Oczywiście, można mieć zastrzeżenia do rozbieżności osiąganych wyników z tymi deklarowanymi przez producenta – do 100 Mbit/s. Mimo, że w praktyce osiągi były wiele słabsze, to i tak przewyższały niemal wszystko, co może w tej chwili zaoferować sieć stacjonarna. Łącze pozwalało bez jakiegokolwiek problemu oglądać na żywo filmy z serwisu YouTube w rozdzielczości 1080p, transmisje live TVP Sport w wysokiej rozdzielczości oraz filmy z serwisu Iplex.pl w jakości HD.
W codziennym użytkowaniu pewną wadą okazał się duży pobór mocy przez modem. Huawei rozgrzewał się do temperatury 70-80- stopni, co znacznie, mniej więcej o połowę – w porównaniu z pracą bez modemu – skracało czas żywotności laptopa niepodłączonego do prądu. W przypadku pracy stacjonarnej może mieć to niewielkie znaczenie, ale w związku z tym, że modem pozwala nam korzystać z internetu także poza zasięgiem LTE praktycznie w całym kraju, obciążenie baterii to poważny minus.
LTE: Nasza ocena
Internet LTE dostępny jest w dwóch źródłach w ramach jednej sieci komórkowej Polkomtela, należącej do Zygmunta Solorza. Pakiety w obu firmach nieco się różnią, ale cena za transfer danych pozostaje w zasadzie identyczna. W Cyfrowym Polsacie pakiet 3 GB miesięcznie możemy kupić już za 29,90 złotych, w Plusie za pakiet 7 GB zapłacimy 49,90. Najkorzystniejszą ofertą dla intensywnie korzystających z sieci są dwa pakiety w Polkomtelu: 10 GB miesięcznie za 59,90 lub 15 GB za 79,90 złotych.
Według nas – zakładając, że wraz z nowodołączanymi do sieci użytkownikami jakość transferu nie pogorszy się – jakość oraz cena LTE zdecydowanie przewyższa wszystkie inne oferty mobilnego internetu. Po pierwsze, w dużych miastach daje nam prędkości przewyższające znacznie ofertę internetu stacjonarnego, jednocześnie zapewniając mobilny dostęp w Bieszczadach albo Tatrach. Biorąc pod uwagę zapowiedzi operatora, że w ciągu kilkunastu miesięcy prędkość transferu jeszcze się zwiększy, możemy rekomendować zakup LTE.