Atrakcje Costa del Sol, czyli rodzinnie w luksusie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nasza korespondentka Emma Love przekonuje, że region Costa del Sol w Hiszpanii jest świetnym miejscem na luksusowe wakacje dla rodzin.

Miejsce zbiórki przed wieczorną wycieczką po barach tapas nie zapowiada upojnego wieczoru. Stoję przed podrzędnym barem na głównym deptaku Marbelli i zaczynam mieć wątpliwości, czy aby dobrze zaplanowałam swój czas. Kiedy jednak kilka minut później Nancy Gomez Sanchez, założycielka firmy Tapa Experience, zabiera nas w fantastyczną podróż po labiryncie brukowanych uliczek Starego Miasta, zapominam o moich wcześniejszych obawach.

Tapas na Starym Mieście

Choć Stare Miasto znajduje się w bliskim sąsiedztwie hałaśliwych plaż, można odnieść wrażenie, że wkraczamy tu w inny świat. Wysadzane palmami place z przynoszącymi ochłodę fontannami otoczone są bielonymi domami, gdzie na balkonach pną się kwiaty bugenwilli. Do tego niezliczona ilość restauracji, w których chciałoby się siedzieć godzinami, leniwie sącząc wino aż do bladego świtu. Na szczęście nie muszę samodzielnie podejmować decyzji o wyborze właściwego lokalu, bo Nancy sama wskazuje mi najlepsze miejsca (których zwykły turysta raczej nie znajdzie) i uczy mnie, jak zamawiać po hiszpańsku nie tylko tradycyjne dania, ale również inne, mniej znane przysmaki, takie jak choćby przepyszna lasagne z mięsem kraba i awokado.

Doświadczenie to jest znamienne dla całego mojego pobytu na Costa del Sol. Na pierwszy rzut oka jest to po prostu typowy region nadmorski z niekończącymi się piaszczystymi plażami i polami golfowymi. Wystarczy jednak sięgnąć nieco głębiej, by dokonać wielu fascynujących odkryć. Szybko uświadamiam sobie, że ta popularna część południowego wybrzeża Hiszpanii, która rozciąga się od Malagi po Gibraltar, to wymarzone miejsce dla rodzin, już choćby z powodu licznych parków rozrywki dla maluchów i niebanalnych atrakcji dla szukających adrenaliny nastolatków.

Propozycje dla najmłodszych

Jedną z najciekawszych opcji zakwaterowania dla rodzin są wille, będące częścią hotelu Marbella Club (marbellaclub.com), położonego 4 kilometry na zachód od miasta Marbella, w samym sercu dzielnicy Golden Mile. Ten elegancki obiekt, który łączy w sobie klasyczny splendor z nowoczesnością (thalasso spa, bar szampański), był niegdyś miejscem wypoczynku takich gwiazd, jak Audrey Hepburn, Sean Connery i Brigitte Bardot.

Marbella Club posiada dwa odkryte baseny, kilka świetnych restauracji (pizzą w Mc Café zajadają się nawet najbardziej grymaśni mali wczasowicze) i uroczo urządzony klub dla dzieci. Obok jego głównej pergoli znajduje się kuchnia, w której odbywają się lekcje gotowania, a także ogródek warzywny, laboratorium aromatów, gdzie dzieci tworzą własne perfumy z naturalnych składników, studio tańca z hiszpańskimi gitarami oraz sala sztuki i rzemiosła.

Młodzi sportowcy mogą zapisać się na lekcje tenisa w odległym o pięć minut drogi rowerem hotelu Puente Romano (puenteromano.com) albo rozegrać rundkę golfa dla początkujących w Marbella Club Golf Resort, położonym w górach Benahavis (20 minut jazdy autobusem). Sąsiadujący z nim klub Marbella Club Equestrian Centre oferuje lekcje jazdy konnej i organizuje zawody w skokach przez przeszkody.

W stronę Andaluzji

Wielbiciele nieco dalszych wypraw mogą popłynąć łodzią do miasta Puerto Banus, słynącego z designerskich butików i przystani, w której stoją luksusowe jachty i drogie samochody. Można tu również wynająć auto, by zwiedzić maleńkie wioski i miasteczka, jakich nie brak w całej Andaluzji. Jednym z ciekawszych jest miasto Ronda z malowniczym kamiennym mostem, rozciągającym się nad wąwozem El Tajo, który dzieli miasto na dwie części.

Kolejnym uroczym zakątkiem jest leżąca w połowie drogi między Malagą i Marbellą miejscowość Mijas. Warto przyjechać tu na lunch w środowe popołudnie, kiedy to na Plaza Virgen de la Pena odbywa się pokaz dynamicznego tańca flamenco. Sama Malaga ma również wiele do zaoferowania. Znajdziemy tu m.in. wspaniałe Muzeum Picassa (artysta urodził się w tym mieście), Centrum Sztuki Współczesnej, a na odnowionym nabrzeżu filię paryskiego Centrum Pompidou, w którym zobaczymy prace Magritte’a, Bacona i Kahlo.

Parki wodne i plaże

Jak wiadomo, dzieciaki przepadają za parkami wodnymi, a na Costa del Sol jest ich co niemiara. W Parque Acuatico w miejscowości Mijas-Costa znajdziemy wodne atrakcje dla wszystkich grup wiekowych, natomiast do Aqualandu w Torremolinos warto wybrać się na jedną z najdłuższych zjeżdżalni w okolicy, sztuczną falę oraz mrożący krew w żyłach spływ na gumowych kołach. A gdy już znudzą nam się wodne atrakcje, możemy udać się do parku przygód Aventura Amazonia Marbella z linami do zjazdu na tyrolce, które tworzą sześć różnych torów: od przejażdżki dla malców „Minikids Course” po zapierający dech w piersiach „Quick Jump”.

A co z plażami, z których ponoć słynie Costa del Sol? Jedną z najlepszych jest zdecydowanie Playa Artola, leżąca na zachód od przystani Cabopino i 14 kilometrów od centrum Marbelli. Słynie ona z krystalicznie czystych i płytkich wód, złocistego piasku, a także szerokiego pasa wydm, które są częścią rezerwatu przyrody. Inne plaże godne polecenia to m.in. Real de Zaragoza, na której dzięki oddaleniu od miasta nigdy nie jest tłoczno, oraz Playa Nagueles w dzielnicy Golden Mile. Niezależnie od tego, jak lubimy spędzać wakacyjny czas, na Costa del Sol nikt nie będzie się nudził.