Egipt z nową stolicą?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Władze Egiptu rozważają budowę i przeniesienie stolicy państwa z Kairu w okolice miasta Suez leżącego przy kanale łączącym Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym. Przyczyną planowanej relokacji stolicy jest stale postępujące przeludnienie Kairu.

Nowa stolica Egiptu miałaby być zlokalizowana na obszarze o powierzchni 700 kilometrów kwadratowych położonym w okolicach miasta Suez nad kanałem łączącym Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym. Przyczyną planowanej relokacji stolicy jest stale postępujące przeludnienie Kairu. Obecnie w stolicy Egiptu mieszka około 18mln mieszkańców, a władze państwa szacują, że do 2050r. liczba ta ma się powiększyć ponad dwukrotnie osiągając zaludnienie miasta na poziomie 40mln mieszkańców. Pierwszy etap prac budowlanych w nowej stolicy Egiptu ma potrwać od 5 do 7 lat i kosztować prawie 43mld euro. Oficjalna nazwa miasta nie została póki, co ujawniona – informuje portal podróże.onet.pl.

W projektowanej „nowej stolicy” swoją siedzibę miałyby mieć wszystkie centralne władze Egiptu takie jak prezydent, ministerstwa, ambasady oraz parlament. W „Nowym Kairze” miałyby powstać mieszkania dla 5mln mieszkańców Kairu. Dodatkowo planowana jest budowa międzynarodowego lotniska, największego parku świata oraz parku rozrywki czterokrotnie większego od kalifornijskiego Disneylandu. Władze Egiptu liczą, że wraz ze zmianą siedziby najważniejszych organów państwa z Kairu wyprowadzą się również międzynarodowe instytucje i korporacje.

-Mamy świadomość, że obecna liczba mieszkańców Kairu podwoi się w ciągu najbliższych czterdziestu lat. Teren, który planujemy zabudować jest dwanaście razy większy od Manhattanu i trzy razy większy od Waszyngtonu – mówił podczas konferencji w Szarm el-Szejk Mustafa el-Madbuli, minister budownictwa mieszkaniowego Egiptu.