4 godziny w …Monachium

Autor tekstu: , Data publikacji:

Monachium to nowoczesne miasto kultury i sztuki, a jego bogata historia sprawia, że można tu godzinami wędrować zadzierając głowy do góry, aby z podziwem obserwować najważniejsze zabytki.

Plac Mariacki

Zwiedzanie warto zacząć od starego miasta (Altestadt). Stojąc na Marienplatz – głównym placu, możemy podziwiać Nowy Ratusz – piękny budynek, w którym muzyka 43 dzwonów rozbrzmiewa codziennie o godzinie 11.00 i 12.00. Koniecznie trzeba też odwiedzić kościół św. Piotra i wejść na jego wieżę po niemal 300 stopniach. W Monachium nie ma zbyt wielu wysokich budynków, a stąd roztacza się niesamowity widok niemal na całe miasto. Dalej przechodziny do Frauenkirche, olbrzymiej katedry, której powierzchnia odpowiada wielkości boiska piłkarskiego. Obok Marienplatz znajduje się także Viktualienmarkt, najsłynniejszy targ w mieście z monachijskimi specjałami.

Ogród Angielski

Idziemy dalej, aż do Ogrodu Angielskiego – największego w Europie parku miejskiego. Ponieważ jego powierzchnia zajmuje ponad 4 kilometry kwadratowe, jest on większy nawet od nowojorskiego Central Parku. Znajdziemy tu ławki, polany z miejscami na piknik, a także ciekawe budowle, takie jak japońska herbaciarnia, czy chińska pagoda w której latem i jesienią odbywają się koncerty. Można tu również usiąść w jednym z ogródków piwnych i zamówić słynny bawarski trunek.

Park Olimpijski

W Olimpiapark możemy spacerować po terenach, które gościły sportowców w czasie olimpiady w 1972 roku. Przechodzimy wśród pokrytych kolorowymi graffiti domków, aby dojść do liczącej 190 metrów Olimpiaturm – kolejnego punktu widokowego. Na górze mieści się tu obrotowa restauracja, z której można obserwować panoramę miasta i okolic. Wjazd kosztuje 7 euro. Innym ciekawym miejscem jest Olympiaberg – wzniesienie na terenie wioski olimpijskiej, na którym wieczorami często zbierają się młodzi ludzie, aby wypić piwo na świeżym powietrzu. Niedaleko kompleksu olimpijskiego wyrasta słynny budynek w kształcie czterech cylindrów. To oczywiste nawiązanie do silnika samochodu i mieści się tam siedziba marki BMW. Obok znajdziemy BMW Welt, gdzie prezentowane są najnowsze modele marki oraz muzeum, w którym zgromadzono wszystkie, nawet najrzadsze egzemplarze aut spod znaku biało niebieskiej szachownicy. Dla miłośników motoryzacji – miejsce obowiązkowe. Na obrzeżach miasta znajduje się jeszcze jedno ważne miejsce – Allianz Arena, czyli siedziba i stadion należący do Bayernu Monachium.

Werksviertel Mitte

To nowe miejsce na mapie miasta. W zrewitalizowanych halach mieszczą się dziś restauracje i butiki. Warto się tu wybrać na lunch lub przejażdżkę na Umadum Das Munchner Riesenrad, czyli „młynskim kole”, z którego zobaczymy kolejną bajeczną panoramę – zarówno starego miasta, jak nieodległych alpejskich szczytów.

Miejsce na nocleg

Usytuowany na północy miasta ibis budget München City Olympiapark, to idealne miejsce na nocleg dla osób chcących odwiedzić Park Olimpijski. Hotel jest prosty, ale bardzo funkcjonalny. Miły, pomocny personel, a także ogród, w którym można zjeść śniadanie, to dodatkowe atuty tego miejsca.

Hotel ibis Muenchen City West znajduje się w zachodniej części Monachium. Nowoczesny, wyróżnia się przyjazną atmosferą i przestronnym lobby. Do dworca kolejowego, a także do centrum miasta można stąd dotrzeć w niespełna 7 minut U-Bahnem.

Położony na południu ibis Styles München Perlach to najbardziej stylowy budżetowy hotel w mieście. Znajduje się naprzeciwko dużego centrum handlowego i wyróżnia wystrojem w stylu disco. Dominują tu żywe kolory: czerwień, fiolet. Już wchodząc do hotelu, ma się ochotę zatańczyć.