Egipt – idealne miejsce na wakacje

Autor tekstu: , Data publikacji:

Egipt jest państwem, które od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród turystów poszukujących atrakcyjnych, zagranicznych wakacji. Jest on kolebką jednej z najstarszych cywilizacji i posiada ciekawe zabytki. Leży w północno-wschodniej Afryce, na wybrzeżu Morza Czerwonego. Większość jego terenów pokrywa Sahara, dlatego miasta mieszczą się głównie nad brzegami Nilu. Jeżeli planujemy wakacje w Egipcie, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami, m.in. jakiej pogody się spodziewać, co warto zobaczyć i co dobrego zjeść!

Co warto wiedzieć o Egipcie?

Palenie sziszy – orientalnej fajki wodnej jest znanym zwyczajem w Egipcie. Bardzo częstym widokiem są ludzie zaciągający się fajką i pijący miętową herbatę. Bogato zdobione fajki są jedną z najczęściej przywożonych pamiątek z krajów arabskich. Poza tym na pamiątkę warto też kupić papirus, najlepiej z pieczątką lub certyfikatem potwierdzającym to, że jest oryginalny. Z tego względu takie zakupy lepiej robić w specjalnym sklepie, który sprzedaje wyłącznie papirusy.

Dominującą religią w Egipcie jest Islam, który stanowi 90% tamtejszych wyznań. Z islamu wywodzi się znany zwyczaj “bakszysz”, który oznacza “podziel się majątkiem”. Polega on na tym, że nakazuje wyznawcom dzielenie się z biednymi, ale nie w formie jałmużny, a nagradzania napiwkiem za niewielkie przysługi, albo uprzejmości, np. za wskazanie drogi. Dzieci chętnie przyjmują napiwki w postaci cukierków.

Głównym językiem jest arabski, ale w miejscowościach turystycznych można porozumieć się również w języku angielskim, niemieckim i francuskim. Waluta jaka obowiązuje w Egipcie to funt egipski (EGP), a 100 EGP to około 20 PLN.

Egipt – pogoda i temperatura

Egipt leży w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Dzięki takiej lokalizacji nawet zimą możemy spodziewać się słonecznej pogody. W wakacyjnych miesiącach temperatura potrafi przekraczać 40C, a w okolicach stycznia utrzymuje się w granicach 20C. Właśnie dlatego Egipt często wybierany jest przez turystów jako destynacja zimowej ucieczki przed mrozami.

Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę last minute do Egiptu, zwłaszcza w okresie letnim, to musimy pamiętać, że zwiedzanie może być utrudnione właśnie przez wysokie temperatury. Warto wtedy dbać o odpowiednie nawodnienie i ochronę skóry przed poparzeniami słonecznymi. Na szczęście, dzięki temu, że panuje tam suchy klimat, wilgotność powietrza jest niska, a co za tym idzie, wysokie temperatury nie będą aż tak bardzo nam doskwierać.

Kiedy podczas pobytu w Egipcie zdecydujemy się na wycieczkę na Saharę, powinniśmy mieć na uwadze to, że między kwietniem a czerwcem wieje tam gorący, porywisty wiatr hamsin (może w tym okresie pojawić się do 6 razy). Wiatr ten powoduje podniesienie temperatury nawet do 40C i nanosi duże ilości pyłu.

Co warto zobaczyć podczas wakacji w Egipcie?

W Egipcie najsłynniejsze są dwa kurorty – Hurghada oraz Sharm el Sheikh. W ich okolicach można zobaczyć najpiękniejsze rafy koralowe oraz skorzystać z nowoczesnej infrastruktury hotelowej. Najsłynniejsze zabytki znajdują się w zlokalizowanej w głębi kraju Hurghadzie. Z kolei w Sharm el Sheikh, który mieści się na półwyspie Synaj można zobaczyć górę, na której według Biblii Mojżesz otrzymał od Boga 10 przykazań. Pod tą górą znajduje się klasztor św. Katarzyny, uznawany za najstarszą chrześcijańską świątynię w Egipcie. Trzecim, zyskującym na popularności kurortem jest Marsa Alam. Ten położony jest bardziej na południu Egiptu i również znajduje się w pobliżu pięknych raf koralowych. Podczas pobytu w Egipcie warto wybrać się także do oazy, w której można spotkać dawnych koczowników. Punktem obowiązkowym jest też przejażdżka wielbłądem i safari samochodem terenowym.

Stolicą Egiptu jest Kair, największe miasto w Afryce, znajdujące się na obu brzegach Nilu. Przy okazji wycieczki po Kairze warto zahaczyć o Gizę, aby zobaczyć Sfinksa i trzy najbardziej słynne piramidy – Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Za to w Delcie Nilu znajduje się miasto Aleksandria, które pełne jest starożytnych grobowców.

W Egipcie warto też zobaczyć Dolinę Królów, która jest miejscem pochowków władców Egiptu, m.in Tutenchamona. Miejsce, w którym znajduje się Dolina nazywane jest miastem umarłych i jest gigantycznym kompleksem starożytnych nekropolii, świątyń i innych zabytków. Można tam też zobaczyć Kolosy Memnona i Świątynie Hatszepsut.

Klasztor św. Antoniego jest największym i najstarszych klasztorem w Egipcie, w którym bardzo dobrze zachowały się freski. Drugim ciekawym klasztorem do odwiedzenia jest klasztor św. Pawła, który zbudowany jest przy jaskini. Wybierając się na wycieczkę do tych obiektów warto zabrać ze sobą przewodnika-mnicha.

Hurghada

Jest to jedno z najpopularniejszych miejsc wybieranych do wypoczynku. Dawniej Hurghada była wioską rybacką, a dziś jest pełna luksusowych hoteli, które stoją przy złocistych plażach. W zatoce Makadi znajdującej się w tym kurorcie można nurkować i podziwiać rafy koralowe.

Podczas pobytu w Hurghadzie punktem obowiązkowym są zakupy w sklepach i na bazarach. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zawsze się targować. Dzięki temu można obniżyć cenę danego produktu nawet o 70%.

Marsa Alam

Kurort Marsa Alam ma dobrze rozbudowana infrastrukturę hotelową. W jego pobliżu znajduje się Port Ghalib z rozbudowanym portem jachtowym – jedno z najpopularniejszych miejsc na zakupy. Warto też wybrać się do El Quseir. Jest to najstarsza wioska turystyczna, gdzie można zwiedzić zabytkową arabską starówkę oraz pozostałości osmańskiego fortu. Dodatkowo 30 minut od kurortu znajduje się kopalnia Kleopatry, gdzie były wykopywane szmaragdy i inne cenne kamienie. Jest to miejsce uznawane za jedną najstarszych kopalni szmaragdów na świecie. Będąc tutaj można też wybrać się na wycieczkę do Luksoru, gdzie znajduje się Dolina Królów oraz inne zabytki.

Marsa Alam jest też idealnym miejscem na jachting, windsurfing i kitesurfing, a także jest jednym z najlepszym z punktów do nurkowania. Idealne miejsca do nurkowania z krystalicznie czystą wodą to Abu Dabur Reef, Marsa Asslai, Dolphin Mouse i rafa Elphistone.

Sharm el Sheikh

Region Sharm el Sheikh po arabsku znaczy “Zatoka Starca”, ale nazywany jest też „perłą Egiptu”. Znajduje się on w południowej części półwyspu Synaj. Między Morzem Czerwonym a górami znajduje się tam miasto o tej samej nazwie. Kurort ten usytuowany jest nad trzema zatokami: Shark Bay, Naama Bay i Maya Bay. Znajdują się tam piękne, czyste plaże, nowoczesne hotele, kluby, kasyna oraz pola golfowe.

Sharm el Sheikh jest idealnym miejscem dla pasjonatów sportów wodnych, w tym snorkellingu. Znajduje się tam również najsławniejszy punkt do nurkowania na świecie – w Parku Narodowym Ras Muhammad. Można tam spotkać wiele koralowców, mureny, tuńczyki, rekiny, żółwie morskie i delfiny. Nieco dalej od brzegu znajdują się wraki statków zatopionych w XIX wieku. Warto też odwiedzić Park Narodowy Nabq, w którego lasach mangrowych żyje mnóstwo gatunków ptaków.

Jedną z atrakcji znajdujących się na półwyspie Synaj jest Kolorowy Kanion. Można tam podziwiać wielobarwne skały o wielu odcieniach brązu, czerwieni, purpury i żółci. Zostały one wyrzeźbione przez wodę, wiatr i piasek.

Podczas pobytu w Sharm el Sheikh koniecznie należy odwiedzić też Old Market. Jest to najstarsza część tego kurortu, gdzie można kupić pamiątki, ubrania i przyprawy.

Co warto zjeść w Egipcie?

Kuchnia egipska pełna jest smaków i kolorów. Podstawowymi składnikami wielu potraw są czosnek, cebula, sól, pieprz, olej i masło. Praktycznie do każdego posiłku dodawany jest tradycyjny chleb pełnoziarnisty baladi lub jego klasyczna wersja pita.

Egipcjanie na śniadanie jedzą przeważnie foul oraz taameję, która nazywana jest też falafelem. Foul jest specjalnie przyrządzonym bobem z warzywami i przyprawami, a taameja to smażone na głębokim tłuszczu kotleciki z bobu lub fasoli zmieszane z pietruszką, kolendrą, szczypiorkiem i porem. Warto też spróbować Aysz – egipskiego pszennego pieczywa, które przypomina podpłomyki. Jest puste w środku i dzięki temu nadaje się do nadziewania.

Obowiązkowym punktem kulinarnym podczas pobytu w Egipcie jest spróbowanie kebabu, kofty z baraniny i tahiny – pasty z sezamu. Ulubioną zupą Egipcjan jest molokhia, a daniem makarona beszamel. Warto też spróbować mahshi. Jest to przyprawiony ryż zawinięty w liście kapusty.

Popularne Egipskie desery, których warto spróbować to baklawa, kunafa i basbousa.

Wakacje w Egipcie 2021 – warunki pobytu i podróżowania

W Egipcie istnieje obowiązek wizowy. Wizę można zakupić na lotnisku po przylocie lub wyrobić za pośrednictwem strony internetowej. Należy też podróżować do Egiptu z ważnym paszportem, który powinien posiadać co najmniej 6-miesięczną ważność od dnia wjazdu do kraju. Wyjątkiem jest podróżowanie do Sharm el Sheikh, ponieważ po przyjeździe na półwysep Synaj podróżujący otrzymują bezpłatną “małą wizę” – “Sinay only”. Ma ona postać stempla paszportowego i obowiązuje na pobyty do 14 dni i umożliwia zatrzymanie się w hotelu oraz miejscowościach turystycznych Synaju.

Osoby przylatujące do Egiptu muszą okazać negatywne wyniki testu RT-PCR na obecność COVID-19, które są przetłumaczone na język angielski lub język arabski. Badanie należy wykonać najwcześniej 72 godziny przed planowanym wjazdem do Egiptu. Akceptowane są też zaświadczenia o negatywnym wyniku RT-PCR z wydrukowanym kodem QR.

Turyści, dla których miejscem docelowym jest Hurghada, Marsa Alam i Sharm el Sheikh mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku. Te regulacje nie obejmują dzieci do 6 rż. Kilka dni przed wylotem warto sprawdzać czy nie zmieniły się warunki podróży. Przed wylotem do Egiptu warto też zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które będzie zabezpieczało nas np. przed skutkami zakażenia COVID-19. Takie ubezpieczenie oraz wiele innych dodatkowych opcji oferuje biuro podróży TUI. Ponadto samo biuro dba o najwyższe międzynarodowe standardy bezpieczeństwa, aby zapewnić jak najlepsze warunki dla podróżnych.