Wypoczywaj w Polsce

Autor tekstu: , Data publikacji:

Gdy powrócimy do „normalności”, wiele miejsc będzie czekało na odwiedzenie. Społeczna kampania „Odkryj Polskę na nowo” ma skłonić Polaków do spędzenia wolnego czasu lub wakacji w Polsce, gdzie nie brakuje niezwykłych atrakcji. Warto więc wykorzystać możliwości, które są w zasięgu ręki. Usytuowane w niezwykłym otoczeniu Hotele SPA Dr Irena Eris, polecają lokalne osobliwości turystyczne.

Z głową w chmurach

Hotel SPA Dr Irena Eris Krynicy Zdrój położony jest na terenie jednego z najstarszych parków krajobrazowych na terenie Karpat – Popradzkiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się on na terenie Beskidu Sądeckiego z jego dwoma pasmami (Radziejowej – najwyższa góra parku i Jaworzyny Krynickiej). Na jego obszarze wytyczono 14 rezerwatów przyrody i ścieżek przyrodniczych. Oprócz przyrody ożywionej, występują tu wody mineralne, skałki (np. Diabelski Kamień na stoku Jaworzyny Krynickiej, czy jaskinie (np. Bania w Radziejowej).

Jego oszałamiający rozmiar można podziwiać z najnowszej atrakcji, która powstała w sąsiedztwie krynickiego Hotelu SPA (ok. 40 minut spacerem) – platformy widokowej na Słotwinach. Ta unikalna w skali kraju drewniana konstrukcja składa się z wieży o wysokości 49,5 m oraz prowadzącej do niej ścieżki o długości 1030 m wśród konarów drzew, ze znajdującymi się na niej instalacjami edukacyjnymi. Gwarantuje nieziemskie widoki.

Spacer statkiem po trawie

To Hotel SPA Dr Irena Eris Wzgórza Dylewskie rozsławił mało wówczas znany region Mazur Zachodnich, z Parkiem Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich. Jest to jeden z najbardziej urozmaiconych pod względem morfologicznym obszarów Pojezierza Mazurskiego, stanowiąc osobliwość w skali całej północnej Polski i należy do najwyższych wzniesień polskich pojezierzy, wraz z Górą Dylewską z licznymi wąwozami. Zaledwie 25 km dalej, położony jest Kanał Elbląski, uznany za pomnik historii i jeden z siedmiu cudów Polski.

Na kanale o długości 84,2 km znajduje się zespół 5 pochylni, uznanych za osobliwość na skalę europejską. Po nich przetacza się statki na platformach ustawionych na szynach. Zastosowane urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody. Podczas kilkugodzinnego rejsu pokonuje się 4 śluzy, a różnica poziomów na całym odcinku sięga niemal 100 metrów. Ze względu na walory przyrodnicze i kulturowe teren został objęty ochroną prawną w formie Obszaru Chronionego Krajobrazu Kanału Elbląskiego.

Geologiczna wyprawa

Najmłodszy z hoteli – Hotel SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój, chociaż jest położony w sercu uzdrowiska, to wyróżnia go usytuowanie wśród zieleni. Otoczony z jednej strony naturalnym drzewostanem Parku Leśnego, wtapia się w otulinę Parku Narodowego Gór Stołowych.

Unikalna rzeźba, wzbogacona dużym nagromadzeniem rozmaitych form erozji piaskowców w postaci głębokich szczelin, labiryntów i blokowisk skalnych, czy pojedynczych skałek o niespotykanych kształtach, czyni Góry Stołowe wyjątkowymi w skali Polski. Swój kształt zawdzięczają stosunkowo młodym ruchom tektonicznym oraz erozji, które rozpoczęły się w miocenie i trwają do dziś. Szczeliniec Wielki, to najwyższy szczyt w polskiej części Gór Stołowych. Przez masyw prowadzi fantastyczna trasa w skalnym labiryncie, z przepięknymi tarasami widokowymi oraz głębokimi szczelinami. Na samym szczycie znajduje się jedno z najstarszych schronisk w polskich Sudetach.