Projekt Barcelona

Autor tekstu: , Data publikacji:

Maciej Lewenstein i Tomasz Stańko rozmawiają o muzyce i nauce, czyli „Projekt Barcelona” – koncert, film, wystawa. To część albumu pt. The Cosmopolitans, którego wydanie przygotowuje firma Tacit Investment. Składa się nań 50 wywiadów z wybitnymi twórcami - artystami, naukowcami, sportowcami.

„Projekt Barcelona” to polsko – hiszpańskie przedsięwzięcie artystyczne z jazzem i nauką w tle. Inspiracją dla niego stała się rozmowa dwóch wybitnych osobowości – profesora fizyki Macieja Lewensteina oraz Tomasza Stańki – wybitnego polskiego muzyka jazzowego. Połączenie i przenikanie się dwóch światów – fizyki i muzyki, czyli przestrzeni nauki i sztuki – tworzy doskonałą platformę do działań artystycznych. Inicjatywa obejmuje kilka wydarzeń: m.in. koncert wybitnego polskiego muzyka jazzowego, Tomasza Stańki w Sali Conservatori del Liceu w Barcelonie w dniu 19 marca 2016 roku, połączony z recytacjami hiszpańskich tłumaczeń wierszy Wisławy Szymborskiej. Dodatkowo wydarzenie uświetni unikalna wystawa kolaży autorstwa polskiej noblistki, udostępniona dla zwiedzających w salach Ratusza Barcelony.

O pomyśle na projekt opowiada Krzysztof Grzyliński, wieloletni przyjaciel Macieja Lewensteina, pasjonat muzyki jazzowej i producent filmu: – Maciej Lewenstein – fizyk teoretyczny – jest autorem zaskakującej książki pt. „Polish Jazz Recordings and Beyond” poświęconej polskiemu jazzowi. Publikacja zainspirowała grupę przyjaciół profesora do uczczenia jego sześćdziesiątych urodzin koncertem wybitego polskiego jazzmana – Tomasza Stańki. Koncert odbędzie się w Barcelonie, gdzie Maciej mieszka i pracuje od lat. Przy okazji zrodził się pomysł rejestracji filmowej tego wydarzenia. W ten sposób powstał projekt filmu dokumentalnego „Projekt Barcelona”.

Film dokumentalny

W ramach projektu powstanie film dokumentalny będący rozmową dwóch ciekawych osobowości: muzyka jazzowego – Tomasza Stańki oraz fizyka teoretycznego – Macieja Lewensteina. Film jest realizowany przez wybitnych twórców polskiego i światowego kina: reżysera Krzysztofa Langa i operatora Micheala Coultera. Dokument będzie miał charakter artystyczny – jest to projekt niekomercyjny, związany ze sztuką. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim rozpowszechnienie i upublicznienie rozmowy na temat muzyki i nauki, koncertu jazzowego oraz całego projektu filmowego.

Film będzie zawierał m.in. takie elementy, jak: fragment koncertu Stańki w Barcelonie i rozmowę profesora Lewensteina i Stańki o ich wzajemnej fascynacji jazzem i nauką. Odrębnym elementem filmu będą kadry Tomasza Stańki grającego na trąbce w takich przestrzeniach, jak wnętrze katedry w Barcelonie czy morskie wybrzeże. Część ujęć będzie także realizowana w Warszawie w budynku apartamentowca Cosmopolitan przy ul. Twardej 4.

Profesor Lewenstein specjalizuje się w badaniu oddziaływania światła na materię. Ten fakt stwarza naturalny pretekst do użycia w szczególny sposób światła w budowaniu formy całego filmu.

O filmie dokumentalnym opowiada reżyser Krzysztof Lang: – To będzie film z gatunku dokumentu kreacyjnego o spotkaniu dwóch indywidualności z dziedziny sztuki i nauki. Jego tematem jest rozmowa o sztuce i nauce, o poszukiwaniu wspólnych cech tych biegunowo różnych dziedzin. Ta rozmowa to również próba wyrażenia myśli, które towarzyszą uprawianiu sztuki i nauki. Takie spotkanie jest niezwykłą okazją do pokazania, jak obie te dziedziny są uniwersalne, i że można je uprawiać z sukcesem na całym świecie.

„Projekt Barcelona” powstanie w hołdzie dla polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej
Najnowsza płyta Tomasza Stańko nosi tytuł WISŁAWA. Jak mówi sam Stańko: – Kontakt z  poezją Wisławy Szymborskiej poruszył mnie do głębi i niezwykle zainspirował. Spotkanie z Poetką na estradzie oraz możliwość improwizowania do wierszy czytanych przez Nią, dał mi jeszcze większy impuls twórczy. Powstała muzyka, którą z najgłębszym uznaniem chciałbym zadedykować pamięci Wisławy Szymborskiej.

W 2016 roku obchodzimy 20-lecie przyznania Nagrody Nobla polskiej poetce Wisławie Szymborskiej. W ramach realizacji projektu, we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej, planujemy zorganizować wystawę prac polskiej noblistki „WYCINANKI“ w Warszawie oraz w Barcelonie.

Wysoką jakość filmu „Projekt Barcelona” gwarantują jego twórcy: bohaterowie filmu to dwie wybitne osobowości – obywatele świata: profesor Maciej Lewenstein – główny bohater i narrator opowieści, oraz Tomasz Stańko – znany na całym świecie polski muzyk jazzowy.

Profesor Maciej Lewenstein jest wybitnym polskim uczonym, jednym z najczęściej cytowanych fizyków na świecie. Jego osiągnięcia i międzynarodowa kariera naukowa czynią go postacią, która może być wizytówką współczesnej polskiej nauki. Od 2005 roku mieszka i pracuje w Barcelonie.

Tomasz Stańko – polski trębacz i kompozytor jazzowy, jeden z najoryginalniejszych muzyków jazzowych na świecie. Od początku lat 60. ubiegłego wieku należy do najważniejszych artystów polskiej sceny jazzowej, wywarł znaczący wpływ na jej rozwój i dokonania. Atutem sztuki Tomasza Stańki jest własny, odrębny ton, nastrojowy klimat, słowiańska melancholia, łatwo rozpoznawalne od pierwszego dźwięku, charakterystyczne brzmienie jego trąbki. Nagrał około czterdziestu albumów autorskich, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów. Koncertował niemal na całym świecie.

Reżyseria: Krzysztof Lang.
Ur. 1950 w Warszawie. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1980) na kierunku reżyserii telewizyjno-filmowej. Dyplom pod opieką Krzysztofa Kieślowskiego. W latach 1981-84 członek Zespołu „X” Andrzeja Wajdy. Reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych.

Zdjęcia do filmu: Michael Coulter, angielski operator
Autor zdjęć do tak znanych filmów, jak: “Notting Hill”, “Cztery wesela i pogrzeb”, czy nominowany do Oskara “Rozważna i romantyczna”. Michael Coulter z entuzjazmem przyjął propozycję, ponieważ po pierwsze kocha jazz i polskich jazzmanów, a po drugie doskonale zna Barcelonę

Producenci:
Krzysztof Grzyliński, CEO
Gen Re | Life/Health Europe
Krzysztof Lang, producent wykonawczy, właściciel TFT

„Projekt Barcelona” realizowany jest pod patronatem:
Polsko – Hiszpańskiej Izby Gospodarczej
Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Barcelonie
Instytutu Kultury Urzędu Miasta Barcelona
The Institute of Photonic Science – ICFO

Przedsięwzięcie wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez przyznanie patronatu medialnego Instytutu Adama Mickiewicza i publikacje na stronie Culture.pl
Film otrzymał także patronat Instytutu Polskiego przy Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Madrycie. Instytut będzie współorganizatorem wystawy kolaży Wisławy Szymborskiej w Barcelonie.

Projekt uzyskał wsparcie sponsora, firmy TACIT Investment, twórcy apartamentowca Cosmopolitan Twarda 4 w Warszawie. To właśnie na 42. piętrze Cosmopolitana, jedynego luksusowego apartamentowca w Warszwie wykończonego „pod klucz”, w którym można zamieszkać już dziś, rozgrywają się końcowe sceny filmu.

Cosmopolitan Twarda 4 – wyjątkowe miejsce w sercu Warszawa

Ekskluzywny, nowoczesny apartamentowiec Cosmopolitan Twarda 4 to dziś najlepszy adres w stolicy. Widoki, jakie roztaczają się z jego okien i atmosfera wnętrza przypominają nowojorski Manhattan. Całkowicie sfinansowany przez inwestora – Tacit Investment – zadowoli wymagania nawet najbardziej wymagających klientów.
Stylowy, porosty budynek zaprojektowany przez światowej klasy architekta Helmuta Jahna – twórcy m.in. siedziby Unii Europejskiej w Brukseli i legendarnego Sony Centre w Berlinie, uchodzi za jeden z najciekawszych przykładów architektury w Europie. Stanął tuż przy Placu Grzybowskim – klimatycznym miejscu w centrum Warszawy. Liczący 44 piętra Cosmopolitan Twarda 4 wspaniale wpisuje się w tę enklawę spokoju – otoczoną zielenią i historyczną zabudową. Górując nad całością, wyróżnia się nowoczesną, przeszkloną a jednocześnie klasycznie piękną sylwetką.
Cosmopolitan oferuje nie tylko najlepsze widoki z okien idealnie zaprojektowanych i wykończonych w najwyższym standardzie apartamentów, ale też podziemne garaże i własną strefę relaksu. Doskonale wyposażona siłownia, czynna 24 godziny na dobę, pozwoli zadbać o formę pasjonatom aktywności. Przestronny taras skusi możliwością zorganizowania kameralnego przyjęcia, a na spragnionych kulinarnych wrażeń czekają gościnne progi restauracji w pobliżu Patio, które otwiera się na Plac Grzybowski. Stojąca tu nowoczesna rzeźba You&Me wybitnego artysty Erana Shakine jest artystycznym powitaniem i najlepszą wizytówką całego obiektu.
Niezależnie od całodobowej recepcji i ochrony, do dyspozycji jest również concierge, który zapewnia obsługę przez 7 dni w tygodniu. Cosmopolitan Twarda 4 odpowiada na wszelkie potrzeby swoich coraz liczniejszych mieszkańców. Jednocześnie przyszli nabywcy apartamentów w tym budynku na pewno docenią fakt, że jest to punkt doskonale skomunikowany z ważnymi miejscami w stolicy. Park biznesowy, kina, muzea czy kluby i restauracje znajdują się na wyciągnięcie ręki; www.apartamentycosmopolitan.pl.