Z paszportem w drogę
Bodaj najsłynniejszy szlak pielgrzymkowy w Europie, jakim jest Camino de Santiago, ma w tym roku mocnego konkurenta. A raczej – konkurentkę. Każde z 17 hiszpańskich miast: Toledo, Sewilla, Grenada, Salamanka, Avila, Malagon, Burgos, Beas de Segura, Medina del Campo, Valladolid, Pastrana, Alba de Tormes, Segowia, Caravaca de la Cruz, Villanueva de la Jara, Palencia, Soria – odwiedzają turyści, pielgrzymując szlakiem św. Teresy od Jezusa. Co ciekawe, dowolność „camino” w tym przypadku jest duża. Każdy może wytyczyć swoją własną drogę: szlak pielgrzymkowy, turystyczny, kulturalny, a nawet kulinarny – wybierając to, co go najbardziej motywuje do odkrycia śladów świętej intelektualistki. Postać św. Teresy była inspiracją dla Jana Pawła II, który ogłosił ją pierwszą kobietą doktorem Kościoła. W punktach informacji turystycznej w każdym ze związanych ze św. Teresą miast można odebrać specjalny paszport, w którym warto dokumentować przebytą drogę, aby na końcu szlaku otrzymać dyplom pielgrzyma. Warunek jest jeden – trzeba odwiedzić co najmniej cztery miasta terezjańskie w przynajmniej dwóch wspólnotach autonomicznych i zakończyć wędrówkę w Avili. Paszport można również pobrać na stronie huellasdeteresa.com
Avila – dom i słodycze
Oddalona o 110 kilometrów od Madrytu Avila jest najwyżej położonym miastem w Hiszpanii. Otoczona warownym murem, przypomina – zwłaszcza wieczorem, podświetlona jasnym światłem – makietę średniowiecznego grodu. Podążając śladami św. Teresy, możemy odwiedzić miejsce, które było kiedyś jej domem, a dziś jest kościołem i klasztorem jej imienia. W kościele San Juan Bautista, gdzie mistyczka otrzymała chrzest 4 kwietnia 1515 r., do dziś zachowała się chrzścielnica z tamtych czasów. W Avili warto zatrzymać się na co najmniej dwa dni. Będzie to okazja do zapoznania się z kuchnią terezjańską, słynącą z prostych, smacznych potraw, a przede wszystkim ze słynnych ciasteczek Dulces Carmelitas oraz Yemas de Santa Teresa.
Beas de Segura – dziewiąty klasztor
To maleńkie miasteczko było źródłem mistycznej inspiracji dla św. Teresy i św. Jana od Krzyża. Zachwycali się nim również pisarze: Jorge Manrique czy Lope de Vega. To historyczne miejsce styku wielu dróg, ziemia graniczna, gdzie okna domów, otoczone łańcuchem górskim Sierra de Segura, wychodzą na malowniczą rzekę Beas. Uchodzi za jedno z naturalnych wrót do parku narodowego Sierras de Cazorla, Segura y las Villa. Mistyczka założyła tu dziewiąty ze swoich klasztorów i pierwszy w Andaluzji – San Jose del Salvador. Warto zobaczyć to miejsce, pełne pamiątek po świętej, przechowywanych z wielkim pietyzmem. Jak wiemy z jej notatek, w Beas spędziła swoje najszczęśliwsze momenty w życiu świętej.
Sewilla – portret zamalowany za życia
Jest wiele powodów, dla których trzeba zobaczyć Sewillę. Obecność św. Teresy w tym mieście przed wiekami jest jednym z nich. Przyjechała tu, żeby założyć nowy, 11. już w jej życiu klasztor. Znajduje się on dziś przy ulicy Santa Cruz – został przeniesiony w spokojniejsze miejsce już po wyjeździe św. Teresy. Dziś zgromadzenie pod wezwaniem św. Józefa udostępnia zwiedzającym liczne relikwie, wśród których jest portret świętej namalowany za jej życia, a także rękopis „Twierdzy wewnętrznej”. Aby dowiedzieć się więcej o pobycie św. Teresy w Sewilli, warto zwiedzić zamek św. Jerzego, dawną siedzibę Trybunału Inkwizycji, oraz klasztor Kartuzów, w którym miała zwyczaj się zatrzymywać.
Grenada – w krainie wiedzy
To prawdziwy tygiel kultur, kolebka poezji hiszpańskiej i flamenco, kraina wiedzy i centrum kulturowe południowej Europy. Miejsce przyciąga turystów z całego świata z powodu urody i legendy Alhambry oraz ogrodów Generalife i Albaicin. To muzułmańska przeszłość, sztuka mudejar, renesansowe kościoły i klasztory, z wyróżniającą się spośród nich katedrą. Klasztor św. Józefa był 16., a zarazem przedostatnim założonym przez św. Teresę, która już w tym czasie chorowała i przygotowywała założenie klasztoru w Burgos – ostatniego dzieła za jej życia. Istnieje on do dziś i znajduje się u wejścia do historycznej dzielnicy Realejo. Jest domem karmelitanek, które bardzo dbają o to miejsce.
Toledo – spisać przemyślenia
To jedno z najpiękniej położonych miast w Hiszpanii, słynące dziś m.in. z najbardziej spektakularnej procesji Bożego Ciała w Europie, stało się kluczowym etapem życia św. Teresy. Tu właśnie zaczęła spisywać swoje przemyślenia, troski i zamiary, które dały początek jej bogatemu dorobkowi literackiemu. Dzięki pomocy bogatego przedsiębiorcy Martina Ramireza, który na łożu śmierci przekazał jej pieniądze na ten cel – założyła kolejny klasztor.