Balony znów nad Luksorem

Autor tekstu: , Data publikacji:

Egipska Komisja Nadzoru Lotnictwa Cywilnego dała zielone światło dla lotów balonem. Zakaz lotów był spowodowany niedawnym wypadkiem, w którym po pożarze czasy balonu zginęło 19 turystów.

Zakaz lotów balonem w okolicach Luksoru został wprowadzony tuz po 26 lutego, gdy w wypadku, podczas którego na wysokości 300 metrów spaliła się czasza balonu, zginęło 19 turystów z różnych krajów świata. Jak podaje CNN Travel, był to najtragiczniejszy w skutkach wypadek w baloniarstwie od 20 lat. Na razie z organizacji lotów wyłączona jest cały czas firma Sky Cruise, której to balon uległ wypadkowi. Zakazem startów objete sa też balony Ultramagic N-425.

Egipskie władze zapewniają, że podróż balonem będzie teraz bezpieczniejsza, ponieważ urząd będzie przeprowadzać regularne kontrole oraz wprowadzone zostały nowe przepisy, m.in. Piloci balonów, technicy i obsługa naziemna będą musieli przejśc dodatkowe szkolenia z zachowania w sytuacjach emergency. Mimo to pasażerowie będa musili podpisywać oświadczenia, że podróżują balonem na własne ryzyko.
Luksor to bardzo popularne miejsce na mapie turystycznej Egiptu. Co prawda po rewolucji napływ turystów do tego miasta się zmniejszył (Europejczycy albo omijali Egipt albo wybierali znane kurorty nad Morzem Czerwonym), to rząd w Kairze od kilku miesięcy promuje ten kierunek – np. Samoloty czarterowe z Europy do Luksoru są zwolnione z opłat lotniskowych.

Zdjęcie dzięki fotolia-logo-white