Nowa Zelandia składa się z dwóch wysp – Wyspy Północnej i Wyspy Południowej. Największą atrakcją tej drugiej są spektakularne Alpy Południowe, o których Nowozelandczyk sir Edmund Hillary mówił, że choć rozmiarem zbliżone są do Alp europejskich, to charakterem, budową, specyfiką przypominają raczej Himalaje w miniaturze. Jednak Wyspa Południowa to nie tylko turystyka górska. Tu można zobaczyć dziką morską faunę, podziwiać szybujące albatrosy olbrzymie, stada przyjaznych fok futerkowych, podpatrywać zwyczaje pociesznych pingwinów, popływać z delfinami, przeżyć emocjonujące spotkania z 20-metrowymi wielorybami. Nie można ominąć malowniczo położonej miejscowości Queenstown, która uznawana jest za mekkę miłośników adrenalinowych ekscesów i światową stolicę sportów ekstremalnych. W miejscu, w którym odkryto bungee jumping, doświadczymy wszystkiego, co człowiek wymyślił, by podnieść sobie poziom euforii daleko poza granice wszelkich norm. Wyspa Południowa to unikatowy, naturalny – rozciągnięty między oceanem a śnieżnymi szczytami niebosiężnych gór – największy park rozrywki na kuli ziemskiej.
Piekło na ziemi
Nigdzie na ziemi nie jest tak blisko do jej wnętrza jak na Wyspie Północnej. Nieprzypadkowo przecież Nowozelandczyk sir Peter Jackson gotową scenografię dla Tolkienowskiego Mordoru znalazł właśnie tutaj. Strzelające w niebo gejzery, wrzące jeziora i przepastne kratery stanowią o charakterze tutejszych krajobrazów. Miasto Rotorua i jego okolice dosłownie płoną, buchają siarkowymi oparami, bulgoczą w błotnistych bagnach. Przykładem niech będzie White Island, wyspa wulkan, do którego wnętrza śmiałkowie mogą wejść, by na własne oczy podziwiać niezapomniany, z niczym nieporównywalny spektakl, w którym główną rolę gra wnętrze naszej planety.
W SPA pośród gwiazd
Nowa Zelandia pokryta jest siecią tysięcy kilometrów szlaków pieszych. W każdej chwili można wniknąć w pierwotną przyrodę i bez dostępu do Internetu, bez prądu, sklepów i restauracji odpocząć od obowiązków, terminów, hałasu i związanego z nimi stresu. Przez cały dzień idziemy w ustalonym kierunku, niosąc na plecach okrojony do minimum bagaż. Przejmująca cisza przerywana jest z rzadka charakterystycznymi odgłosami aktywnych nocą kiwi, czyli pokrytych futerkiem ptaków nielotów będących symbolem tej ziemi. Proste życie, aktywność fizyczna, radość z prostego posiłku – działają lepiej niż zabiegi w luksusowym spa.
Sekret Mórz Południowych
Gdy już poczujemy zmęczenie intensywnym doświadczaniem Nowej Zelandii, to znak, że przyszedł czas na kulminację podróży. Po zaledwie trzygodzinnym locie z Auckland znajdziemy się na Rarotondze, głównej wyspie Archipelagu Wysp Cooka. Tu czekają luksusowe, kameralne hotele, dyskretna obsługa, znakomita, egzotyczna kuchnia. Rankiem za oknem słuchasz szumu palm kokosowych, na bezchmurnym niebie rysują się góry pokryte tropikalnym lasem i skrzące się w słońcu wodospady. Pod stopami chrzęści biały jak mąka piasek – plaża łącząca ląd cienką linią z płytką błękitną laguną. Wystarczy półgodzinny lot małym samolotem, by znaleźć się na Aitutaki, wyspie, której laguna uznawana jest za najpiękniejszą na świecie.
Informacje praktyczne
Jak przemieszczać się po Nowej Zelandii? Najlepiej wynajętym samochodem lub autobusem. Dobrą sieć połączeń oferuje firma Manabus, należąca do koncernu, który w Polsce jest właścicielem znanej i cenionej marki Polski Bus. manabus.com
● Z kim najlepiej zwiedzać i doświadczać adrenaliny w Queenstown? Firmą, która pomoże w organizacji wycieczek, przelotów widokowych i rejsów m.in. po Milford Sound, jest Real Journeys. realjourneys.co.nz
● Z kim podglądać foki, delfiny i wieloryby w Kaikourze? Z pewnością z Whalewatch. whalewatch.co.nz
● Jak dotrzeć do aktywnego wulkanu White Island? Wyprawy organizuje White Island Tours. whiteisland.co.nz
● Gdzie najlepiej doświadczać zjawisk geotermalnych w okolicy Rotoruy?
Wai’o’Tapu ze słynnym wiecznie wrzącym jeziorkiem Champain Pool. waiotapu.co.nz
Te Puia z jednym z największych gejzerów świata Pohut. tepuia.com/new-zealand/
● Gdzie mieszkać na Wyspach Cooka?
Aitutaki Lagoon Resort & Spa
aitutakilagoonresort.com
Sea Change Villas
sea-change-rarotonga.com
Ikurangi Eco Retreat
ikurangi.com
Konrad Wilk
podróżnik, dziennikarz, trener rozwoju
osobistego, autor podróżniczo-rozwojowej książki „Naga Asu”, konrad@konradwilk.pl
konradwilk.pl