Praga. Przewodnik dla prawdziwych koneserów

Autor tekstu: , Data publikacji:

Do Pragi wraca się z radością. W ubiegłym roku czeską odwiedziło ponad 4 miliony ludzi i dla większości z nich nie była to pierwsza wizyta.

Rose Dykins radzi, jak najlepiej wykorzystać czas w tym fascynującym mieście nad Wełtawą.

– Prawie 60 procent turystów wraca do Pragi drugi, a nawet trzeci czy czwarty raz – twierdzi rzecznik Czech Tourismu. – W porównaniu z innymi stolicami europejskimi, jest tu nadal tanio – nie należymy do strefy euro, a miejsca warte zwiedzania znajdują się w zasięgu spaceru od centrum.

Centrum Pragi tworzy największą strefę UNESCO w Europie, a gotycki czar Starego Miasta to magnes dla powtórnych odwiedzin. Praskie browary i kult piwa przyciągają też bywalców wieczorów kawalerskich. Co jeszcze ma do zaoferowania to miasto oprócz taniego piwa i romantycznej atmosfery?

– Turyści wiele słyszeli o Pradze, ale często nie wiedzą, co można tu robić – uważa Hana Langmajerova z firmy Kuoni Destination Management (kuoni-dmc.com), która organizuje wycieczki grupowe po Pradze. – Powinniśmy jeszcze lepiej promować nasze miasto, informować o ciekawych aktualnych wydarzeniach, zabytkach, hotelach i restauracjach. Oto kilka wyjątkowych miejsc, które szczególnie polecam wszystkim, którzy wybierają się na kilka dni do Pragi.

Wyspa Kampa.Jeśli znasz już Stare Miasto, a zegar astronomiczny i Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem wprawił cię w najwyższy zachwyt, przekrocz Most Karola i poznaj drugie oblicze Pragi. Oddzielona odnogą Wełtawy od urokliwej Małej Strany, Kempa jest miejscem relaksu, do którego prażanie uciekają z gwarnego centrum. Zaraz za kamiennym mostem – dosłownie kilkanaście minut spacerem – poczujesz się jak na wsi. Przy dobrej pogodzie, trawniki wzdłuż rzeki pełne są wypoczywających ludzi.

Wyspa ma swą własną galerię sztuki nowoczesnej – Muzeum Kampa. Wśród intrygujących rzeźb warto zwrócić uwagę na ogromne niemowlęta z brązu autorstwa czeskiego rzeźbiarza Davida Cerny’ego. Kampa roi się od pubów – jeden z nich, Mlynska Kavarna (Park Kampa; tel +420 608 444 490) powstał w dawnym młynie.

Z wyspy już tylko krok do mniej znanych praskich osobliwości, min. psychodelicznej ściany Johna Lennona na Małej Stranie, na której fani z całego świata apelują o pokój.

  • Muzeum Kampa: czynne 10:00 – 18:00, wstęp 260 CZK. U Sovovych Mlynu 2; museumkampa.com