Limuzyną po azjatyckich miastach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Przejażdżka taksówką może być przyczyną stresu i niemiłych niespodzianek, takich jak choćby niebotycznie wysoka opłata za kurs. Dlatego nasz azjatycki korespondent Valerian Ho sprawdził kilka firm szoferskich oferujących swoje usługi w większych miastach Azji. Wybrał te najsolidniejsze.

Wielu podróżujących biznesmenów sądzi, że po azjatyckich miastach najlepiej poruszać się taksówką. Jednak podczas godzin szczytu lub w czasie złej pogody zatrzymanie taksówki graniczy z cudem, a w niektórych metropoliach opłaty za kurs są tak wysokie, że mogą poważnie nadszarpnąć nasz budżet. Do tego dochodzi bariera językowa. Nie ma chyba bardziej frustrującej sytuacji od tej, gdy nie potrafimy dogadać się z kierowcą taksówki, w konsekwencji czego zawozi on nas nie w to miejsce co trzeba. Może więc lepiej zatrudnić szofera i zaoszczędzić sobie kłopotów? Oto kilka zaufanych firm szoferskich, działających w większych miastach Azji.

SINGAPUR

Złapanie taksówki w Singapurze podczas godzin szczytu to nie lada wyczyn. Jednak nawet gdy nam się to powiedzie, należy liczyć się z dopłatą w postaci 25 procent wartości kursu. Od północy obowiązuje taryfa nocna (wyższa o 50 procent), a za kurs między lotniskiem i centralną dzielnicą biznesową trzeba zapłacić dodatkowo od 3 do 5 dolarów singapurskich (ok. 8-14 zł).

Opłaty za przejazd różnią się także w zależności od korporacji taksówkowej, z jakiej korzystamy. Opłata początkowa w taksówkach należących do firm Comfort i City Cab zaczyna się od 3,20 dolara (ok. 9 zł), a za każde przejechane 400 metrów nalicza się 0,22 dolara (ok. 0,7 zł). W firmie Chrysler za „trzaśnięcie drzwiami” zapłacimy 5 dolarów (ok. 14 zł), a za każde przejechane 400 metrów zapłacimy 0,33 dolara (ok. 1,8 zł).

Polecana firma Wypożyczalnia Sixt oferuje szereg usług szoferskich, a także serwis osobistego konsjerża. Członkowie programu lojalnościowego linii Emirates mogą zarobić 50 mil Skywards (podczas rezerwacji online należy podać numer członkowski w zakładce „inne/prośby specjalne”).
Flota Od Toyoty Camry po Mercedesa-Benz E200, Nissana Elgrand i Toyotę Hiace Commuter.
Udogodnienia
Darmowe wifi
Rezerwacja
Wyłącznie przez internet. Klienci otrzymują natychmiastowe potwierdzenie rezerwacji. Następnie, najpóźniej 24 godziny przed wynajmem, firma przysyła wiadomość e-mail zawierającą dane kontaktowe szofera oraz pokwitowanie. Usługę należy zamawiać z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem, choć może ona być także dostępna w przypadku późniejszej rezerwacji.
Ceny Transfer na lotnisko lub przewóz w określone miejsce z dowozem i odbiorem klienta kosztuje od 60 do 125 dolarów singapurskich (ok. 165-340 zł), sg.sixt.com

PEKIN

Oprócz koszmarnie zatłoczonych ulic, stolica Chin znana jest z nieuprzejmych taksówkarzy, często nieznających języka angielskiego. Nierzadko są to osoby mieszkające w Pekinie od niedawna, więc słabo znają miasto i wybierają jedynie miejsca, do których kurs przyniesie im lepszy zarobek lub które są im akurat po drodze. W wielu przypadkach nawet wydrukowana mapa i adres napisany po chińsku mogą okazać się niewystarczające.

limuzyny pano2

Polecana firma Beijing Central Chauffeur oferuje szereg usług skrojonych specjalnie dla osób podróżujących w interesach. Pracownicy BCC udzielają również użytecznych porad na temat robienia interesów w Państwie Środka.
Flota Od Hyundaia Elantra i Volkswagena Jetta po Audi A6L i Mercedesa-Benz S320/S350/S500. Dla większych grup dostępy jest m.in. limuzyna marki Lincoln oraz minibus Golden Dragon.
Udogodnienia
Każdy pojazd wyposażony jest w odtwarzacz CD i telefon komórkowy. Mercedesy-Benz S-Class posiadają skórzane fotele, lampki do czytania i lusterka kosmetyczne. Długa limuzyna ma na wyposażeniu karafkę na wino i kieliszki, w pełni zaopatrzony barek, nastrojowe oświetlenie oraz telewizor z odtwarzaczem DVD. W furgonetkach i minibusach są wygodne kanapy i światła – odpowiednie do czytania.
Rezerwacja
Telefonicznie pod numerem +86 106 7586 625 pon-niedz 9:30-0:00 (1:30-16:00 czasu Greenwich), lub poprzez wypełnienie formularza rezerwacji online.
Ceny Dzienne stawki wahają się od 100 do 330 USD za osiem godzin i od 8 do 15 USD za każdą następną godzinę. bccrental.com/about.html

TOKIO

Przejazdy taksówkami w stolicy Japonii nie należą do najtańszych. Opłata początkowa za kurs zaczyna się od około 700 jenów (ok. 21 zł) za pierwsze 2 km, po czym za każde przejechane 300-400 metrów nalicza się 80-90 jenów (ok. 2,5-2,8 zł). W godzinach 22:00-5:00 dochodzi dodatkowa opłata w wysokości 20 procent. Tokio jest bardzo rozległym miastem, więc kurs taksówką nierzadko kosztuje ponad 100-200 zł. Dlatego jeśli mamy do załatwienia sprawy w kilku punktach miasta, sensowniejszym wyborem będzie skorzystanie z usług firmy szoferskiej.

Polecana firma Outech oferuje usługę planowania trasy po mieście. Kierowca może zaczekać aż skończymy spotkanie, a także odebrać i odwieźć we wskazane miejsce naszych gości.
Flota Od Toyoty Crown i Nissana Fuga po Toyotę Lexus LS460L i Mercedesa-Benz S550L. Dla większych grup dostępne są m.in. Mitsubishi Rosa oraz Toyota Coaster.
Udogodnienia W każdym pojeździe znajduje się woda butelkowana, kawa, ręczniki do rąk, wifi, gazety, parasole oraz iPad. Pasażerowie na tylnej kanapie mogą regulować kąt nachylenia siedzenia, klimatyzację oraz zaciemnienie okien za pomocą specjalnego panelu sterującego.
Rezerwacja Firma przyjmuje rezerwacje dokonane w ostatniej chwili, pod warunkiem dostępności pojazdów. Jeśli chcemy korzystać z samochodu przez cały dzień, nie warto czekać z rezerwacją na ostatnią chwilę. Tel +81 368 801 290, całodobowo.
Ceny Stawka godzinowa zaczyna się od 6,5 tys. jenów (ok. 200 zł). Kursy na lotnisko są droższe niż taksówkami – 30 tys. jenów (ok. 900 zł) z lotniska Narita i 18 tys. jenów (ok. 550 zł) z lotniska Haneda do centrum miasta. Jadąc taksówką zapłacimy odpowiednio 24.237 jenów (ok. 740 zł) z lotniska Narita i 8. 577 jenów (ok. 260 zł) z lotniska Haneda.
outech.co.jp/en