Wiosenna wycieczka do Czech

, Data publikacji:

W wiosenny nastrój wprowadzą nas tradycyjne jarmarki wielkanocne, które odbywają się w każdym czeskim mieście, na zamkach i w skansenach. Zakupimy tam piękne dekoracje świąteczne czy spróbujemy regionalnych przysmaków.

Bogaty program kulturalny szykuje, jak zwykle, Praga.

Podczas praskiego festiwalu Prague Easter usłyszymy dzieła Dvorzaka i Mahlera, w przepięknie zdobionych salach koncertowych w Miejskim Domu Reprezentacyjnym (Obecní důmu),  w Rudolfinum czy w kościele św. św. Szymona i Judy. (www.fok.cz) Koncerty wielkanocne czekają także na słuchaczy w zabytkowym budynku Klementinum. (www.klementinum.com). Na tradycyjny jarmark stolica Czech zaprasza od 24 marca do 15 kwietnia.

Jarmarki i pokazy rzemiosł ożywią także dziedzińce pięknych czeskich zamków i pałaców. Na zamek Křivoklát (60 kmod Pragi) podczas jarmarku (7-9 kwietnia) można będzie dojechać z  Pragi specjalnym pociągiem (www.krivoklat.cz). Wielkanocne zwiedzanie, połączone z ciekawym programem dla całej rodziny, szykują między innymi zamki:  Žleby (ok. 40 km od Pardubic), w dniach 7-9 kwietnia (www.zamek-zleby.cz), Loučeň (60 km od Pragi), od 27 marca do 13 kwietnia (www.zamekloucen.cz) czy Sovinec (70 km od Głuchołazów), 7-8 kwietnia (www.hradsovinec.cz).

Barwny program czeka na dzieci w skansenach: malowanie pisanek, prezentowanie tradycji świątecznych, zdobienie pierniczków i wiele innych atrakcji.

W podróż w dawne czasy zaprasza skansen w miejscowości Přerov nad Labem (40 kmod Pragi). Możemy posłuchać tu muzyki ludowej, upiec samodzielnie pierniczki, spróbować baranka wielkanocnego, wykonać tradycyjną rózgę czy ozdobić pisanki. (www.prerovnl.cz). Tradycyjną Wielkanoc na Wołoszczyźnie szykuje   skansen w Rožnovie pod Radhoštěm (60 km od Cieszyna), od 7 do 9 kwietnia (www.vmp.cz ).

Wiele hoteli i uzdrowisk w Czechach oferuje specjalne świąteczne pakiety pobytowe. Na przykład uzdrowisko  Poděbrady przygotowało dla swych gości, oprócz zabiegów leczniczych i wellness, koncert wielkanocny i uroczysty wieczór z muzyką na żywo. (www.lazne-podebrady.cz)

Specjalny program na Wielkanoc proponują Podziemia Valtickie, w miejscowości Valtice na południu Moraw. W unikatowym labiryncie piwnic winnych, pochodzących z XIII wieku, możemy świętować z kieliszkiem dobrego wina, degustując miejscowe przysmaki. Główną tutejszą atrakcją turystyczną jest zespół krajobrazowy i pałacowy Lednice-Valtice, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. (www.wineofczechrepublic.cz)

Świętom wielkanocnym w Czechach towarzyszy wiele zwyczajów i tradycji ludowych. Do najpopularniejszych należy tzw. pomlazka w Poniedziałek Wielkanocny, czyli  symboliczne smaganie dziewcząt i kobiet po nogach rózgami z gałązek wierzbowych, które ma podobno zapewnić młodość i zdrowie przez cały rok. W niektórych regionach panuje tradycja polewania wodą.  W wielu  czeskich wioskach  zachował się zwyczaj chodzenia od domu do domu z  drewnianymi kołatkami. Ich  dźwięk ma nawoływać wiernych do kościoła, zamiast dzwonów, które milczą na znak żałoby od Wielkiego Czwartku (zwanego w Czechach Zielonym Czwartkiem) do Wielkiej Soboty (w Czechach zwanej Białą Sobotą).

Każda prawdziwa gospodyni przygotowuje smakowite wypieki świąteczne, na przykład popularne baranki biszkoptowe, w polewie czekoladowej lub cukrowej, pierniczki,  mazance  –  ciasta drożdżowe, w kształcie bochenka, z rodzynkami, judasze – drożdżowe bułeczki natarte miodem czy tzw. boże łaski – ciasteczka posypane cukrem pudrem, podobne do naszych faworków.