4 godziny w …Kaohsiung

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nasz korespondent Jeremy Tredinnick oprowadza po leżącym na południu Tajwanu klimatycznym mieście portowym Kaohsiung.

Kopuła Światła

Przechadzkę po najbardziej malowniczych zakątkach Kaohsiung zaczynamy na jednej z największych stacji metra w mieście. Nie jest to przypadek, bowiem w hali głównej stacji Formosa Boulevard, która służy jako węzeł przesiadkowy dla linii czerwonej i pomarańczowej, znajduje się przepiękna kopuła witrażowa o powierzchni 660 mkw. (30 metrów średnicy) wykonana z ponad 4500 barwnych, paneli szklanych. To jedna z największych na świecie instalacji artystycznych powstałych w miejscu publicznym.

Autorem tego imponującego dzieła wspartego na kilku kolorowych filarach jest amerykański artysta włoskiego pochodzenia Narcissus Quagliata, który tworzył je przez niemal cztery lata. Rozciągając się nad głowami podróżnych niczym kolorowy parasol ta wielobarwna panorama przedstawia cztery chronologicznie ułożone tematy: Woda: źródło życia; Ziemia: dobrobyt i wzrost; Światło: kreatywny duch; oraz Ogień: Zniszczenie i Odrodzenie. Głównym przesłaniem instalacji jest wezwanie do miłości bliźniego i tolerancji. Jest to z pewnością jeden z najbardziej optymistycznych i cieszących oczy przykładów sztuki obecnej w życiu codziennym.

Jezioro Lotosowe

Na dworcu Formosa Boulevard wsiadamy do kierującego się na północ pociągu linii czerwonej, by wysiąść parę minut później na stacji Zuoying Metro (R16). Stąd możemy wybrać się pieszo ulicą Mingtan Road na północny kraniec Jeziora Lotosowego albo pojechać autobusem na jego kraniec południowy, gdzie mieszczą się najciekawsze atrakcje tego zakątka. Obok cienistego parku i wiekowych figowców pną się majestatyczne (choć także nieco odrobinę krzykliwe) pagody Smoka i Tygrysa. Według miejscowych przesądów wejście do paszczy smoka i wyjście paszczą tygrysa przynosi szczęście. Nie wiem, czy tak jest naprawdę, ale z pewnością dzieci mają tu wiele dobrej zabawy.

Sztuczne Jezioro Lotosowe jest popularnym miejscem odpoczynku mieszkanców już od czasów dynastii Qing. Na jego zachodnim brzegu znajdują się liczne świątynie oraz pawilony Wiosny i Jesieni ze stawami wypełnionymi karpiami oraz z niewielkimi kamiennymi mostkami, na których leniwie wygrzewają się żółwie. Na terenie kompleksu znajdziemy także posąg Bogini Miłosierdzia dosiadającej ogromnego smoka. Po wejściu przez paszczę do wnętrza stwora naszym oczom ukażą się kolorowe malowidła przedstawiające sceny z legendy o bogini.

Polecam także wizytę w świątyni Chi-Ming-Tang będącej prawdziwą ucztą dla zmysłów, a to za sprawą wszechobecnego złota i czerwieni, zapachu kadzidełek i donośnego dźwięku gongów. Warto również zobaczyć ogromny posąg boga Xuan Tian Shang-Di, który wedle wierzeń jest Najwyższym Cesarzem Ciemnego Nieba.

eng.taiwan.net.tw

Rzeka Miłości

Spod Jeziora Lotosowego jedziemy taksówką na południe, nad końcowy odcinek Rzeki Miłości, która przecina miasto na pół. Jeszcze dekadę temu rzeka ta była mocno zanieczyszczona i prezentowała się mało atrakcyjnie. Na szczęście w ostatnich latach udało się ją oczyścić, a obszary przybrzeżne pięknie zagospodarowano. Znajdziemy tu teraz parki nadrzeczne i deptaki oraz szerokie aleje wysadzane rozłożystymi drzewami, na których mieszczą się przytulne kawiarnie, restauracje oraz obiekty kulturalne, w tym Muzeum Historii Kaohsiung. Nabrzeże jest ulubionym miejscem wypoczynku całych rodzin, ale jego malowniczy krajobraz przyciąga także licznych biegaczy i rowerzystów. Można tu także wybrać się w romantyczny rejs gondolą, wypożyczyć narty wodne, a wieczorem, kiedy otwierają się bary, posłuchać muzyki na żywo.

Wyspa Cijin (CHICHIN)

Z nabrzeża ruszamy taksówką na zachód, do przystani promowej Gushan, skąd co pięć minut odpływają łodzie na wyspę Cijin. Wyspa ta stanowi naturalną ochronę dla portu Kaohsiung od strony morza i była pierwszym zagospodarowanym obszarem miasta, zwanym niegdyś Takow.

Najciekawsze zakątki Cijin znajdują się na jej północnym krańcu i można łatwo dotrzeć do nich pieszo. Nieopodal portu promowego Cijin stoi niewielka acz bardzo klimatyczna świątynia Tianhou wzniesiona w 1673 roku. To najstarszy budynek w mieście. Wzrok przyciągają tu zwłaszcza setki czerwonych lampionów, które razem tworzą przestrzeń przypominającą zacienione podwórze.

Na urwisku w pobliżu północnego krańca wyspy mieści się druga najstarsza latarnia morska na Tajwanie. Po zejściu stromymi schodach w stronę urwiska, naszym oczom ukaże się zapierający dech w piersiach widok potężnych fal rozbijających się z całą siłą o majestatyczny klif.

Wydrążony pod klifami sztuczny tunel prowadzi na północny kraniec plaży Cijin z charakterystycznym ciemnym piaskiem. Jest to popularny zakątek wśród surferów, ale także weekendowe miejsce wypoczynkowe dla całych rodzin. Naprzeciwko plaży znajduje się ulica Miaoqian, przy której rozłożone są liczne stragany z owocami morza. Można tu zjeść kalmary, ośmiornice i różnorodne gatunki ryb. Polecam zwłaszcza grillowaną kałamarnicę serwowaną w formie szaszłyka.

Konsulat Brytyjski w Takow

Po powrocie do kontynentalnej części miasta warto wybrać się do byłego konsulatu brytyjskiego w Takow, gdzie możemy napić się dobrej herbaty albo zamówić drinka, podziwiając przy tym zachód słońca. Oprócz herbaciarni, w tym pieczołowicie odrestaurowanym kolonialnym budynku wzniesionym w 1879 roku, znajdziemy także liczne wystawy historyczne i przestronną werandę wychodzącą na przepiękne ogrody. Wizyta w tym miejscu stanowi idealne zakończenie dnia pełnego atrakcji. Konsulat czynny: wt.-pt. 10:00-19:00 (w weekendy od 9:00); wstęp 99 TWD (ok. 13 zł).

britishconsulate.khcc.gov.tw