Praga. Przewodnik dla prawdziwych koneserów

Autor tekstu: , Data publikacji:

Muzeum Muchy.Czeski artysta Alfons Mucha, uważany za ojca secesji, tworzył m.in. plakaty i grafiki przedstawiające piękne kobiety na tle natury w stylu belle epoque.

 

Mało znane Muzeum Muchy, znajdujące się na obrzeżach Starego Miasta, szczyci się bogatą kolekcją prac artysty. Czarno-białe zdjęcia przyjaciółek i modelek Muchy, wykonane w jego paryskim studiu, uzupełniają zbiory. O życiu artysty i praskiej secesji dowiemy się z filmu.

 

Muzeum Komunizmu.Muzeum Komunizmu przycupnęło za Mc Donaldsem przy ulicy Na Przikopie, na Starym Mieście. Jego zbiory ukazują rozwój komunizmu na świecie w latach 1948 – 1989 i zachęcają do poznania historycznych pozostałości, wciąż obecnych w mieście.

Szeroki wachlarz eksponatów wystawiono w lekkim nieładzie, co tworzy kameralny nastrój, niczym na strychu pełnym antyków. Interesujące są m.in. plakaty z czasów propagandy komunistycznej czy ponure repliki pokojów przesłuchań tajnych służb. Czarno-białe filmy, na których radzieckie czołgi taranują praskie ulice, wywierają ogromne wrażenie.

 

Pałac Lobkowicza.Jest usytuowany u stóp Zamku Praskiego. Ten ród czeskich arystokratów ma intrygującą historię – zmuszano ich do ucieczek podczas rządów nazistów i później, w czasach reżimu komunistycznego. Odzyskane skarby są obecnie wystawiane w pałacowych galeriach.

Wilhelm Lobkowicz odzyskał ponad 1500 obrazów i 20000 przedmiotów, w tym instrumenty muzyczne, kolekcję szesnastowiecznego malarstwa hiszpańskiego oraz dwa olejne obrazy Canaletta przedstawiające Tamizę. Spacer pośród eksponatów daje wyobrażenie o pasjach i zamiłowaniach członków tego rodu – także do mopsów.

Codzienne koncerty muzyki klasycznej odbywają się w sali koncertowej pałacu. Salę wyróżniającą się sufitem zdobionym XVII-wiecznymi freskami można wynajmować. Pałac jest dostępny dla zwiedzających.

  • Muzeum czynne 10:00 – 18:00, wstęp 275 CZK. Koncerty o 13:00, bilety od 390 CZK. Jirska 3; lobkowicz.cz

U Fleka.Jeden z największych i najstarszych browarów w Pradze produkuje swoje unikalne ciemne piwo już od 500 lat. Jest ciężkawe, z obfitą pianą i słodkawym posmakiem. Sprzedaje się je wyłącznie w restauracji U Fleka, serwującej czeskie dania (posiłek dwudaniowy 294 CZK) – w rustykalnych pomieszczeniach lokalu i w gwarnym w czasie dnia ogródku piwnym. Średniowieczne mury zdobią wizerunki rycerzy i smoków.

Grupy powyżej 10 osób mogą zamówić pełne zwiedzanie (160 CZK od osoby, w cenie degustacja piwa i pamiątkowy kufel).

  • Czynne codziennie 10:00 – 11:00. Kremencova 11; en.ufleku.cz

Więcej informacji: czechtourism.com, pragueconvention.cz