4 godziny w …Chiang Mai

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nasz brytyjski korespondent Jeremy Tredinnick odwiedził Chiang Mai w Tajlandii, gdzie zachwycił się awangardową sztuką, dobrą kuchnią i zabytkowymi świątyniami.

Wat Umong

Wycieczkę po Chiang Mai zaczynamy od podróży taksówką na zachód miasta, do jedynej w swoim rodzaju leśnej świątyni wzniesionej w XIII wieku przez mnicha, który uczył samego króla sztuki medytacji. Główna chedi – wieża świątynna otoczona sześcioma hektarami lasu – stoi na spektakularnym wzniesieniu, pod którym znajduje się ciąg tuneli zbudowanych ponoć na zlecenie władcy. Na ich ścianach widnieją liczne malowidła przedstawiające sceny z dżungli, a w zaułkach można natknąć się na posągi Buddy. Co prawda większość prac anonimowych artystów zdążyła już wyblaknąć, ale i tak cały kompleks to niezwykle klimatyczne miejsce. Mieszkańcy Chiang Mai często przychodzą tu, by pomedytować w spokoju, nakarmić sumy i żółwie dostojnie pływające w pobliskim jeziorze, a także pospacerować po okolicy, żeby podziwiać stare posągi. Co ciekawe, znajdziemy tu również replikę starożytnego filaru Ashoka z Indii, który obrazuje historię sprowadzenia buddyzmu do północnej Tajlandii przez króla Mengrai z dynastii Lanna. Choć Wat Umong to jedna z najrzadziej odwiedzanych świątyń miasta, nie ulega wątpliwości, że jest to jedna z najciekawszych budowli w tym regionie Tajlandii.

templesinchiangmai.com

Blackitch Artisan Kitchen

W maleńkim budynku, na jednej z uliczek ciągnących się na północny zachód od starego miasta, mieści się Blackitch – niezwykła restauracja, która za cel postawiła sobie „promocję lokalnych produktów żywnościowych poprzez połączenie nauki kulinarnej z lokalną tradycją”. Lokal ten nie bez powodu został wyróżniony w przewodniku Michelina. Jej właściciel, szef Black, w niezwykle harmonijny sposób łączy to, co najlepsze w japońskiej i tajskiej kuchni, a jego dziesięciodaniowe menu degustacyjne oferuje prawdziwy festiwal wyjątkowych smaków i aromatów.

U podstaw kulinarnych metod szefa kuchni leżą ekologiczne metody gotowania, łączące w sobie wiedzę zdobytą od przodków z nowoczesnymi smakami i nienaganną estetyką prezentacji dań. W restauracji niemal nic się nie marnuje, a wiele resztek zamiast w śmietniku, ląduje w specjalnych pojemnikach, gdzie następnie fermentują i stają się składnikiem kolejnych dań. Restauracja może pomieścić jednorazowo do 14 osób, a menu degustacyjne zmienia się raz na dwa miesiące i serwowane jest w trzech różnych porach dnia (o godzinach: 12.00, 17.00 i 19.30). Stolik należy uprzednio zarezerwować. Warto to zrobić, bo serwowane tu dania są jednymi z najlepszych w całym kraju.

blackitch.com

Wat Phra Singh

Jest to jedna z najważniejszych świątyń znajdujących się w obrębie starych murów miejskich Chiang Mai. Wzniesiona w czasach królestwa, czyli ponad 700 lat temu, Lanna Thai Wat Phra Singh jest wzorcowym przykładem klasycznej estetyki tajskich świątyń tamtego okresu. Historia tej budowli oparta jest na ciekawej legendzie dotyczącej posągu Buddy zwanego Phra Buddha Sihing, który wieziono z Kamphaeng Phet do Chiang Mai, aby pokazać go królowi. Według podań, po wjeździe do miasta zepsuł się rydwan wiozący posąg i w rezultacie Złoty Budda pozostał w mieście na zawsze, a wkrótce wokół niego wzniesiono imponujący kompleks świątynny.

Uznawana od 1941 roku za świątynię królewską Wat Phra Singh składa się z kilku okazałych budynków, w tym jednej złotej chedi (konstrukcja przypominająca kopiec) otoczonej mniejszymi budowlami. Mieści się tu także oryginalny budynek biblioteki wzniesiony w stylu Lanna. Wszystkie budynki świątynne mają bogate zdobienia zarówno na zewnątrz, jak i w środku. W każdym znajduje się także duży posąg Buddy, przed którym mnisi śpiewają pieśni, a Tajowie odmawiają modlitwy.

templesinchiangmai.com

Muzeum Sztuki Nowoczesnej MAIIAM

Kolejnym przystankiem naszej wycieczki po mieście jest odległe od centrum o kwadrans jazdy samochodem Muzeum Sztuki Nowoczesnej MAIIAM, którego budynek wyróżnia się jaskrawo-srebrną, lustrzaną elewacją. Swoje powstanie MAIIAM zawdzięcza parze pasjonatów, którzy zapragnęli pokazać całemu światu swoją prywatną kolekcję dzieł sztuki tajskiej i regionalnej. Lustrzana fasada budynku kryje w sobie przepastne wnętrza wypełnione wieloma abstrakcyjnymi malowidłami, różnorodnymi dziełami sztuki medialnej, rzeźbami i innymi przykładami dynamicznych form wyrazu artystycznego. Wszystkie eksponaty posiadają szczegółowe opisy w języku angielskim, a zwiedzający oprócz wystaw stałych mogą tu podziwiać również ciekawe wystawy czasowe. Czynne: od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00; wstęp 150 batów (ok. 20 zł).

MAI THE Sky Bar oraz Night Bazaar

Wyprawę po Chiang Mai warto zakończyć wizytą w barze Mai The Sky Bar na ostatnim piętrze hotelu Melia Chiang Mai, który mieści się między starymi murami miasta a brzegiem rzeki Ping. Z okien tego klimatycznego lokalu rozciąga się panoramiczny widok zarówno na wschód i rzekę Ping, jak i na zachód, gdzie leży stare miasto i można dojrzeć majaczące w tle wieże świątyni Doi Suthep. Mai The Sky Bar to tak naprawdę dwa bary połączone szklaną kładką, jednak w obu możemy spróbować całego arsenału dobrych drinków i nacieszyć kubki smakowe przepysznymi hiszpańskimi tapas.

Jeśli po paru drinkach nadal będziemy mieć siłę i ochotę na dalsze zwiedzanie, to na pewno warto wybrać się na słynny nocny bazar (Night Bazaar), na którym można zaopatrzyć się w tajskie tekstylia i rękodzieło. Mai The Sky Bar jest czynny codziennie od 16.00 do północy.

melia.com