Schladming zaprasza na narty, jogę i rower!

Autor tekstu: , Data publikacji:

Narty, sanki, a może joga na stoku lub Fatbike? Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować polecamy zimowe wakacje w Schladming- Dachstein położonym w austriackim regionie Ski-Amade. Tutaj będziecie mogli uprawiać wszystkie te dyscypliny podczas jednych zimowych wakacji!

Fat Bikes w Schladming

W otoczeniu malowniczego masywu Dachstein, w samym sercu regionu, leży Schladming, gdzie w roku 2013 odbyły się Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim. Znakiem rozpoznawczym miasteczka są wąskie, zabytkowe uliczki z barami i restauracjami, a także place, na których spotykają się turyści. W historycznych kamieniczkach czekają na turystów: pasaż handlowy, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, kawiarnie, gospody i nocne kluby. Centrum Schladming od terenu narciarskiego Planai dzieli tylko kilkaset metrów. Oprócz szerokiej oferty nartostrad na gości czeka tu również ciekawa oferta animacyjna apres-ski. Dużą atrakcją tego miejsca jest też 7-kilometrowy tor saneczkowe podświetlany w nocy oraz miejscowy park wodny.

Pomysł na zimowe wakacje

Region Schladming-Dachstein, położony w północno-zachodniej części Styrii – skąd rozpościera się widok na panoramę górską Ski Amadé – jest dobrym pomysłem na zimowy urlop. Na miłośników narciarstwa czekają tu nartostrady o różnych poziomach trudności, trasy zjazdowe Pucharu Świata i FIS, funparki oraz obszar do freeridu. Nie bez powodu w 1999 roku odbyły się w Schladming-Dachstein Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym. Dziś region może poszczycić się doskonałym systemem tras dla fanów narciarstwa biegowego o łącznej długości do 714 kilometrów. Po całym dniu na stoku można miło spędzić czas w tradycyjnych restauracjach oraz barach, poznając przy tym lokalną kulturę. Jako część regionu Ski-Amade, Schladming-Dachstein oferuje swoim gościom 230 km tras zjazdowych i 84 nowoczesne wyciągi gondolowe oraz krzesełkowe.

Schladming Planai jest częścią regionu Ski Amade, dlatego karnet wielodniowy kupujemy na cały region. Sam ośrodek promuje się jako 4 Góry (4 Berge) co oznacza, że bez trudu dostaniemy się na nartach z jednego szczytu na następny. Góra Planai nad Schladming prezentuje się najbardziej okazale oferując blisko 30 wyciągów i 64 kilometrym tras.

Czarna trasa Pucharu Świata

Dla wielu osób celem przyjazdu do Schladming-Dachstein jest pokonanie czarnej trasy, na której są rozgrywane zawody Pucharu Świata. Jest to trasa numer 3, start rozpoczyna się tuż obok pośredniej stacji kolejki. To tam znajduje się pamiątkowy punkt startowy, który widzimy podczas zawodów i prowadzi najpierw czerwonym oznaczeniem, a następnie nachylenie zwiększa się i mamy czarną trasę wiodącą pod dolną stację Planet Planai, gdzie meta jest zwieńczona widowiskowym łukiem, wieczorem dodatkowo oświetlonym.

Schladming to dawne miasteczko górnicze, obecnie skoncentrowane na turystyce zimowej z blisko siedmioma tysiącami mieszkańców. Życie towarzyskie toczy się tu wokół centrum. Na przeciwko wjazdu na podziemny parking znajduje się duży supermarket. Apartamenty i hotele są rozsiane w różnych punktach miasteczka, większość na stokach Planai i Hochwurzen. Ponieważ w sezonie regularnie kursuje tu ski-bus, podróżowanie z hotelu do stacji kolejek jest bezproblemowe. Także miejsca postojowe, szczególnie pod stacją Planai, są bezpłatne i jest ich bardzo dużo, nawet nad stacją kolei Planai.

National Skitour am Dachstein

Na miłośników przyrody czeka tu spektakularna trasa National Skitour am Dachstein, będąca  ciekawym sposobem na poznanie wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO krajobrazu kulturowego Dachstein. Punktem wyjścia tej średnio trudnej wyprawy jest górna stacja kolejki Gletscherbahn. Znajduje się ona nieco poniżej prawie 3000-metrowego szczytu Dachstein. Stamtąd już dotarcie do jeziora Hallstätter See po drugiej stronie góry zajmuje narciarzom zwykle od 4 do 5 godzin. Do pokonania jest około 20 kilometrów, z których większość prowadzi w dół po zboczach o głębokim śniegu. Po drodze czekają  miejsca, gdzie można się zatrzymać, coś przekąsić i odpocząć.

Spędzając urlop w pobliżu Dachstein zdecydowanie warto spróbować dań w ramach inicjatywy Almkulinarik. Szef kuchni z czterema czapkami, Richard Rauch, wspólnie z właścicielami gospód górskich w regionie Schladming-Dachstein opracował specjalne dania kuchni alpejskiej. Każda z 15 pięknie położonych gospód oferuje inny przysmak, każdy idealnie pasuje na wyjątkowo udaną przerwę.

Warto wiedzieć

Jak dojechać do Schladming?
Kierujemy się na Ostrawę, Brno, mijamy Wiedeń i obieramy kierunek na Graz austradą A2. Nastepnie zjeżdżamy na S6 i potem A9 – kierunek Salzburg, gdzie pojawią się już oznaczenia zjazdu do Schaldming. Z Warszawy to trasa ponad 1000 kilometrów, z Krakowa – 750 i zwykle udaje się ją pokonać w 7,5 godziny. Oczywiście można również wybrać drogę lotniczą. Transfer z lotniska w Monachium zajmuje około 1,5 godziny.

Gdzie się zatrzymać?
Hotel Matschner Ramsau
info@matschner.at

Mocne argumenty

Schladming – Planai, Hochwurzen, Hauser Kaibling, Reiteralm. Ośrodki te wyróżnia świetna lokalizacja, są bowiem położone blisko polskiej granicy. Oferują dużą ilość szerokich, świetnie nachylonych tras. Kolejnym argumentem przemawiającym za spędzieniem zimowego urlopu w tym regionie jest urozmaicona infrastruktura, która spełni oczekiwania wszystkich gości. Do tego 230 km tras w bliskim zasięgu!