Czym różni się prywatne ubezpieczenie zdrowotne od abonamentu medycznego?

Autor tekstu: , Data publikacji:

W trosce o zdrowie powinniśmy zagwarantować sobie i naszym najbliższym szybki dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej oraz wysoką jakość usług medycznych. Publiczne przychodnie i szpitale nie zawsze spełniają takie założenia.

Do wyboru mamy jednak również prywatne ubezpieczenie zdrowotne lub abonament medyczny.

Jak funkcjonuje prywatna opieka medyczna?

Prywatna opieka medyczna może być świadczona w ramach abonamentu medycznego czy prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Można również z niej korzystać, umawiając się na wizytę w prywatnym gabinecie lekarskim. Prywatna opieka zdrowotna udostępnia pacjentom wysokiego standardu usługi medyczne, bez konieczności oczekiwania na wizyty w wielotygodniowych, a często nawet wielomiesięcznych kolejkach. Tym, co zdecydowanie odróżnia prywatną i publiczną opiekę zdrowotną, jest jakość usług medycznych oraz ich zakres. Wbrew pozorom nie chodzi tu o odpłatność, bowiem i w jednym, i w drugim przypadku płacimy przecież za świadczenia medyczne.

Abonament czy ubezpieczenie?

Abonament medyczny ma nieco inną konstrukcję niż ubezpieczenie zdrowotne. Polega on na wykupieniu usług medycznych w wybranej przez pacjenta prywatnej placówce. Najczęściej z abonamentami medycznymi mamy do czynienia w zakładach pracy, kiedy pracodawca wykupuje dla pracowników pakiet usług świadczonych w wybranej przychodni. W takim przypadku pracodawca płaci miesięczną, zryczałtowaną opłatę za określone świadczenia. Wysokość opłaty zależy od wybranej opcji abonamentu medycznego, stanu zdrowia pacjenta w momencie objęcia go pakietem oraz jego wieku.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zabezpiecza przed ryzykiem ponoszenia dodatkowych kosztów opieki medycznej. Ceny polis są uzależnione od zakresu świadczeń, jak i ryzyka zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego. Dostępne są ubezpieczenia zdrowotne w formie indywidualnej, rodzinnej lub grupowej. Ubezpieczenie zapewnia leczenie, diagnostykę i profilaktykę zdrowotną w wybranych placówkach partnerskich. Na przykład prywatne ubezpieczenie zdrowotne w ofercie Signal Iduna pozwala na bezgotówkowe korzystanie ze świadczeń medycznych w Centrach Zdrowia Polmed.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do dużej liczby placówek medycznych, świadczących usługi o wysokiej jakości, na które najczęściej nie trzeba czekać dłużej niż kilka dni. Często też ubezpieczenie pozwala na uzyskanie zwrotu kosztów leczenia w innych placówkach niż placówki partnerskie firmy ubezpieczeniowej. Dlatego pacjent nawet jeśli zapłaci za leczenie w danym ośrodku zdrowia, później może uzyskać zwrot poniesionych kosztów.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.