Serfaus, Fiss i Ladis. Metrem na alpejski stok

Autor tekstu: , Data publikacji:

Serfaus, Fiss i Ladis to trzy alpejskie retroromańskie wioski, położone na płaskowyżu nad doliną Innu, w zachodniej części austriackiego Tyrolu. Sąsiadują z Niemcami, Szwajcarią i Włochami. To od nich właśnie pochodzi nazwa całego regionu narciarskiego: Serfaus-Fiss-Ladis, w którym... kursuje metro.

Serfaus-Fiss-Ladis to prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych. Na obszarze 450 hektarów amatorzy jazdy na nartach i deskach mają tutaj 160 kilometrów tras według nowego pomiaru i 212 kilometrów zgodnie z przeliczeniem uwzględniającym ich szerokość; 67 kolejek i wyciągów oraz 116 kilometrów codziennie przecieranych tras biegowych, tereny do freeride’u, snowparki i możliwość uprawiania wszelkich niekonwencjonalnych sportów zimowych.

Dla początkujących i zaawansowanych

Ten ogromny teren narciarski rozciąga się na wysokości od 1200 do 2820 metrów n.p.m., oferując znacznie więcej niż tylko wspólny karnet narciarski. Dla początkujących i dla zaawansowanych, jak również dla całych rodzin – oferta nartostrad znajdujących się na płaskowyżu jest idealna. Narciarze cenią sobie szerokie, doskonale utrzymane stoki, również do carvingu, umożliwiające jazdę na nartach na wszystkich stopniach trudności. W Serfaus, Fiss i Ladis mamy gwarancję śniegu aż do wiosny, ponieważ 80 procent stoków znajduje się w zasięgu systemów naśnieżania. Region oferuje 11 kolejek gondolowych, 16 kolejek krzesełkowych (dwie ośmioosobowe, siedem sześcioosobowych i siedem czteroosobowych), 11 wyciągów orczykowych i 29 wyciągów linowych, tzw. czarodziejskich dywanów. Aż 123 kilometry stanowią w regionie trasy czerwone, 47 kilometrów nartostrad oznaczono kolorem niebieskim, a więc przeznaczone są dla osób zaczynających przygodę ze sportami zimowymi, 28 kilometrów tras czarnych dla wymagających i doświadczonych narciarzy oraz 16 kilometrów tzw. szlaków narciarskich.

Alpy w promieniach słońca

Region słynie również z wielu słonecznych zimowych dni. Ten atut jest zasługą wyjątkowego położenia geograficznego regionu. Wszystkie trzy miejscowości leżą na wysokości ok. 1400 metrów n.p.m. na płaskowyżu, powyżej którego rozciąga się teren narciarski sięgający 2820 metrów n.p.m. Dzień na stokach można więc zakończyć dopiero późnym popołudniem przy filiżance herbaty albo lampce wina na słonecznym tarasie jednego z urokliwych austriackich hoteli lub pensjonatów. Nic więc dziwnego, że region Serfaus-Fiss-Ladis jest doskonałą opcją zarówno na weekend, jak i na dłuższy pobyt w górach.

Dla dorosłych i dla dzieci

Do Serfaus, które jest ośrodkiem typu car-free, nie wolno wjeżdżać samochodem. Komunikację gwarantuje tutaj podziemna kolejka, którą śmiało można nazwać alpejskim metrem – jedynym w Austrii, oczywiście nie licząc Wiednia.

Znawcy utrzymują, że na całym świecie nie ma regionu narciarskiego, który miałby równie bogatą ofertę dla rodzin, jak Serfaus-Fiss-Ladis. Na portalu skiresort.de Serfaus-Fiss-Ladis został wybrany najlepszym spośród stu regionów narciarskich. Również badania agencji Mountain Management „Najlepszy ośrodek narciarski 2012” („Best Ski Resort 2012”) dowodzą, że prawie 42 000 miłośników sportów zimowych umieszcza ten austriacki ośrodek narciarski na najwyższej pozycji.

Serfaus-Fiss-Ladis bywa również nazywany śnieżną przystanią dla rodzin. Kinderschneealm i Murmlipark oferują dzieciom własne tereny narciarskie i doskonałe szkółki jazdy już od lat trzech. Pociechy można zabrać na obiad do specjalnych restauracji dla dzieci, skorzystać z całodziennej opieki dla najmłodszych lub też wybrać się z nimi do dziecięcej wioski Bertas Kinderland.

Aż 80 procent z 212 kilometrów stoków w Serfaus-Fiss-Ladis to czerwone i niebieskie trasy, a więc te, na których równie dobrze będą się czuli dzieci i dorośli. Tereny narciarskie dla najmłodszych – Kinderschneealm
w Serfaus i Bertas Kinderland w Fiss-Ladis – zapewniają doskonałą zimową rozrywkę, w tym kurs narciarski, całodniową opiekę nad dziećmi i specjalną restaurację dla najmłodszych. Wyjątkowe udogodnienia czekają też na dzieci przy wyciągach. Pracownicy Helping Hands pomagają dużym i małym narciarzom wsiąść na wyciąg oraz szybko i bezpiecznie umieścić narty i deski snowboardowe w specjalnym uchwycie. W skład oferty dla starszych dzieci wchodzą funparki i latające pojazdy, znane tu pod nazwami Serfauser Sauser, Fisser Flieger i Skyswing.

Z Wellness Residenz Schalber na stok

Z Insbrucku do Serfaus można dojechać w 1,5 godziny. Pięciogwiazdkowy Wellness Residenz Schalber znajduje się w Serfaus przy Dorfbahnstrasse 15. Uchodzi za jeden z najpiękniejszych hoteli w Tyrolu. Spektakularnie położony, z panoramą na szczyty Alp, oferuje najwyższy standard i fantastyczną obsługę. Na uwagę zasługuje również mieszcząca się w hotelu restauracja oraz jedno z najpiękniej usytuowanych w austriackich Alpach spa; schalber.com

Przed nami teren narciarski Masner – pierwotny zimowy raj, w którym są tylko stoki, góry i śnieg. Docieramy do platformy widokowej z rzeźbą przedstawiającą orłosępa na górze Masnerkopf (2828 metrów n.p.m.). Nieopodal są tereny, na których można przetestować ofertę Feel Free – ogromny teren łączący trasy freeride’owe z rajem dla freestylerów.

Fisser Nordhang – północne zbocze – gwarantuje stabilne warunki narciarskie i dużą różnorodność tras. Na Zwolferkopf, położonym na wysokości 2600 metrów n.p.m., wjeżdżamy kolejką, aby tam przetestować najlepsze trasy: Almabfahrt, Bodenabfahrt i trudną Adlerpiste. Korzystając tu
z tematycznych gondolek, możemy podczas jazdy na szczyt posłuchać krótkich historyjek na temat zwierząt żyjących dziko w Alpach. N