Miniaturowy raj na Morzu Jońskim

Autor tekstu: , Data publikacji:

To już miejsce nieco bardziej cywilizowane. W Lefkas Town, ulubionym zakątku żeglarzy, jest nawet deptak – Ioannou Mela, główna ulica, wyłączona z ruchu kołowego, pełna kolorowych arkad, uliczek odbiegających od niej na wszystkie strony. Jeśli z Lefkas pojedziemy drogą do Nidri (najbardziej turystyczna miejscowość, w której zabawa trwa całą dobę) warto zatrzymać się w Ligii – miejscowe knajpki słynne są ze znakomitych dań rybnych. Lefkada to także jedno z najlepszych w Europie miejsc do uprawiania windsurfingu, w Nidri jest renomowana baza nurkowa, a w okolicy Kathisma na zachodzie wyspy można spróbować swoich sił w paralotniarstwie. Ale to wszystko to tylko nieznaczny ułamek tego, co na Wyspach Jońskich trzeba zobaczyć obowiązkowo.

Co trzeba zobaczyć – lista obowiązkowa

Na Kefalonii
● Jaskinia Melissani – odkryta w latach 50. XX wieku po trzęsieniu ziemi.
● Jaskinia Drogarati – główna grota słynie z niezwykłej akustyki. Kiedyś organizowano tu koncerty, śpiewali m.in. Maria Callas, Luciano Pavarotti.
● Plaża Myrthos – uważana za najładniejszą plażę wyspy. Kilkakrotnie znajdowała się na listach najpiękniejszych plaż Europy.
● Klasztor Kipurion – stąd można podziwiać najpiękniejsze zachody słońca.
● Klasztor Agrilion nad plażą Antisamos – stąd można popatrzeć na morze i na Itakę.
● Mounta Beach – tu popływamy z żółwiami.

Na Itace
● Kioni – najbardziej turystyczny kurort i jedno z najpiękniejszych miasteczek na wyspie. Położone w malowniczej zatoce, ok. 24 km od Vathi, gwarantuje wspaniałe widoki.
● Muzeum Archeologiczne w stolicy Vathi.
● Stavros – położona ok. 16 km od Vathi, druga pod względem wielkości miejscowość na wyspie. W okolicy znajdują się dwa stanowiska archeologiczne: cytadela na wzgórzu Pelikata, niewielkie muzeum oraz Szkoła Homera.
● Grota nimf – to tu Odyseusz miał ukryć skarby otrzymane od Alkinoosa, króla Feaków.

Na Lefkadzie
● Plaża Porto Katsiki – żadne zdjęcie nie odda jej uroku na żywo. Piękna gra świateł o poranku i wieczorem.
● Wodospady Ronies – i wodospady, i droga do nich są atrakcją. Dociera się tu po krótkim spacerze przepięknym wąwozem, na końcu którego jest wodospad tworzący kilka oczek wodnych, w których można się kąpać.
● Przylądek Lefkatas – skalisty wcinający się w morze przylądek z piękną latarnią.
● Festyn w dniu Świętej Kyriaki – lokalne święto w miejscowosciach Nidri i Vliho – 7 lipca.
● Sardina – słynny na całą Grecję festiwal na cześć rybaków – w ostatnią sobotę sierpnia w miejscowości Ligia.

Joanna Kadej–Krzyczkowska

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.