczą się języków obcych dzieci. Ale i dorosłe osoby mogą, a nawet powinny doskonalić swoje umiejętności językowe.

Jeśli naszą przygodę z językami obcymi dopiero zaczynami, najlepiej zacząć od najbardziej powszechnego języka na świecie – języka angielskiego. Język angielski przez wiele krajów traktowany jest jako język urzędowy a na całym świecie ma status języka międzynarodowego i to właśnie jego znajomość ułatwi nam swobodne porozumiewanie się z obcokrajowcami. Znalezienie kursów języka angielskiego nie będzie problemem. Szkoły językowe (jak choćby popularna: https://speak-up.pl/ ) proponują nam w tym zakresie pełen wachlarz sposobów nauczania – a tych jest naprawdę wiele. Znajomość tego właśnie języka wymagana jest także w większości sytuacji biznesowych. To właśnie w języku angielskim przeprowadzana jest większość pertraktacji i podpisywana większość kontraktów. Tutaj już bez specjalistycznego kursu angielskiego się nie obędzie – formalny język biznesu to język, którego nie nauczymy się z filmów i książek beletrystycznych. Taką wiedzę pomogą nam zdobyć fachowcy ze szkół językowych.

Bez względu jednak na cel jaki przyświeca podczas nauki języków, jedno jest pewne – warto uczyć się języków obcych, przede wszystkim – dla własnej satysfakcji.