Będzie stacja pod Okęciem, nie będzie autostrady A2

Autor tekstu: , Data publikacji:

Autostrady A2 nie będzie, będzie za to mała ulga dla kibiców przylatujących na warszawskie Okęcie. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że nowa stacja zostanie otwarta 1 czerwca, a więc na tydzień przed euro.

Przez ostatnie kilka tygodni warszawscy strażacy analizowali próby dymne i ogniowe, które przeprowadzili na samej stacji oraz w prowadzącym do niej dwukilometrowym tunelu. Jak informuje Gazeta Wyborcza, testy wypadły pomyślnie. Stację wraz z tunelem musi jeszcze odebrać nadzór budowlany, ale inżynierownie nie mają większych zastrzeżeń. Wszystko więc wskazuje na to, że już pierwszego czerwca, na tydzień przed rozpoczęciem euro, będziemy mogli dostać się lotnisko z centrum Warszawy. Linię mają obsługiwać nowoczense składy SKM, pociągi będą zabierać jednorazowo do 900 pasażerów i kursować cztery razy na godzinę. Przejazd do Warszawy Centralnej i Warszawy Śródmieście ma trwać nie więcej niż 25 minut.

 

Tak pięknie nie będzie już pod Warszawą na budowanych odcinkach pechowej autostrady A2. Według TVN24 – wbrew zapowiedziom ministra transportu Sławomira Nowaka, na pewno nie uda się oddać do użytku odcinka C, budowanego w zeszłym roku przez chińskie konsorcjum Covec. Jeszcze dwa tygodnie temu Generalna Dyrekcja Budowy Dróg i Autostrad miała nadzieję, że uda się wyasfaltować chociaż jedną nitkę na tym odcinku i puścić na niej ruch dwustronny. Na tym odcinku drogowcy mają poprowadzić 25-kilometrowy objazd przez lokalne miejscowości. Na autostradę będzie można wjechać z powrotem przed Grodziskiem Mazowieckim i do samej Warszawy dojechać już bez większych przeszkód. Gotowe odcinki będą jednak miały status przejezdności, będą na nich obowiązywać ograniczenia prędkości.