Nasz raport. Bagaż przyszłości

Autor tekstu: , Data publikacji:

Milliken utrzymuje, iż Tegris jest do 15 razy wytrzymalszy od zwykłych tworzyw termoplastycznych i coraz częściej stosuje się go do ochrony przed zagrożeniami balistycznymi. Innymi słowy, jeśli los rzuci nas do strefy działań wojennych, możemy użyć naszego bagażu jako tarczy, a na co dzień mieć pewność, że nasz zniesie on trudy nawet najcięższej podróży. Tegra-Lite International jest wyposażona także w aluminiowy uchwyt teleskopowy o nazwie X-Brace 45, zamki TSA oraz suwaki z dożywotnią gwarancją.

tegra lite

Ocena: To jedne z najdroższych walizek na rynku, ale wybierając je, otrzymujemy produkt wyjątkowo trwały, elegancki i ergonomiczny.

Dla ceniących trwałość PLECAK LAT 56º

Cena 149 £
lat56.com
Innowacja: Materiały klasy wojskowej

Do produkcji artykułów z linii „Urban Warrior” szkocka firma Lat 56º użyła specjalnej pianki typu „memory foam”, którą opracowano w NASA, oraz amortyzującej uderzenia pianki EVA (polietylen-co-octan winylu), stosowanej przez wojsko. Aktówki, torby na laptopy i plecaki przypominają dzięki niej skorupę pancernika, która nie prezentuje się szczególnie atrakcyjnie.

Jednakże nie o modny wygląd tu chodzi, ale o trwałość produktów, którym według Lat 56º nie straszne są nawet najbardziej ekstremalne warunki. Plecak waży 1,3 kg, ma pojemność 35 litrów i jest wodoodporny.

Ocena: Materiały, z których stworzono linię „Urban Warrior” są w użyciu już od wielu lat . NASA opracowała technologię pianki „memory foam” w latach 60., a piankę EVA stosuje się w wielu innych produktach. Tu na wyróżnienie zasługuje ergonomia i estetyka wykonania.

Dla dbających o wygodę TORBA NA LAPTOPA I-STAY

Cena 40 £
i-stayput.com
Innowacja: Ramiączka antypoślizgowe

Firma I-Stay zadebiutowała na rynku w 2012 roku serią toreb podróżnych dla biznesu, które wyróżniały innowacyjne ramiączka antypoślizgowe (przypominające pajęczą sieć), dzięki którym torba nie ześlizguje się z ramienia.
Rozwiązanie to jest nie tylko bardzo wygodne, ale i zdrowe, gdyż dzięki niemu ciężar rozkłada się równomiernie na całym barku, a gumowa siatka pewnie trzyma się ubrania. Wszystkie torby I-Stay są wyposażone w ten nowatorski wynalazek, ale można także zakupić go osobno i przymocować do jakiejkolwiek innej torby (dostępne kolory to czerwony, czarny, szary i biały).

Ocena: Ramiączka antypoślizgowe to przydatny wynalazek, ale pamiętajmy, że przy częstych bólach pleców lub karku powinniśmy zrezygnować z toreb na ramię.

Dla praktycznych KURTKA SCOTTEVEST REVOLUTION PLUS

Cena 200 $
scottevest.com
Innowacja: Mnóstwo kieszeni

Pomysł ten zachwyci każdego, kto choć raz podróżował tanimi liniami lotniczymi, posiadającymi surowe limity bagażowe. Amerykańska firma Scottevest ma w ofercie kurtki, płaszcze, spodnie, a nawet bieliznę wyposażoną w liczne schowki. Przetestowaliśmy zarówno kurtkę Sport Jacket dla mężczyzn jak i kamizelkę Travel Vest dla kobiet i potwierdzamy, że schowków jest w nich co nie miara, choć za cenę niezbyt atrakcyjnego wyglądu. Pokaźna kurtka Revolution Plus posiada 26 schowków, w tym kieszeń na iPada, słuchawki, butelkę z wodą, pieniądze, oraz dwa telefony. Ma także specjalne otwory na kable słuchawkowe.

Ocena: Zakładając tę kurtkę możemy zapomnieć o eleganckim wyglądzie, ale to dość ciekawe uzupełnienie bagażu podręcznego, choć znalezienie paszportu wśród tylu kieszeni może zabrać sporo czasu.

Dla ostrożnych OPRAWKA NA PASZPORT TUMI TICON

Cena 75 £
uk.tumi.com
Innowacja: Blokada RFID

W kolekcji Ticon firmy Tumi znajdziemy torby i portfele, w których zastosowano specjalną warstwę metaliczną. Ma ona za zadanie uniemożliwienie zeskanowania naszych kart i dokumentów wykorzystujących technologię RFID (radiowego sczytywania danych).
Oprawka ta przyda się szczególnie osobom posiadającym paszporty biometryczne oraz płatnicze karty zbliżeniowe, gdyż znajdują się w nich chipy przechowujące nasze dane osobowe, które przestępca może odczytać za pomocą przenośnego skanera. I wcale nie musi to być żadne specjalne urządzenie – dane z paszportu (data urodzenia, numer dokumentu, imię i nazwisko oraz narodowość) mogą odczytać nawet powszechnie dostępne smartfonowe aplikacje do odczytywania danych. Po umieszczeniu dokumentu w oprawce Tumi Ticon, aplikacje nie działają, także skanery RFID są skutecznie zagłuszane.

Ocena: To ciekawe rozwiązanie, choć tak naprawdę dość trudno wykraść dane za pomocą skanera RFID, ponieważ zazwyczaj już zwykła torebka stanowi barierę nie do pokonania.

Dla przezornych PRZYWIESZKA REBOUND TAG

Cena 35 £
reboundtag.com
Innowacja: Mikrochip RFID

Przywieszka posiada dwa mikrochipy RFID. Pierwszy to chip wielokrotnego zapisu, na którym przechowuje się dane na temat naszego aktualnego lotu. Na drugim zapisane są nasze dane osobowe. Przywieszka posiada także kod kreskowy z unikalnym numerem identyfikacyjnym, po wpisaniu którego na stronie internetowej reboundtag.com, znalazca może wysłać wiadomość do właściciela walizki.

Gdy linia lotnicza odnajdzie zagubiony bagaż, właściciel zostanie o tym powiadomiony SMS-em lub e-mailem. Przywieszki należy zarejestrować przez internet, a także wnieść roczną opłatę członkowską w wysokości 35 £ (odnowienie członkostwa kosztuje 10 £). Rebound Tag jest poważnym kandydatem do zastąpienia papierowych przywieszek w liniach lotniczych. Co ciekawe istnieje możliwość personalizacji każdej przywieszki – można na przykład umieścić na niej logo naszej firmy.

Ocena: Przydatny drobiazg powiązany z kontem internetowym, dzięki któremu możemy uaktualniać informacje prechowywane na chipie RFID, choć konieczność opłacenia abonamentu może zniechęcić wielu nabywców.

Dla często podróżujących TRAKDOT

Cena: 50 $
store.trakdot.com
Innowacja: Śledzenie przez komórkę

To naprawdę miniaturowe i lekkie urządzenie (ważące zaledwie 128 g), które umieszcza się w walizce przed odprawą na lotnisku, korzysta z – jak zapewnia producent – „najnowszych rozwiązań w dziedzinie mikroelektroniki i technologii komórkowej”, która umożliwia właścicielowi śledzenie jego bagażu.

Firma produkująca Trakdot zadbała również o to, by nie naruszać przepisów FAA (Ferdalnej Administracji Lotnictwa USA). Dlatego gadżet automatycznie przechodzi w tryb samolotowy, gdy wyczuwa, że samolot zaczyna się wznosić. Po wylądowaniu znów wraca do trybu działania i przekazuje właścicielowi dane na temat swojego położenia za pomocą SMS-ów.

Bagaż można śledzić za pomocą iPhone’a, telefonu z systemem Android, ale także na komputerze. Jednorazowa opłata aktywacyjna wynosi 9 dolarów, a za roczny abonament trzeba zapłacić 13 dolarów.

Ocena: Dobrze mieć pewność, że nasza walizka dotarła z nami na miejsce, a w razie jej zaginięcia, przekazać linii lotniczej, gdzie należy jej szukać. To wyjątkowo ciekawa propozycja, która zapewne okaże się szczególnie przydatna dla osób często podróżujących.

Dziwne pomysły?

l Micro 3-Iin-1 luggage
scooter
micro-scooters.co.uk

Walizka kabinowa zamieniająca się w skuter, którym możemy swobodnie przemieszczać się po lotnisku.

l Heys USA Biocase
brookstone.com

Czytnik odcisków palców w zamku do walizki? Walizka Biocase wykonana z poliwęglanu, posiada zamek biometryczny, który otworzyć może jedynie jej właściciel przykładając palec do czytnika.

l Trip sound
travelteq.com/trip-sound

Walizka może nie tylko posłużyć za krzesło (ma rozkładane nóżki i teleskopowy uchwyt, który pełni rolę oparcia), ale także jako sprzęt grający (dzięki wbudowanym głośnikom).