Drogie paliwo lotnicze? Linie będą miały rekordowo niskie zyski

Autor tekstu: , Data publikacji:

Przed branżą przewozów lotniczych być może najcięższy rok od wielu lat. Rosnące ceny ropy mogą sprawić, że tegoroczne zyski będą minimalne.

Jak pisze „USA Today”, według Tony’ego Tylera, szefa Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych tegoroczny zysk linii lotniczych i szerzej, przemysły związanego z przelotami, może wynieść jedynie 3 miliardy dolarów. To aż o 60 proc. Mniej, niż przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu, gdy szacowano na 2012 zysk prawie 8 miliardów dolarów. Powód? Oczywiście ceny ropy na światowych rynkach, która przekłada się na wyższe koszty paliwa lotniczego. Te z kolei stanowi aż 35 procent kosztów operacyjnych linii lotniczych.

Zdaniem Tylera, jeśli ceny ropy będą dalej wzrastać w tym tempie, niewielkie zyski mogą w w krótkim czasie obrócić się w straty. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych już zmieniło prognozowany na ten rok koszt baryłki ropy: w grudniu zakładało, że będzie ona kosztować średnio w 2012 roku 99 dolarów, teraz prognoza mówi już o 115 dolarach. W tej chwili cena baryłki ropy na nowojorskiej giełdzie waha się między 105 a 110 dolarów. To najwyższe poziomy od dziesięciu miesięcy.