4 godziny w Sztokholmie

Autor tekstu: , Data publikacji:

KATEDRA SZTOKHOLMSKA

Idziemy ulicą Vasterlanggatan w kierunku północnym i skręcamy w prawo w Storkyrkobrinken.

To tu, obok ogromnego Pałacu Królewskiego zobaczymy katedrę Storkyrkan, miejsce ślubu księżniczki Wiktorii. Najstarsze części katedry pochodzą z 1306 roku. W osiemnastym wieku elewację przebudowano w stylu włoskiego baroku. Jednak to wnętrze katedry robi największe wrażenie.

Pod wysokim sklepieniem znajdziemy tu siedemnastowieczny hebanowy ołtarz, bogato inkrustowany srebrem, dwa ogromne malowidła Davida Klocker von Ehrenstrahl przedstawiające Ukrzyżowanie i Sąd Ostateczny, a także cudowny piętnastowieczny wizerunek świętego Jerzego walczącego ze smokiem. Wstęp 40 SEK a dla chcących się pomodlić – wolny. Więcej na: stockholmsdomkyrkoforsamling.se

HOTEL NOBIS

Zwiedzanie warto zakończyć przekąską w hotelu Nobis (plac Norrmalmstorg niedaleko Bibliotekstan).

Luksusowy hotel należy do sieci Design Hotels i szczyci się znamienną historią. W 1973 roku dokonano tu napadu na bank, podczas którego zakładnicy zaprzyjaźnili się z porywaczami. To od tego wydarzenia pochodzi określenie „syndrom sztokholmski”. Dzisiaj mamy tu wytworne bistro z tarasem i lustrzanym barem oraz wyśmienitą restauracją włoską Caina. Główną atrakcją jest bar, usytuowany w 28-metrowym atrium (czynny od 18:00). To idealne miejsce na drinka. Norrmalmstorg 2-4; tel +46 8614 1000; nobishotel.com, designhotels.com. Pełny opis na: businesstraveller.com/tried-and-tested.

Odwiedź: visitsweden.com

 

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji