Najistotniejsze w wyjazdach konferencyjnych jest solidne zaplecze, by spotkania odbywały się sprawnie i bez przeszkód, wygodne pokoje hotelowe, aby uczestnicy mogli odpocząć w komfortowych warunkach i regenerować siły na kolejne rozmowy, oraz ciekawa okolica, tak żeby czas przeznaczony na relaks nie był stracony. Fińska Laponia wszystkie te warunki spełnia w najwyższym stopniu. Od kilku lat mroźne rejony podbiegunowe stały się miejscem licznych, często bardzo dużych i ważnych, mitingów. Warto zatem sprawdzić, co kryje się za tą popularnością. Wybraliśmy trzy, zupełnie inne, ale równie atrakcyjne lokalizacje.
Hotel Olos
Położony w malowniczym dystrykcie Muonio Hotel Olos jest jednym z największych i najbardziej luksusowych ośrodków konferencyjnych i wypoczynkowych w Laponii. Blisko stąd do granicy ze Szwecją, wokół jeziora, niewielkie rzeki i oczywiście góry. Na lotnisko Kittilä podróż zajmuje 45 minut, dworzec kolejowy w Kolari oddalony jest o godzinę jazdy, wyprawa do Rovaniemi zajmuje 2,5 godziny.
Hotel to duży kompleks budynków i bungalowów. Najstarszy pochodzi z 1980 roku, najnowszy, gdzie mieszczą się najbardziej luksusowe pokoje, powstał przed pięciu laty. W sumie jest tam 195 pokoi.
W starszej części hotelowej mieści się 48 pokoi dwuosobowych i dwie „jedynki”. Cztery z tych pokoi mają własną saunę. Każdy ma własny balkon, minibar, dostęp do bezprzewodowego Internetu oraz telewizję satelitarną. W łazienkach z prysznicem lub wanną na wyposażeniu są suszarki do włosów. Istnieje możliwość wstawienia dodatkowego łóżka do każdego pokoju.
Nowy budynek hotelowy, usytuowany w pobliżu narciarskiego stoku mieści
56 przestronnych pokoi dwuosobowych, gdzie goście znajdą aneks kuchenny z mikrofalówką, zmywarką do naczyń, lodówką i minibarem. Każdy ma też własną saunę Harvia Forte z podgrzewaczem, który sprawia, że gotowa jest do działania w każdej chwili a w łazienkach wannę jacuzzi i prysznic. W pokojach na wyposażeniu znajduje się również odtwarzacz dvd oraz żelazko z deską do prasowania. Dostęp do przewodowego Internetu jest bezpłatny.
Część apartamentowa kompleksu Olos, pobudowana z ekologicznych materiałów, to 28 apartamentów (z dostępem do przewodowego Internetu), z których każdy służyć może nawet 6 osobom. Gustownie urządzone pomieszczenia (10 z nich ma balkon) wyposażono w aneksy kuchenne z lodówkami, kuchenkami mikrofalowymi, ekspresami do kawy i zmywarkami do naczyń. Prywatne sauny działają natychmiast po uruchomieniu a dodatkowym wyposażeniem są prasowalnice do spodni.
Kolejna propozycja to 44 apartamenty o powierzchni od 21 do 84 metrów kwadratowych (może w nich wygodnie zamieszkać od 2 do 8 osób). Wykończono je jasnym drewnem, zainstalowano ogrzewanie podłogowe, a oprócz typowego dla tego miejsca wyposażenia (sauny oczywiście obowiązkowo w każdym apartamencie) są tam jeszcze kominki.
W kompleksie są dwie restauracje i sala śniadaniowa. Największe wrażenie jednak robi zdecydowania Polar Kota – restauracja dla 150 gości, której dach w połowie jest przeszklony. Serwowane dania przypadną do gustu każdemu, są tam i soczyste steki i zawiesiste zupy ale także miejscowe specjały czy po prostu hamburgery.
Hotel Olos ma własne centrum narciarskie (aż 10 stoków), z wyciągami i wypożyczalnią niezbędnego sprzętu. O kondycję można zadbać także na świetnie wyposażonej siłowni, korcie do squash oraz na 17-metrowym basenie (niestety zamkniętym w niedziele).
Zaplecze konferencyjne jest imponujące. Wybudowane w 2005 roku w podziemiach (dokładnie pod restauracją Polar Kota) Olos Polar Center ma nowoczesne, wyposażone we wszelkie niezbędne urządzenia techniczne, z tłumaczeniem kabinowym włącznie, audytorium mieszczące 800 osób. Bez problemu można więc zorganizować tam nawet duży kongres. Dodatkowo są tam jeszcze 4 sale (powierzchnia od 63 do 109 m2) gdzie możliwe jest przeprowadzenie spotkań w grupach oraz wielkie lobby, wykorzystywane często na konferencyjne przyjęcia.
Hotel Riekonlinna
To najbardziej wysunięte na północ centrum konferencyjne Finlandii. Mieści się w malowniczej, otoczonej górami niewielkiej miejscowości Saariselkä – stąd nad lodowaty Ocean Arktyczny już tylko dzień drogi. Czterogwiazdkowy Hotel Riekonlinna do doskonałe miejsce na spotkania – najlepszym dowodem jest to, że coraz częściej pojawiają się tam duże grupy konferencyjne z Unii Europejskiej. Poza zimowym szaleństwem na stokach w arktycznej scenerii można tam odwiedzić bajeczny park narodowy imienia Urho Kekkonena. Port lotniczy w Ivalo oddalony jest o 25 minut jazdy, do stacji kolejowej w Rovaniemi podróż zabiera około trzech godzin.
Na gości czekają w Riekonlinna 232 pokoje. Standardowych jest 196, każdy z nich ma swój balkon a wewnątrz, poza wygodnymi łóżkami i biurkami do pracy, znaleźć można czajnik, minibar oraz telewizję satelitarną i radio. W 72 pokojach jest dostęp do Internetu, zaś 48 z nich ma własną saunę.
Apartamenty wakacyjne (choć nazwa może być myląca, bo o zimę przecież chodzi), których jest 36, mają dwa lub trzy pomieszczenie i kuchnię wraz z niezbędną zastawą. Wygodnie zamieszka tam od 2 do 6 osób, które mają oczywiście do dyspozycji własną saunę.
O podniebienia gości dba personel trzech restauracji, z których największa i najbardziej ekskluzywna, Linnansali, oferuje dania z karty – a są to potrawy kuchni międzynarodowej ale także egzotyczne dla większości owoce Oceanu Arktycznego. W pozostałych można zorganizować zamknięte przyjęcie dla około 100 osób.
W hotelu działa centrum biznesowe ze stanowiskami komputerowymi i podłączeniem do Internetu a wolne chwile spędza się na Feel Good Street, czyli w hotelowym ośrodku relaksacji, gdzie można skorzystać z sali ćwiczeń (jednorazowy wstęp dla hotelowych gości kosztuje 5 euro), usług fizykoterapeuty, masażysty a nawet kosmetologa.
Hotelowe centrum kongresowe to 14 sal, gdzie może zasiąść do dyskusji 600 osób. Największe audytorium ma 184 miejsca. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane, mają dostęp do Internetu oraz cały pakiet niezbędnych do przeprowadzenia udanej konferencji urządzeń od profesjonalnego nagłośnienia przez projektory i ekrany po kabiny dla tłumaczy.
Hotel Sky Ounasvaara
Urbanistyczny szyk, choć nadal pełen atrakcji i polarnej egzotyki. Rovaniemi jest stolicą Laponii i oczywiście siedzibą Mikołaja. Tam także można spędzić efektywnie czas na konferencyjnym wyjeździe, w bardziej kameralnych warunkach i w mniejszej grupie, w hotelu Sky Ounasvaara. Tuż obok mieści się duże centrum sportów zimowych, miasto tętni życiem, więc każdą wolną chwilę spędza się bardzo intensywnie. Z lotniska do hotelu jedzie się zaledwie 20 minut, z dworca kolejowego o połowę krócej.
Do zagospodarowania są 63 standardowe pokoje i 7przestronnych apartamentów Junior Suite wyposażonych we wszystko, by można było wypocząć po godzinach spędzonych na spotkaniach – telewizor, biurko, minibar oraz czajnik do zaparzania kawy i herbaty. Prywatne sauny są w 47 pokojach.
W pobliżu pobudowano przed pięcioma laty zespół luksusowych bungalowów. Jest ich 5, każdy o powierzchni 66 metrów kwadratowych (dwie sypialnie, salon, antresola, łazienka, sauna i kuchnia). Może tam zamieszkać do 7 osób. Wśród wyposażenia jest kominek, pralka, suszarka do włosów, zestaw stereo i odtwarzacz CD. Niektóre pokoje mają przewodowy Internet.
Hotelowa restauracja uznawana jest za jedną z najlepszych w całej Finlandii. Mieści 250 osób. Serwuje prawdziwą fuzję potraw inspirowanych miejscową tradycją i światowymi trendami. Szef kuchni chętnie udziela lekcji gotowania a do tradycji przeszły już tamtejsze degustacje win. Niezatarte wrażenia pozostawia wizyta na tarasie zbudowanym na dachu hotelu. Rozpościera się stąd wspaniała panorama Rovaniemi. Życie hotelowe koncentruje się jednak w dużym Lobby Barze, gdzie serwowane są przednie alkohole.
Miejsce na spotkania to audytorium ze 110 miejscami siedzącymi oraz 4 mniejsze sale (od 10 do 50 osób) na bardziej kameralne rozmowy. Każda z nich ma zaplecze techniczne na najwyższym poziomie. Pomieszczenia konferencyjne w hotelu Sky Ounasvaara wykorzystywane są bardzo często i to nie tylko przez fińskich biznesmenów.