Aktywne atrakcje w czeskich Rudawach

Autor tekstu: , Data publikacji:

W Rudawach znajdziemy tysiące kilometrów oznakowanych i sukcesywnie rozbudowywanych tras rowerowych. Często prowadzą one w pobliżu najpopularniejszych miejsc turystycznych regionu: zabytków, atrakcji przyrodniczych i malowniczych miast. Na miłośników adrenaliny czekają trasy typu flow trail, jedne z najdłuższych w Europie i najdłuższa tyrolka w Czechach.

Trail Park Klínovec

W Rudawach, wśród lasów między Klínovcem i Jáchymovem znajdziemy 30 km traili. Trasy rozpoczynają się na najwyższym szczycie Rudaw, Klínovcu (1 244m n.p.m.) i kończą przy dolnej stacji kolejki linowej, więc razem z rowerem możemy wygodnie wjechać z powrotem na szczyt. Trasy są podzielone na cztery poziomy trudności (Azur, Rubin, Baron i Downhill), dzięki czemu mogą z nich korzystać zarówno rodziny z dziećmi, jak i bardziej doświadczeni rowerzyści. Najtrudniejsze trasy Downhill są przeznaczone dla doświadczonych kolarzy.

Tyrolka w Klínach nad Litvínovem

W Rudawach na turystów czeka najdłuższa tyrolka w Czechach, piąta co do wielkości w Europie i dwudziesta na świecie. W ośrodku górskim Klíny nad Litvínovem w Rudawach otwarto nową, całoroczną atrakcję – unikatową tyrolkę Zipline Klíny. Tyrolka umożliwia zjazd po stalowej linie z Klínów nad Doliną Šumenską na przeciwległe wzgórze (1400 metrów). Stamtąd turyści zjadą na linie kolejnych 800 metrów do stacji kolejki linowej i wjadą kolejką z powrotem na górę. Ogółem trasa zjazdu na linie mierzy 2,2 kilometra, wiedzie 150 metrów nad ziemią, tyrolka osiąga prędkość 75 km/godzinę. Na zjeżdżających czekają zapierające dech w piersiach panoramy Rudaw i Średniogórza Czeskiego.

Trasa rowerowa wzdłuż Ohrzy

Łatwa trasa o długości 110 km, bez dużego przewyższenia, wiedzie przez regiony Chebsko, Sokolovsko, Karlovarsko i Ostrovsko. Łączy się z trasą rowerową Wallensteina w Bawarii, oznaczoną jako Wallenstein-Radweg. Po przekroczeniu granicy z Czechami trasa jest oznaczona numerem 6. Wiedzie z miejscowości Slapany przez zabytkowe miasto Cheb. Jego symbolem jest tak zwany Špalíček, malownicza grupa jedenastu średniowiecznych domów kupieckich, pochodzących z XIII wieku. W Chebie warto także zwiedzić kompleks zamkowy, liczący ponad 800 lat. Z Chebu pojedziemy przez Doubí, Mostov aż do Kynšperka. Następnie przez Sokolov, Královské Poříčí do miasta Loket, gdzie zwiedzimy średniowieczny zamek. Z Lokta przejedziemy przez rezerwat przyrody Skały Svatošské do Karlowych Warów, najsłynniejszego uzdrowiska czeskiego.

Dalej trasa prowadzi przez Lužny koło Pernštejna do miasta Kadaň, w którym zobaczymy najwęższą uliczkę w Czechach, a także klasztor franciszkanów, najstarsze w kraju miejsce pielgrzymkowe związane z kultem Czternastu Świętych Wspomożycieli.

Z Kadania dojedziemy do Žatca, miasta słynącego z corocznego święta chmielu i piwa, następnie do Loun, Libochovic i Budyně nad Ohří. W Doksanach warto zwiedzić duży klasztor. Trasa kończy się w Litoměřicach, jednym z najpiękniejszych miast czeskich. Znajdziemy tu kolorowe gotyckie, barokowe i renesansowe budynki oraz zachowane w dużej części gotyckie fortyfikacje.

Magistrala Rudawska

Trasa rowerowa i biegowa Magistrala Rudawska (czes. Krušnohorská magistrala) wiedzie przez całe pasmo Rudaw, przez górskie lasy i łąki, od zachodniego krańca Czech, aż na Śnieżnik koło Děčína, gdzie łączy się z Łabską Trasą Rowerową. Trasa jest odpowiednia także dla turystów pieszych, a zimą służy wyłącznie narciarzom biegowym.

Rozpoczyna się przy zbiorniku wodnym Skalka w Chebie, biegnie przez słynne Franciszkowe Łaźnie, przez miasto Kraslice i następnie przez pasmo Rudaw. Całkowita długość trasy wynosi 242 km i na całej swojej długości łączy się z wieloma szlakami turystycznymi, rowerowymi i narciarskimi. Oprócz malowniczych krajobrazów na trasie znajdziemy pomniki przyrody (np. Wilcze Doły – zapadliska powstałe po kopalni cyny), zabytki techniki (np. Fosa Blatenska) i historyczne miasteczka.