Przedstawiamy najładniejsze plaże Europy…

Autor tekstu: , Data publikacji:

Chorwacja. Wyspa Brač – plaża Zlatni Rat

Na tropie znikającego trójkąta.Wydawca przewodników turystycznych Lonely Planet zaliczył ją do dziesięciu najpiękniejszych plaż na świecie.

Zlatni Rat (Złoty Przylądek) znajduje się po zachodniej stronie miejscowości Bol na środkowodalmatyńskiej wyspie Brač, u podnóża szczytu Vidova Gora, najwyższego wzniesienia na wyspach na Adriatyku. Ma pięć kilometrów długości, sięga głęboko w morze i zaliczany jest do największych atrakcji przyrodniczych Adriatyku. Przyciąga uwagę swym trójkątnym kształtem, który zmienia się, w zależności od kierunku i siły wiatru.

Hiszpania. Formentera – plaża Ses Illetes

Z dala od cywilizacji.Formentera – wyspa 45 razy mniejsza od Majorki – może się pochwalić najwspanialszymi plażami na Balearach. My polecamy przede wszystkim Ses Illetes i Cala Conta.

Żeby zakosztować kąpieli słonecznej na jeden z nich, nie trzeba rezerwować noclegu na wyspie – można tam dotrzeć drogą morską z Ibizy. Hiszpanie nazywają ją Wyspą Lśnienia i podkreślają jej walory, jakimi są lasy sosnowe, gęste zarośla jałowcowe, złote wydmy, a nawet winnice. Atutem Formentery jest to, czego tu nie ma: wielkich kompleksów turystycznych i megahoteli. Ale to, co na wyspie jest, zadowoli najwybredniejszych. 


Przede wszystkim dziewicza natura. Park przyrodniczy Ses Salines – ostoja 200 gatunków ptaków, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gdzie znajdują się „podwodne łąki” albo inaczej „miniaturowe lasy oceaniczne”, dowód bogactwa morskiego ekosystemu. Nas jednak zniewoliły przede wszystkim długie, puste plaże Formentery.

Dania – Skagen

Plaża dla artystów.Malowniczy Przylądek Skagen, gdzie mieszają się wody cieśnin Skagerrak (kolor szary) i Kattegat (kolor zielony), oddzielające Morze Północne od Morza Bałtyckiego – to najbardziej na północ wysunięty cypel Półwyspu Jutlandzkiego w Danii.

Tej spektakulatnej, długiej, niemal bezkresnej, często zamglonej plaży nie może zabraknąć w naszym rankingu. Ze względu na niezwykły krajobraz – piętrzące się wody bałtyckich cieśnin i kamienisto-piaszczyste plaże – pod koniec XIX wieku powstała tu kolonia artystów: malarzy i poetów, zwana “Grupą Skagen”. Miejsce do dziś jest niezwykle malownicze i magiczne. Szczególnie wtedy, gdy zza szarych północnych chmur wyjdzie słońce. Może warto zabrać ze sobą pastele lub farby i namalować pejzaż wzburzonego morza?