Mimo to doskonale wpisuje się w, typową dla Sopotu, architekturę secesyjną. Kiedy gość znajdzie się we wnętrzu, może być w stu procentach przekonany, że jest w budynku, pochodzącym sprzed wieku – wielkie skrzydła drzwi, kontuar, za którym siedzą recepcjoniści, wreszcie meble – wszystko to jest stworzone w ciemnym drewnie i stylistyce przywodzącej na myśl najlepsze lata modernizmu. Od jesieni ubiegłego roku hotel Rezydent należy do sieci Rezidor, jednak jego charakter nie zmienił się – zachował swój butikowy styl.
POŁOŻENIE
W Sopocie trudno o lepsze – hotel znajduje się u szczytu słynnego „Monciaka”, zatem w najbardziej reprezentacyjnym miejscu uzdrowiska. Z dworca PKP jest tu dosłownie klikaset kroków, a wokół same atrakcje – deptak, niedaleko do molo, całej masy restauracyjek, pubów i kawiarni. Nieopodal znajduje się, zbudowany w 2003 roku, słynny Krzywy Dom, którego architektura przywodzi na myśl barcelońskie prace Antonio Gaudiego – jest on częścią centrum handlowego o takiej samej nazwie, jak hotel – Rezydent. Z lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie jest tu jedynie 18 kilometrów, zaś od przystani promowej kilometrów piętnaście.
WYPOSAŻENIE POKOI
Jest stylowo. Hotel Rezydent ma wnętrza urządzone w stylu lat 20-tych ubiegłego wieku. Ciężkie zasłony, solidne meble z ciemnego drewna, pastelowa kolorystyka – wszystko to powoduje, że przenosimy się w czasie o sto lat. Ale te przenosiny, co warte podkreślenia, są przyjemne, bo design Rezydenta powoduje, że wnętrza są ciepłe i przytulne. Hotel oferuje 64 pokoje, w tym 26 pokoi jednoosobowych, 28 pokoi dwuosobowych, 6 pokoi typu Superior, 2 pokoje Superior Plus, a także Apartament Sopocki. Do standardowego wyposażenia należy minibar, telewizja satelitarna (oraz Pay TV), indywidualnie sterowany system klimatyzacji, sejf, szlafroki i kapcie, zestaw do parzenia kawy i herbaty, przybory do czyszczenia obuwia. Jest oczywiście możliwość podłączenia się do sieci internetowej.
Ważnym elementem wyposażenia jest solidne biurko z ciemnego drewna, przy którym znajdziemy wygodny fotel, rodem „z epoki”. Pokoje są wysokie i przestrzenne, a łazienki nie odbiegają od nich designem – znajdziemy w nich np. stylowe krany. Pokoje Superior mają wydzieloną przestronną część wypoczynkową, sypialnię oddzielają od niej kolumny. Pokoje kategorii Superior Plus to apartamenty typu studio, składające się z dwóch oddzielnych pomieszczeń – sypialni oraz pokoju dziennego. Najbardziej spektakularnym miejscem w hotelu jest Apartament Sopocki. To takie wnętrze, do którego się wchodzi i od razu ma się ochotę powiedzieć: „zostaję tu”.
Mieszkało tu wiele sław (np. Joe Cocker) i nie ma im się co dziwić – kompleks reprezentacyjnych pokoi z dwiema sypialniami i dwiema łazienkami to właściwie dzieło sztuki samo w sobie. Wszystkie elementy wystroju zostały wykonane ze szlachetnych materiałów, sprowadzonych z całego świata. Meble (według indywidualnego projektu) są obite holenderskimi i duńskimi tkaninami, a do tego dochodzi marmurowa łazienka, kaszmirowe koce, egzotyczne drewno ram luster (ręcznie rzeźbionych na Filipinach), grafiki i rzeźby. Słowem – klasa i styl.
RESTAURACJE I BARY
Hotelowa restauracja „Pasjami…” nie odbiega wystrojem od reszty wnętrz. Usytuowana pośrodku budynku, w miejscu, tworzącym niejako wewnętrzny dziedziniec, ma haftowane zasłony z duńskiego weluru, włoskie meble, belgijskie ozdoby i lampy z Francji. Szefem kuchni jest Jacek Fedde. Menu jest sezonowe, ale ma stałe punkty – zawsze warto spróbować tutaj ostryg z sosami vinaigrette, risotto z kraba z pianką Bisque i serem Pecorino, kaczki pieczonej po sopocku, serwowanej z karmelizowanymi jabłkami, sosem śliwkowym i złocistymi kopytkami, czy też „Tournedos Rossini” – steku z argentyńskiej polędwicy wołowej, podanego ze smażonymi borowikami i foie gras, z sosem ze świeżych trufli.
Ciekawą inicjatywą są tzw. kolacje komentowane. Ich uczestnicy poznają tajniki kulinarnego savoir-vivre’u i dowiadują się, jak poradzić sobie z tzw. trudnymi daniami (np. jakie sztućce służą do spożywania homara), uczą się także doboru win do potraw – na kolację składa się 9 dań, które spożywane są pod okiem osoby prowadzącej. W hotelu znajduje się też kawiarnia Cafe Resto, w której możemy liczyć na kawę, deser czy drinka. Uzupełnieniem oferty jest Pub Kolonialny, dostęp do niego możliwy jest także od ulicy. Hotel Rezydent posiada własną cukiernię.
ZAPLECZE BIZNESOWE
Hotel dysponuje dwoma pomieszczeniami konferencyjnymi, o podobnych rozmiarach. Tak Sala A, jak i Sala B, mogą pomieścić do 35 i do 38 osób (w ustawieniu teatralnym) i mają po około 50 m2 powierzchni. Można je łączyć, wtedy zyskujemy podwójną przestrzeń. W salach znajdziemy wszystko, co konieczne do organizacji spotkania – flipcharty, ekrany stacjonarne, odtwarzacze DVD, rzutniki multimedialne, laptopy, mikrofony bezprzewodowe, system audio. Hotel zapewnia oczywiście obsługę dedykowanego serwisu.
RELAKS
W hotelu znajduje się kameralne Day Spa, które oferuje pakiety, w skład których wchodzi kosmetyka twarzy, kosmetyka ciała, pielęgnacja dłoni i stóp, masaże. W odległości kilkudziesięciu kilometrów zainteresowani golfem goście, znajdą pola w Postołowie, Pętkowicach i Pasłęku (choć tu jest już niemal 100 km). Hotel ma nawet specjalną ofertę pod nazwą „3 dni z golfem”. Inne propozycje są związane może nie tyle z relaksem, co nabywaniem wiedzy. Od pewnego czasu Rezydent prowadzi cykl warsztatów pod nazwą „Kobieta w nowej odsłonie”, które wspomagają panie, poszukujące swojego stylu – prowadzi je stylistka Hanna Duda-Zacharewicz. Ciekawą propozycją są też kursy z zakresu enologii.
OCENA
Cichy, kameralny i stylowy hotel dla gości, którzy mają ochotę zanurzyć się w atmosferę sprzed stu lat. Blisko największych atrakcji Sopotu.
KOSZTY
Nocleg w pokoju jednoosobowym, wraz ze śniadaniem, rezerwowany przez stronę internetową hotelu, kosztował, w połowie kwietnia, 350 złotych.
KONTAKT
Hotel Rezydent,
Pl. Konstytucji 3 Maja 3,
81-704 Sopot;
tel. +48 58 55 55 800,